Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Aralık '07

 
Kategori
Estetik / Güzellik
Okunma Sayısı
17654
 

Eğer meme dikleştirme ameliyatı düşünüyorsanız...

Eğer meme dikleştirme ameliyatı düşünüyorsanız...
 

Hamilelik, emzirme ve yerçekimi kuvvetinin etkisi ile yıllar geçtikçe her kadının meme dokularında sarkmaların görülmesi kaçınılmazdır. Bununla birlikte yaşlanma ile beraber deri elastikiyetinin de kaybolması, memelerin görünüm ve yapılarının sarkık bir hal almasına katkıda bulunmaktadır. Meme dikleştirme veya mastopeksi olarak bilinen ameliyat ile sarkık olan memeler tekrar şekillendirilip dikleştirilmektedir. Tabiki yapılan bu ameliyat yerçekimi etkilerini yok etmemektedir. Bu nedenle dikleştirilen memeler kişiden kişiye göre değişen sürelerle tekrar sarkma eğilimindedirler. Mastopeksi aynı zamanda meme başı çevresindeki koyu alan olan aerola'yıda küçültmekte ve daha estetik bir görünüm kazandırmaktadır. Eğer sizin meme dokunuz küçük veya hamilelik gibi bir nedenden dolayı boyutlarında küçülme yaşandı ise bu ameliyatta meme protezide yerleştirilmesi ile dikleştirmenin yanısıra meme boyutlarında arzu ettiğiniz ölçülere de kavuşmanız mümkün olabilecektir. Bu sayfada yazılanlar ile bu operasyon hakkında temel bilgilere ulaşacak, nasıl uygulandığını öğrenecek ve ne gibi sonuçlar elde edildiğini kavrayacaksınız. Tabiki bu sayfada yazılanlar ile aklınızdaki tüm soruları yanıtlamamız mümkün olmayacaktır. Bu nedenle aklınızda kalan soruları cevaplandırmak için bir plastik cerraha başvurmak yapılacak en doğru eylem olacaktır.

Meme dikleştirme ameliyatı için en uygu adaylar kimlerdir?

Meme dikleştirme ameliyatı görünümünüzü değiştirerek kendinize olan güveninizi arttıracaktır. Ancak kafanızda yarattığınız ideali ortaya çıkarmadığı gibi kevrenizdeki insanların size olan tavırlarında da değişime neden olmayabilecektir. Bu nedenle bu ameliyatı olmayı kararlaştırmadan önce beklentilerinizi çok iyi tartmalı ve bunları cerrahınızla tartışmalısınız.

Meme dikleştirme ameliyatı için en uygun adaylar sağlıklı, psikolojik sorunları olmayan ve operasyonun kazandıracakları konusunda gerçekçi düşüncelere sahip kadınlardır. Tabiki her boyuttaki meme dikleştirilebilmekte, ancak en iyi sonuçlar sarkık ve küçük memelere sahip olan kadınlarda elde edilmektedir.

Birçok kadın hamilelik ve emzirme dönemlerini takiben meme dokularında meydana gelen küçülme ve gevşek bir görünüm nedeniyle Meme dikleştirme ameliyatı için başvurmaktadır. Bununla birlikte daha sonra çocuk sahibi olmayı planlıyor iseniz en akıllı girişim bu operasyonu ertelemek olacaktır. Her nekadar bu girişim ileride planladığınız hamilelikleri etkilemese de (örneğin, meme dikleştirme ameliyatı emzirmeyi engellememektedir) hamilelik dikleştirilmiş memenin daha hızlı bir şekilde sarkmasına neden olacak ve elde edilen güzel sonucu bozacaktır.

Tüm operasyonlar birtakım belirsizlikler ve riskler taşımaktadır.

Meme dikleştirme ameliyatı basit bir girişim değildir, ancak deneyimli bir plastik cerrah tarafından genellikle güvenle uygulanmaktadır. Yinede her ameliyatta olduğu gibi bunda da bir takım komplikasyonların ve anestezi reaksiyonlarının görülme ihtimali vardır. Kanama ve enfeksiyon Meme dikleştirme ameliyatından sonra nadiren görülür, ancak meydana geldiğinde oluşacak izlerin geniş olmasına neden olur. Bu riskleri azaltmanın ilk yolu cerrahınızın ameliyat öncesi ve sonrasında size yapacağı önerileri dikkatle dinlemekten geçer.

Meme dikleştirme ameliyatı kalıcı ve belirgin izlerin oluşmasına neden olur. Gerçi bu izler zamanla soluklaşır ve tümü sütyen ve deniz kıyafetlerinin içinde kalmaktadır (sigara içen kişilerde oluşacak izlerin daha belirgin ve geniş olacağı akıldan çıkarılmamalıdır). Bu girişim aynı zamanda eğri meme başı görünümü bırakabilir ve meme başında kalıcı his kaybı oluşturabilir.

Ameliyatınızın planlanması...

Her hastanın ve her cerrahın memenin arzulanan boyut ve görünümü konusunda farklı görüşlerinin olacağı akıldan çıkarılmamalı bu nedenle ilk muayeneniz sırasında plastik cerrahınızla beklentileriniz konusunda açıkça tartışmalı ve onun düşüncelerini dinlemelisiniz.

Plastik cerrahınız memelerinizi muayene edecek ve oturur ve ayakta iken memelerinizin ölçüsünü alacaktır. Bu dönemde size, yaşınıza, memenizin boyut ve yapısına ve deri durumunuza göre Meme dikleştirme ameliyatından elde edilecek sonuçların değişken durumundan bahsedecek belki de size meme protezi yerleştirilmesini önerecektir. Bu dönemde sizde onunla meme başı ve areola yerinin operasyonu takiben geleceği nokta konusunda konuşmalı ve isteklerinizi belirtmelisiniz.

Cerrahınızdan aynı zamanda bu ameliyatın riskleri ve oluşturacağı izler konusunda detaylı bilgi vermesini istemelisiniz. İlk muayene sırasında cerrahınız ameliyatta tercih ettiği anestezi tipini, tahmini hastanede kalış sürenizi ve masraflarınızın ne kadar olacağını size anlatacaktır.

Ameliyatınızın hazırlığı...

Yaşınıza ve aile öykünüze bakarak cerrahınız ameliyat öncesi sizden mammografi isteyebilir. Aynı zamanda ameliyat öncesi size yeme-içme konusundan, sigara içimine ve kaçınacağınız ilaçlara kadar birçok öneride bulunacaktır. Bu dönemde size hastanede refakat edecek kişiyi ayarlamanızıda önerecektir.

Anestezi tipi...

Meme dikleştirme ameliyatı çoğu zaman genel anestezi altında yapılmaktadır. Bu tercihde tüm ameliyat boyunca uyuyor olacaksınız. Bazı olgularda ve küçük kesiler uygulanacaksa sedasyon ve lokal anestezi tercih edilebilir. Bu durumda uyanık ama gevşetilmiş olacak ama ağrı duymayacaksınız.

Ameliyatınız...

Meme dikleştirme ameliyatı genellikle 1.5-2 saat süren bir girişimdir. Bu konuda birçok teknik olsa da sıklıkla kullanılan yöntem memenin doğal konturunu takip eden çapa benzeri kesi ile yapılanıdır. Kesiler çıkarılacak meme derisi boyunca ve meme başının yerleştirileceği yeni yere kadar uzanmaktadır. Fazlalık deri çıkarıldıktan sonra meme başı ve areola arzulanan seviyeye çıkarılmaktadır. Meme başı ve areola buraya dikişlerle asıldıktan sonra areola çevresindeki deri kaldırılıp yeni konumundaki meme başı ve areola altında birleştirilmekte ve memeye yeni bir şekil verilmektedir. Dikişler areola çevresine, bunun altındaki düz hatta ve meme altı kıvrıma yerleştirilmektedir. Küçük memeye sahip ve minimal sarkması olan bazı hastalara daha küçük kesiler uygulanarak bu girişim başarılabilmektedir. Bazı hastalarda ise meme başı çevresindeki koyu alan olan areola çevresine dairesel kesi yapılarak uygulanan meme dikleştirme ameliyatları vardır. Bu durumda oluşacak izler sadece areola çevresi ile sınırlı kalacaktır.

Eğer meme dikleştirme ameliyatı ile beraber meme protezi yerleştirilecekse bu durumda cerrahınız meme dokusunun altına veya göğüs ön duvarı kasının altına bir cep oluşturacak ve protezi buraya yerleştirecektir.

Ameliyatınızın sonrası...

Ameliyat bitiminde cerrahınız pansumanların üzerini elastik bandaj ile kapatacaktır. Birkaç gün memelerinizin şiş, kesi çevrelerinin hafif mor olması ve duyacağınız sızlamalar normaldir. Ancak ağrılarınız şiddetli olmayacaktır. Bununla birlikte duyacağınız bu ağrılar cerrahınızın size yazacağı ilaçları kullanmakla geçecektir.

Birkaç gün sonra bu bandajlar çıkarılıp yerine destekleyici sütyenler kullanmanız önerilecektir. Bu sütyenin ortalama 3-4 hafta kullanılması gereklidir. Dikişleriniz ise ilk veya ikinci hafta içinde alınacaktır. Eğer meme deriniz ameliyatı takiben aşırı kuruma gösterecek olursa size gün içinde birkaç kez nemlendirici kullanmanız önerilebilir. Ancak nemlendiriciyi dikişlerinizin üzerine sürmemelisiniz. Ameliyat sonrasında oluşan şişmeye bağlı meme başı ve meme derisinde his kaybı hissetmeniz normaldir. Bu his kaybı şişlik gerilemeye başladıktan sonra hafifleyerek 6 hafta içinde kaybolacaktır. Ancak bazı hastalarda bu his kaybı bir yıla kadar uzamakta hatta kalıcı bile olabilmektedir.

Normale dönüş...

İyileşme aşamalı bir süreçtir. Her nekadar ameliyat günü veya ertesi gün ayağa kalkıyor olsanızda işinize tekrar başlama süreniz kendinizi nasıl hissettiğinize bağlı olarak bir veya birkaç haftanızı alabilir. 3-4 hafta boyunca başınızın üzerine birşey kaldırma gibi bir hareket yapmaktan kaçınmalısınız. Eğer olağan olmayan bir belirti oluşursa cerrahınızı çekinmeden aramalısınız.

Cerrahınız ara verdiğiniz normal gündelik aktivitelerinize dönüşünüz konusunda detaylı önerilerde bulunacaktır. Cinsel ilişkiden bir veya birkaç hafta ve zorlayıcı sporlardan en az bir ay kaçınmalısınız. Ve bu gündelik aktivitlerinize yavaş yavaş dönmelisiniz. Eğer bu operasyondan sonra hamile kalacak olursanız meme başı ve süt bezi kanallarına dokunulmadığı için emzirme fonksiyonunuz hiçbir şekilde etkilenmeyecektir.

Yeni görünümünüz

Cerrahınız bu ameliyatta oluşacak izlerinizin en az görülür hale gelmesi için elinden geleni yapacaktır. Ancak akılda tutulması gereken nokta bu operasyondan sonra kalıcı ve belirgin izlerin oluşacağıdır. Bunlar ilk birkaç ay pütürlü ve kırmızı renkte olacak zamanla solup beyazlaşacak, ve düz bir hale gelecektir. Neyse ki oluşan tüm bu izler sütyen ve deniz kıyafetlerinin altında kalmaktadır.

Akıldan çıkarılmaması gereken bir diğer nokta da bu ameliyattan sonra elde edilen sonucun değişmez olmadığıdır. Çünkü yaşlanma ile beraber deri elastikiyetinin kaybının devamı, yerçekimi etkisi ve eklenebilecek bir gebelik daha dikleştirilmiş memenin tekrar sarkma eğilimine girmeye başlamasına neden olmaktadır. Meme dikleştirme ile beraber protez ile meme büyütme ameliyatı yapılan hastalarda elde edilen sonucun daha uzun sürdüğü bulunmuştur.

Meme dikleştirme ameliyatı ile yaşayacağınız tatmin yapılan girişimin ne olduğunu anlamakla ve gerçekçi beklentilere sahip olmakla daha da artacaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Vücudumda ve sağ gögsümde sağ dışa dönük deforme var bu zamana kadar göğüs kaslarını kuvvetlendirici egzersizler yapıyor özel iç çamaşırı kullanıyordum. 32 yaşındayım ve sanırım yaş ilerledikçe bu deforme artıyor.Vücudumda yabancı madde istemiyorum siz deformeler için gögüs dikleştirme ameliyatı mı öneriyorsunuz ya da başka bir yöntem mi uyguluyorsunuz ? Cevabınız için şimdiden teşekkürler

Muzur Cadi 
 05.04.2011 21:42
Cevap :
Merhaba, Göğüste deformite varsa bunun değişik çözümleri olabilir. Boyut olarak bir eksiklik yok ise protez şart değildir. Tek sorun bir kenara doğru dönme şeklindeyse bir tür meme dikleştirme planlanarak meme dokusu orta hatta çekilebilir, düzgün ise diğer tarafa benzetilmeye çalışılır. BAzen iki taraf arasında büyüklük farkı olur, o zaman da kişinin vucut oranlarına göre birine küçültme, veya diğerine büyütme planlanabilir. Görüsmek üzere Op.Dr. Cenk Tokat Estetik Cerrahi Uzmanı  15.04.2011 9:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 88
Toplam yorum
: 64
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 3059
Kayıt tarihi
: 06.12.07
 
 

1993-1999 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi' nde temel tıp eğitimini tamamlayara..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster