Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Aralık '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1271
 

Eğer Türkiye DAEŞ'ten Petrol alıyorsa....

Eğer Türkiye DAEŞ'ten Petrol alıyorsa....
 

Türkiye- Rusya- İran


Rusya ile ülkemiz arasındaki Uçak Krizi'nden sonra gelişen devletlerarası karşılıklı diyaloglarda Rusya Federasyonu devlet başkanı Vladimir Putin'in açıklamaları şu yönde gelişmiştir.

" Türkiye DAEŞ terör örgütünden petrol almaktadır."

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ise Türkiye'nin DAEŞ terör örgütünden petrol satın almadığını " ifade etmiştir.

Rusya'nın bu ifadeyle yarattığı algı operasyonu ile uluslararası kamuoyunda oluşturduğu algı Türkiye'nin aleyhine gelişmesi imkanını sağlamaktadır.

Rusya'nın ifade ettiği gibi eğer Türkiye'nin DAEŞ terör örgütünden petrol alıyorsa aşağıdaki sonuçlar meydana gelmektedir.

DAEŞ'in yani İŞİD'in Türk diplomatlarını kaçırmasında Türkiye ile DAEŞ'in ortaklaşa hareket ettiği.

Türkiye'nin DAEŞ terör örgütü ile beraber DAEŞ militanlarına karşı direnen Türkmenlere karşı ortaklaşa hareket ettiği.

Türkiye'nin petrol aracılığı ile kendisi alıcı konumda olarak terör örgütü ile bir anlamda finansal destekçi konumda olması.

Sığınmacı olan Suriyeli mültecilerin arasına DAEŞ militanlarının karışması ile Türkiye üzerinden terörizmin Avrupa ülkelerine ihracının söz konusu olması.

Yukarıdaki maddeye bağlı olarak Paris katliamının arkasındaki terör örgütü DAEŞ'in bu yolla Avrupa kıtasında terör faaliyetlerinde bulunduğu.

Yukarıdaki belirtilen olaylar meydana geldiğinde ise Türkiye'nin tutumu uluslararası kamuoyunda tam tersi tutumlar olarak nitelendirilmiştir.
 
Bu gelişen olaylar üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan İran Dışişleri sözcüsü Ruhani ile telefonda görüşüyor. İran Dışişleri Sözcüsü Ruhani ise bu görüşmeyi yaptığı basın toplantısında yalanlıyor. İran yönetiminin Türkiye'nin Doğu ve Güneydoğu sınırında bulunan Kürt koridorunun üzerine bir İran koridoru oluşmaktadır. ABD ambargosundan kurtulan İran'ın varlığını sürdürebilmesi için Doğu Akdeniz üzerinden pazara nüfuz etme çabaları  büyük önem teşkil etmektedir.
 
Aynı zamanda İran'ın İslam Devrimi ile beraber yeniden düzenlenen
anayasasında terörizmi bir dış politika aracı haline getirmesi terörizmin ihracını bu yolla sağlaması Uçak Krizi sonucunda Rusya'nın uluslararası kamuoyunda Türkiye'nin aleyhine kullanacağı bir malzeme haline gelmiştir.
 
Bu sonuçlar göz önüne alınarak  Uçak Krizi  sonucunda İran ile Rusya'nın bölgede Türkiye aleyhinde işbirliği yapacağı unsuru analistlerin dikkatinden kaçmaması gereken önemli bir husus olacaktır.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 69
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 260
Kayıt tarihi
: 12.06.15
 
 

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler- Müzisyen -Fotoğrafçı   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster