Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Haziran '12

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
283
 

Eğiitmde insanlığın yıldızının parladığı anlar 2: Mayısta Yaşam Kooperatifi

Eğiitmde insanlığın yıldızının parladığı anlar 2: Mayısta Yaşam Kooperatifi
 

Bizler gündelik hayatın içinde kendi doymak bilmez nefslerimizi beslerken, beş Boğaziçi Üniversiteli genç başkaları için güzel birşeyler yapmanın peşine düştü. 1999 yılında başladıkları mücadeleyi, 2002 yılında mayısta Yaşam Kooperatifi adı altında sürdürmeye karar verdiler. Dersahane'ye gitmeye bütçesi olmayan öğrencilere Tuzla'da,

Sultanbeyli'de, Ataşehir 1 Mayıs Mahallesi'nde ve Yenibosna'daki şubelerinde kol kanat gerdiler. Kooperatif öğrenci ve öğretmenlerin ortak katkılarıyla yaşatılıyor. Öğrenciler ve eğitmenler ayda ortalama 15 TL ile kooperatife ortak oluyor. Kooperatifin kira,su, elektrik gibi masraflarının yanı sıra eğiitim materyalleri hatta çay ve şeker bütçesi bile öğrenciler ve öğretmenler tarafından karşılanıyor.

Mayıs’ta Yaşam Kooperatifi aynı zamanda eğitim üzerine yayınlar yapıyor, paneller ve forumlar düzenliyor. Ayrıca, “Uyanış” ve “Tardu” adlı iki tiyatro grubu, “Yenibosna” adını verdikleri bir de müzik grubu bulunuyor. Kooperatif, eğitim faaliyetleri ve etkinliklerini “Mayıs’ta Yaşam Kooperatifi Bülteni” adlı yayın ile duyuruyor.

 

Bu güzel insanlar Eğitimde adalet dağıtmaya devam ediyorlar. Yaktıkları ışık her geçen gün daha fazla insanı aydınlatıyor. Bizler de bu emeğe seyirci kalmamalı, elimizden geldiğince destek vermeliyiz.

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 4
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 286
Kayıt tarihi
: 02.12.11
 
 

1985 yılında öğretmen bir  anne ve babanın çocuğu olarak İstanbul'da doğdum. İlkokulu 50. yıl Bes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster