Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ekim '08

 
Kategori
İzmir
Okunma Sayısı
1449
 

Eğilmez başın gibi

Eğilmez başın gibi
 

Duruşun diktir bilirim. Boynun bükülmeye gelemez. Biraz yana yatacak olsa başın, “çıt” der kırılır bilirim. Benim diyen ehil usta tamir edemez. <ı>Eğilmez başın gibi, yüreğin yayladır bilirim. Efil efil esen dost yeline bağır açar; onursuza geçit vermez, veremez.


Bu gökler, bu mukaddes topraklara, bu mübarek döşeğe yorgan olan mavilikler karardı mı, üstüne çökecek gibi oldu mu... Daha bir dikleşir boynun, daha bir gerilir, daha bir kurulur yayın. Gözlerin semaya, yüreğin deryaya açılır. Yağmur bekler toprağın, rahmet umar ocağın. <ı>Gökler bulutlu efem. Kuşlar kıyama durdu, börtü böcek secdede. Yürek umutlu, yürekler mutlu efem.

<ı>


Dağlar yoldaşın gibi, dağlar sırdaşın gibi. Sırtta çapraz tüfek, namluda deli fişek. Namussuza, onursuza, kul hakkı yiyene, ezene, sömürene, puşta ve şerefsize. Bekler durur, tetikten horoza, o bir anlık mesafede. <ı>Sana, ne mutlu efem.


Çalgın, zeybeğin, mübarek toprağına diz vuruşun; yürek yakar, iç burkar, çöker bir yumruk gibi boğazıma benim. Veresiye hıçkırıklar dizilir dilimin ardına; tepeden tırnağa titrer, süngüye kalkar bedenim. <ı>Oyna, yansın cepkenin. Yaksın, kavursun, kül etsin; yüreksizler ve nefessizler senden sebeplensin. Serinliğin üşütsün, dileğim senden benim.


Bu toprakların insanı kavruk olur. Tenine bol sıcak değer, güneşi dost, toprağı post beller efelerin. Ah Çakırcalım, Yörük Alim, Demirci Mehmedim...<ı>Yansın güneşten tenin.


Bayramlar; acıların, açlıkların ve susuzlukların ardındaki vahalarıdır insanların. <ı>Gün senin şenlik senin, emeğin çok bu topraklara. İsyanın haklı, sitemin helal, ananın sütü gibi sana. Bunca rezillik, bunca riya, bunca utanmazlıkla çevriliyken hala hayatın; <ı>bayramın kutlu efem, ne diyeyim ben, başkaca sana.


Bir gün, bir öğleden sonraydı. Bir yolcu otobüsünün penceresinden bakarak sana gelmekteydim. Doğup büyüdüğüm sapsarı ovalara, ağaçsız ve tepesiz düzlüklere hiç benzemiyordun. Sana yaklaşaraktan, içimi bir heyecan kapladı. Bir akşam vakti sallanırken Belkahve’den aşağı; <ı>sabah yıldızı gibi içime doğdun efem.


Çok okumuştum hesapta ama hiç anlamamıştım seni ben. Ne kötüydün sen oysa, sana gelirken. Seninle yapamazdım, yaşayamazdım seninle ben. <ı>Bir yaz güneşi gibi, bağrımı yaktın efem. İşledin içime, zerk oldun damarlarıma, en ince kılcallarıma.


Beni doğuranlar, besleyip büyütenler, bugünlere getirenler; daha yürümeyi öğrenmeden Şeyh Şamil oynamayı, Kazaska’da tırnağa kalkıp, Cezayir’de buğulanmayı öğretmişlerdi bana. Ben de, benden olana seni öğrettim, diz vurup, çapraz bakmayı; daha öğrenmeden yürümeyi.


Hadi Oğlum, hadi babacığım, yavrum, yüreğim, sebebim...Nasıl oynarmış efeler? Kabart göğsünü, bak ileri. Eğilmeden, bükülmeden, dinle toprağından gelen sesleri.


Ha ben neden mi ağlıyorum? Ağlamak her zaman yıkılmak değildir yavrum; çoğu zaman kalkarken ayağa, ağlar insan.
Not: Merhum Ömer Bedrettin Uşaklı’nın, “<ı>Eğilmez Başın Gibi” adlı güftesinin ruh ikliminde yapmış olduğum bir gezintiye, sizleri de yoldaş etmek istedim efendim. Çok teşekkür ederim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok güzeldi,alkışlıyorum.Elinize sağlık,içimi bir ferahlama geldi güzel yazınızdan sonra.Saygılarımla...

Murat GÜLCEK - Yakamoz35 
 23.10.2008 3:10
Cevap :
Teşekkür ederim Murat Bey. Çok incesiniz.  23.10.2008 10:32
 

Ah bir ataş ver cigaramı yakayım/ Sen salın gel ben boynuna bakayım/ Uzun olur gemilerin direği/ Ah yanık olur anaların yüreği/ Ah çatal olur efelerin yüreği/ Ah vur ataşı gavur sinen ko yansın/ Arkadaşlar uykulardan uyansın/ Ezene, sömürene, puşta, onursuza karşı başını eğilmeyen, karşı durabilen yürekli efem ne mutlu sana... Böylesi güzel ruh ikliminde gezen , yazan size çok teşekkür ediyorum. geziye bizi de kattığınız için yine, yeniden teşekkürler...

kırıkkalp 
 22.10.2008 21:34
Cevap :
Çok teşekkür ederim Sevgili Öğretmenim. Sizin gibi bir eğitimciden ve aynı zamanda, efelerin, yiğitlerin harman olduğu yerden, Aydın'dan böyle bir geri dönüş almak beni çok mutlu etti. Sevgi ve saygılarımla.  23.10.2008 8:01
 

Ne iyi ettiniz bizi de gezintinize ortak ederek:) Bu güzelim vatan özellikle de izmir..."eğilmeden, bükülmeden..." Elinize ve ruh halinize sağlık. Yazınızla birlikte, sabahın ilk ışıkları ile Belkahveden İzmire iner gibi oldum:) Sevgilerimle...

yprkck 
 22.10.2008 19:29
Cevap :
İlgi ve katkınızdan dolayı teşekkür ederim. Sevgi ve dost selamlarımla.  22.10.2008 20:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 929
Toplam yorum
: 2451
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3524
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

İzmir'de yaşıyorum.    Çok uzun yıllar öncesinden başlayıp, hiç ara vermeden bugünlere kada..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster