Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Eylül '08

   
  Kategori
  Coğrafya
  Okunma Sayısı
  1140
   

  Eğin'e dair

  Eğin'e dair
   

  Eğin'de bir köy sokağı.


  Kemaliye, eski ve bilinen adıyla Eğin, Erzincan'a bağlı bir ilçe. İstanbul'a ve büyük şehirlere uzaklığı nedeniyle kendini koruyabilmiş, küçüklüğü ve uzaklığı sayesinde zorlu bir yolculuğu göze alabilenlere bozulmamış eskiliğini sunabilen nadir yörelerden. Tek caddesinde, işhanları, dev binalar yerine eski konaklar ve Eğin boyunca yürüyenlere yol arkadaşlığı yapan su arkları var. Acelesi olan, gittiği yerlere mütemmim cüzü olarak kablolarıyla giden teknoloji insanlarına inat halen suyun ve doğanın sesini duyanların kenti.

  Eğin erkekleri, özellikle de eski güzel günler bitince, tarima müsait olmayan coğrafyasının da telkiniyle kendilerini gurbete atmışlar. Gurbete gittikleri şehirlerde şehrin iktisadi hayatı hizlanıp şehrin ruhu körelmişse, Eğin'de beklemek yörenin ruhunu zenginleştirmiş. Beklemenin verdiği çaresizlik Eğin'in türkülerine, manilerine, kilimlerine işlemiş.

  Eğin'e gittiğinizde tüketmeniz gereken mekanlar ve yöreye has çeşnileri sıralamak yanlış yönlendirme olur. Gittiğinizde hayatı yavaş ve özümseyerek yaşayın yeter. Eğin kendine uygun bir misafir gördüğünde, zaten bütün güzelliğini sergilemekten kaçınmayacaktır.

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
  Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
  Toplam blog
  : 1
  Toplam yorum
  : 0
  Toplam mesaj
  : 0
  Ort. okunma sayısı
  : 1140
  Kayıt tarihi
  : 01.09.08
   
   

  Kültürel miras hukuku, çevre hukuku, insan hakları hukuku çalışmaları yapan 29 yaşında İstanbullu se..

   
   
  Yazarı paylaş
  • Tümünü göster