Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Aralık '08

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
684
 

Eğirdir

Eğirdir
 

Eğirdir ilçesini ve gölünü ilk defa geçtiğimiz bayram vatani görevine başlayacak oğlumu dağ komando okuluna bırakmak için gittiğimde gördüm. Bu vesile ile askerlik görevini yapan bütün evlatlarımızın bu görevlerini başarıyla tamamlayarak evlerine dönmeleri için duacı olduğumu belirtmek isterim.

İlçe tabelasını görünce Eğirdir kelimesini önceleri ben de dahil, bir çok kişinin Eğridir olarak söylediklerini fark ettim. Gerçekten Eğirdir kelimesini telaffuz etmek Eğridir demekten daha zor olsa gerek.

Eğirdir, Isparta ile Konya arasında adını aldığı gölün güney ucunda deniz seviyesinden yaklaşık 900 metre yükseklikte gölün içine uzanmış şirin bir ilçe. Yıllık ortalama hava sıcaklığı ise 12 derece. Burada turizm 4 mevsim yapılabiliyor. Ancak bölge sakinleri dışında bilinen bir yer değilmiş burası. Eğirdir’den 30 km. kadar uzaklıkta Davras dağı kış turizmi için elverişli bir yer. Burada konuştuğum kişiler, kış ve kayak sporları için uygun olan bu yerde konaklama tesisleri ile telesiyej hattı olduğunu da söylediler. Ayrıca Davras dağının tamamının kireçtaşından oluştuğunu ve bu dağın yaşının 1,5 milyon yıl, yani tebeşir dönemine uzadığını da anlattılar.

Eğirdir Isparta’ya 34 km uzaklıkta ve yolu çok güzel. İlçe otel ve pansiyon bakımından da zengin. Ayrıca Sabancı Holding tarafından yapılmış bir öğretmen evi de gecelemek isteyenler için uygun fiyatlarla ziyaretçilerin hizmetinde.

Yüzölçümü 517 kilometrekare olan Eğirdir gölü tam bir doğa harikası. Kıyıları kum olan bu gölün üzerinde iki tane küçük ada var. Bu adalardan ismi Yeşil ada olanı turizme yönelik olarak otel, pansiyon ve lokantalarla kaplanmış durumda. Balık lokantalarında ise her zaman taze balık bulmak mümkün. Can adanın üzerinde tesis olmamasına rağmen piknik yapmak isteyenler için ideal bir yer.

Burada fiyatlar gayet uygun. Bölge halkı sıcakkanlı ve misafirperver insanlar. Şeftali ve elması ise çok lezzetli. Mevsim dolayısıyla şeftali yoktu ama buzhaneden geldiği söylenen elmalar gerçekten ilk günkü tazeliğini ve lezzetini koruyordu.

Aralık ayında olmamıza rağmen güneş çıktığında Antalya kadar sıcak olan hava, gölgeye gittiğinizde bir anda soğuyor ve birden üşüdüğünüzü hissediyorsunuz. Güneş ve gölge ile birlikte gece ve gündüz ısısının çok farklı olduğu bir bölge burası.

Etrafta antik yerleşim ve kaya mezarları olduğu da söyleniyor ancak şimdiye kadar buraya çok fazla ilgi olmadığından bunlar da pek keşfedilmemiş durumdaymış.

Doğa manzaraları, tarihi geçmişi, yaz ve kış turizmi ile gerçekten görülmesi gereken bu bölgeye ait çektiğim fotoğraflar da bu yazıma bağlı olarak yayınlanmaktadır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 975
Toplam yorum
: 7880
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3207
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster