Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Kasım '18

 
Kategori
Beslenme / Diyet
Okunma Sayısı
126
 

Eğitici Gıda Ürünleri

Eğitici Gıda Ürünleri
 

Gıda sektörüne her hafta farklı açılardan bakıyoruz değil mi? Kimi zaman gıda güvenliği açısından, kimi zaman yeni ürün gelişimlerinden, kimi zaman ise farklı üretim proseslerinden…  Say say bitmez. Bu hafta ise uzun zamandır aklımda olan bir konuyu sizlere sunmayı düşündüm.  Bu anlatacağım şey bakalım sizlerin de aklına gelmiş miydi daha önceden?

Bir ülkede bisküvi üreticileri üzerinde çarpım tablosu yazan bisküvi üretimini gerçekleştirmişler. Evet doğru duydunuz, ambalajdan bahsetmiyorum. Direk bisküvinin üzerinde 1’den 10’a kadar çarpım tablosu mevcutmuş. Bir bisküvinin üzerinde 4’ler varken, diğer yiyeceğinde 5’ler var mesela. Bu çok mu zor bir üretimdi sizce? Oldukça eğitici, eğlenceli. Tüketim gerçekleşirken çocuklar arasında bir sosyalleşme, oyun ve aynı zamanda çarpım tablosunun akılda kalması sağlanıyor. Ne işimize yarar? Çok. Günlük hayattaki sayısal beceriden tutun, okuldaki ders performansına kadar. 

Bizim ülkemizde bu uygulamaya benzer bulduğum üretim ise : Hayvan figürlü bisküvi. Ayı, aslan, fil, maymun… Minik tüketicilerin hayvanları tanımasına fırsat sağlayan bu ürün portakal aromasıyla karşımıza çıktı yıllarca, bir süre piyasada bulamadı tüketici. Şimdi tekrar görmeye başladım ve sevindim.

Tüketiciler de gözlemlediğim kadarıyla çok mutlular? Sürekli fotoğraflarını çekip,  “ Sonunda tekrar bulduk seni, hatta fazladan aldık depoladık çok özlemişiz.”   Gibi olumlu tepkiler görüyorum. İşte bu nedir biliyor musunuz? Hayvan figürlerini tüketim gerçekleştirirken iyice kavrayan, arasında o eğitici minik ayrıntıyla bağ kuran bir neslin çocukları. Şimdi o çocuklar 25-30 yaşlarında ama hala o ürünü görünce mutlu oluyorlar. Bir diğeri ise çikolata üretiminde ambalajın üzerinde yer alan saatler. Mesela ambalajın üzerinde saat : 7:40  “ Oo kimler uyanmış?” yazısı var.  Bu farklılık gerçekleşirken başka düşünceyle yapılmış elbette ama ben bu saat yazılımlarını da eğitici tarafından bakarak yorumladım. Ambalajın üzerinde yazan saat, yine saat öğrenen çocukların dikkatini mutlaka çekecek.  Hoşuma giden bir başka eğitici üretim ise, harfli makarna. Makarna alfabenin harflerinden oluşuyor. Okuma yazma öğrenen çocuğunuz bırakın da bu şekilde eğlenmeye, öğrenmeye çalışsın. İnanın hafızasında güzel bir yere sahip olur. Biz yetişkinlere basit gelen, çocuklar için büyük şeyler ifade eden bu üretimleri sevdim, hatta ne yalan söyleyeyim? Çarpım tablosu üretimini kıskandım.

Yediğimiz şeylerin ne olduğunu bilmemiz gerektiğini, bilinçli tüketimi ve diğer önemli unsurları hep konuşuyoruz. Bugün olaya farklı bir yerden baktık sizlerle. İnanın eğitim çok önemli, hatta bazen tam da böyle küçük ayrıntılarda gizli. Sektörde böyle güzel yeniliklerle karşılaşmamız dileğiyle…

Sağlıkla Kalın!

Not:  Çocuklar diyormuş : “ Bir rahat bırak özge abla. “

Gıda Mühendisi

Nermin Özge Bilge

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 254
Toplam yorum
: 27
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 304
Kayıt tarihi
: 20.02.15
 
 

Gıda Yüksek Mühendisi  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster