Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Aralık '16

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
9947
 

Eğitim: Danimarka'da eğitim

Eğitim: Danimarka'da eğitim
 

akşam.com.tr


Görüyoruz ki Kuzey ülkelerinin eğitim sistemleri nitelik açısından da mükemmeli oynuyorlar. İster Finlandiya olsun, Danimarka, İsveç, Norveç olsun bütün uluslar arası göstergelerde ve PİSA sonuçlarında  üst sıraları paylaşıyorlar.
 
Bu ülkelerin kendilerine özgü eğitim anlayışları olduğu gibi , ortak bazı eğilimleri de var. Bu ülkelerden Danimarka kendisine özgü eğitim anlayışı ile diğer ülkelerden bir farklılaşıyor. Bu yazımızda Danimarka eğitimini biraz daha yakından tanımaya çalışacağız.
 
Danimarkada , 6-16  yaşına kadar olan (Okul öncesi; İlkokul; Orta okul ) devrelerini kapsayan eğitim zorunludur. Bu yaşa kadar devam edilen okula “Halk Okulu” adı verilir. 
Bu düzeyin üzerindeki eğitime öğrencilerin %82’si devam ediyor. Devlet Bursları karşılıksız ve herkese açık.
 
Lise eğitimi 2-4 yıl sürebilir ve 15-20 yaş arasındaki öğrencilere açıktır. Lise eğitimi zorunlu değildir fakat ücretsizdir. Öğrencilerin devam edebilecekleri çok çeşitli programlar vardır. Bazı programlar üniversiteye yöneliktir, Diğerleri ise öğrencileri bir meslek kazandıracak  niteliktedir.
 
Danimarka’da çocuklar çok şanslı; çünkü 15 yaşına kadar hiçbir karneye dönüşecek sınavla karşılaşmıyorlar. Çocuklara sekizinci sınıftan önce kesinlikle sınav yapılmıyor, not verilmiyor. Çocukların durumu, öğretmenler ve ebeveynler arasındaki görüşmelerde sözlü olarak değerlendiriliyor. 
 
Danimarkada da Özel Okullar vardır ve Temel Eğitim seviyesinde bütün okulların % 15.6’sı özel okul statüsündedir.
 
Birleşmiş Milletlerin “İnsan Gelişme İndeks-2008” ine göre Danimarka’yı  Avustralya, Finlandiya, ve Yeni Zelanda ile birlikte  (0.993) düzeyiyle en gelişmiş ülkeler arasında saymaktadır.
 
Danimarka’da Okuma-Yazma Oranı yaklaşık olarak %99’dur.
 
Danimarka’da  17 civarında devlet üniversitesi, bir o kadar da Üniversite Koleji ve 50 civarında uzmanlık alanlarında eğitim veren enstitü bulunmaktadır. Bazı  üniversite ve kolejler eğitimlerini İngilizce dilinde vermektedir. 
 
Danimarka doğumlu her öğrenci devlet burslarından yararlanma hakkına sahiptir.
 
Danimarka eğitiminin bazı özellikleri şunlardır: 
 
Sınavlarda en iyi olmak hiçbir şeyi değiştirmez:
 
Danimarka eğitim sistemi, öğrencilerin sınavları geçmesini sağlamayı değil, onların yeteneklerini ve meraklarını geliştirmeyi amaçlıyor. Notlarına bakılmaksızın her öğrencinin mezun olduktan sonra toplumda faydalı bir birey olması sağlanıyor. Bu yüzden notu yüksek olan olmayan bütün öğrenciler aynı şekilde önem taşıyor.
 
Kendin olmak, okumak-yazmak kadar önemli:
 
Danimarka'da okul müfredatı bireyin karakter gelişimini her şeyin üstünde tutuyor. Bu nedenle özellikle okul öncesi eğitimi öğrencilerin kelime bilgisini geliştirmesi, okul ve hoşgörü kurallarını öğrenmesi, topluma uygun birer birey olmasına odaklanıyor.
 
 
Ezbere dayalı öğrenime karşı:
 
Danimarka'da öğrencilerden bilgileri kendilerinin arayıp bulmaları, kendi deneylerini yapmaları ve bağımsız bir şekilde kaynakları analiz etmeleri bekleniyor. Öğrencinin öğrenmesi için öğrenme sürecinde kendisinin de yer alması gerektiğine inanılıyor.
 
 
Notlar değil öğrencinin davranışı önemli
 
Sınav sonuçlarına göre ön sıralarda yer almayan Danimarka eğitim sistemi, dünyanın en iyi eğitim sistemleri listesinde ilk üçte yer alıyor. Peki bu nasıl oluyor?
 
Danimarka'da öğrencilerin öğrenim sürecinden keyif alıyor olması çok önemli. Bu yüzden 14 ile 18 yaş arasında ne yapmak istediklerini bilmeyen öğrencilerin kararlarını vermesine yardımcı olmak için özel okullar var. Böylece öğrenciler, yeteneklerini keşfedebiliyorlar. 
 
 
Herkesin şartları eşit:
 
Danimarkalı insanların sadece %11'i kariyerlerini planlarken maaşı göz önünde bulunduruyor. Dünyanın en yüksek vergilerini ödeyen bir ülkede insanların zengin olmak için uğraşması kabul edilmiyor.
 
Danimarka'da kariyer rehberliği sistemi, kişinin mutlu olacağı işi yapmasını destekliyor. Araştırmalara göre Danimarka vatandaşlarının %50'si geleceklerine karar verirken özgür olduklarını ve kariyerleri üzerinde kontrolleri olduğunu düşünüyor. (milliyet.com.tr)
 
Danimarka, ham madde açısından fakir bir ülke ve belki de bu nedenle eğitime büyük önem veriyor. İnsanlarını ve onların bilgisini en önemli kaynak olarak gören ülke, vatandaşlarının eğitimine büyük paralar harcıyor. Danimarka’da, demokrasi kadar eski olan halkı bilgilendirme geleneği de bu atmosferi besliyor. “Herkes ömür boyu bir şeyler öğrenebilir” felsefesinin hakim olduğu ülkede, yüksek okullarda ya da akşam okullarında, radyo ve televizyonlarda sürekli kurslar düzenleniyor.
 
 Danimarka, demokrasi, sosyal adalet ve barışçı atmosferin yaygın olarak görüldüğü bir ülkedir… Dünyanın en mutlu ülkesini tanımlayan sözler bunlar. Yapılan geniş çaplı bir araştırmaya göre, dünyanın en mutlu ülkesinin Danimarka olduğu ortaya çıktı. ABD hükümetinin finanse ettiği Dünya Değerleri Araştırması'nın sonuçlarına göre Amerika ise sıralamada 16. oldu. Bugünlerde siyasi çalkantılarla boğuşan Afrika’nın yoksul ülkesi Zimbabve’nin ise  ise son sırada olduğu görüldü. .(yurtdışıeğitimfuarı.com)
 
“Yeni eğitim yasasının ön gördüğü programa göre öğrenciler bundan böyle saat 13.00 yerine, saat 15.00’e kadar eğitim alacak. Öğretmenler de aynı şekilde okulda daha uzun süre kalacak. Yeni öğretim yasasına göre, öğrencilere ev ödevi verilmeyecek, ders okulda yaptırılacak. Öğretmenler, okula hazırlık adı altında evde geçirdikleri paralı zamanı artık okulda geçirecek. 
Yeni eğitim yılında temel eğitim okuluna giden öğrenci sayısı ülke çapında 708 bin 569 olarak verilirken, göçmen öğrenci sayısının 73 bin 879 olduğu bildirildi. Okula yeni başlayan öğrencilerin velileri ellerinde fotoğraf makineleri ve video kameraları ile o anı ölümsüzleştirmeye çalıştılar. 6 haftalık yaz tatilinden sonra tekrar okula dönen alt sınıflardaki öğrencilere de velileri eşlik etti.
 
Fuglesangsgaardsskole (fuğlesangsgo) okulu öğrencilerine hitaben bir konuşma yapan okul müdürü Sören Güllich; öğrencilere başarı diledi, okulun açılışında doğum günü olan 3 öğrenciyi yanına çağırarak, doğum günlerini kutlattı. Öğrenciler daha uzun bir eğitim gününe alışmakta güçlük çekeceklerini belirterek, eğitim saatlerini arttıran siyasetçilere teki gösterdi.
Okulların açılması nedeniyle sokaklara da uyarı levhaları asıldı. Polis, her yıl olduğu gibi bu yıl da okul çevrelerinde trafik kontrolleri yapılacağını bildirdi.” DHA
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, Sanırım o ülkeler bireyleri okusun gelişsin istiyor. Allah allah çok garibime gitti. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 21.12.2016 17:27
Cevap :
Bu güzel bir "İroni" oldu.. Belli ki bu ülkeler, ülkelerinin gelişimini, kalkınmasını geniş ölçüde "eğitim"e bağlıyorlar; bunun için onun üzerinde hep düşünüyorlar, gerekli önlemleri alıyorlar. Bilim için, fen için, gelişme için her şeyi yapıyorlar. Sonuç olarak bu ülkelerde gençler mutlu ve insanlar mutlu. Saygılar Sayın İzmirli97.  22.12.2016 10:53
 

Elinize sağlık Erdal Hocam. Şimdi bu aydınlatıcı yazıyı okuyan veya okumayan bir çok kişi-öğretmen-yazar hemen hemen hepsi bu sisteme "imrenerek" bakacaklar ve ülkemizle kıyaslayıp "eğitimde" ne kadar geri olduğumuzu vurgulayacaklardır. Ülkemizdeki öğretmenlerin bir çoğu yurtdışını ve o ülkelerdeki eğitim sistemini gördü. Okudu üfledi. Her fırsatta o sistemleri imrenerek anlatıyorlar. Fakat nedense bir türlü bu sistemi veya bu sistemin iyi yönlerini alarak ülkemizde de uygulamıyorlar. Veya uygulama son derece yavaş. Yaptıkları yalnızca Danimarka gibi ülkelerin sistemlerini ballandırarak anlatmak.Ama ülkelerinde uygulamıyorlar. Mesela yönetmelik değişse bile bunlar hala kılık-kıyafette tep tip tarafı, hala öğrenimden çok çocukları eğitme peşindeler, hala lokal ve dini değerlerle eğitimi savunan tam anlamıyla İronik bir görüntü veriyorlar. Ben bu konuda sizin görüşlerinizi merak ediyorum. Selamlar.

DurmuşGüler 
 17.12.2016 16:42
Cevap :
Sayın DG şimdiye kadar yazdığım eğitim yazılarında düşüncelerimi açıklamaya çalıştım. Ama bir sistemi değiştirmenin, yeni bir eğitim düzenini uygulamanın kolay olmadığını siz de bilirsiniz. Bunun için her şeyden önce siyasi kararlılık lazım. Oysa bu konuda biz pek hazır değiliz. Değişmek istemek yerine Osmanlı medresesini yeniden yaratma isteği peşindeyiz. Böyle değişmek olmaz.. Değişmenin iki yönü vardır. Kendi tarihindeki güzel örneklerden ders alırsın, uygularsın..İki, dünyadaki iyi örneklere bakar, onlardan ders alırsın. Biz galiba ikisini de pas geçiyoruz... Söylenecek söz çok. Saygılarımı sunuyorum.   17.12.2016 20:21
 

Masallah, insallah biz daha iyisini yapiyoruz...!

Newyorker 
 17.12.2016 12:33
Cevap :
Öyle mi? Sizinkiler de Skandinav ülkelerini ziyaret ediyorlarmış.. Bunlar neler yapıyorlar, diye. Hadi hayırlara gele.. Saygılar...  17.12.2016 20:23
 

Bizdeki eğitim ticari ve siyasi çıkar üzerine , özenerek okudum ne güzelmiş, Danimarka'da öğrenci olasım geldi. Okumak , öğrenci olmak kadar güzel birşey yok ama bizim öğrencilerimize tamamen duygusal bakılıyor artık...Selam ve saygımla hocam..

Tülay EKER 
 17.12.2016 11:21
Cevap :
Önemli olan öğrenciye de "insan" olarak bakmak ve ona saygı göstermek. Onun ihtiyaçları ve "mutluluğu" için ne gerekiyorsa onu yapmak.. Bizde okullar , anladığım kadarıyla, giderek işkence yeri oluyor.. Çocuklar kaçarlarsa kurtuluyorlar. Oysa o ülkelerde "Okumak" bir erdem ve aydın olmanın yolu.. İnsanlarımıza bu fırsat verilmelidir Sayın Tülay Eker. İlginize çok teşekkür ederim. Saygılar.  17.12.2016 20:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2579
Toplam yorum
: 10204
Toplam mesaj
: 237
Ort. okunma sayısı
: 823
Kayıt tarihi
: 24.10.10
 
 

Mesleğim eğitimcilik… Şimdi artık emekli bir vatandaşım… biraz şairlik, biraz hayalcilik, biraz s..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster