Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Kasım '08

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
485
 

Eğitim gerçekten şart

Yaklaşık bir aydır İstanbul'da bir sağlık ocağında stajyer ebe olarak görev yapıyorum. Sağlık ocağının ilgili mahallesinin kültür düzeyi oldukça düşük. Kültür düzeyinden kastım okur yazarlık. Özellikle 17-30 yaş arası genç bayanlarda böyle bir şeyle karşılaşınca şaşırdım ilk zamanlar. Bir müddet sonra alıştım fakat artık üzülüyorum. Çevremde üniversite okuyan kız arkadaşlarım okuldan, hocalardan, çok basit mevzulardan şikayetçi olurken bu genç bayanlar ne yapsın diye düşünmekten kendimi alamıyorum. Bazı konularda eğitmeye çalışıyoruz ebe grubu olarak. Ellerimizde öğretici broşürler var fakat bir çoğu bunları okuyamadığı için bu da pek işe yaramıyor doğrusu. Yine de olsun diyip açıklamaya çalışıyoruz birçok şeyi. Bu konuşmalarımızdan, eğitimlerimizden utananlar da çok oluyor. Bıkmadan usanmadan anlatmaya devam ediyoruz. Herşey onlar için, sağlık için.

Asıl üzerinde durmak istediğim konu bu genç bayanların zorunlu yaşadığı hayat. Bizler gerçekten çok şanslı bayanlarız. Peki onlar? Bir çoğu aile baskısından kurtulmak için küçük yaşta evliliği üstlenmiş, fakat bu sefer koca baskısı dikilmiş karşılarına. Konuştuklarımızın hemen hepsi söylemeye çekiniyor okula gitmediklerini ve şimdi hepsi çocuklarım okusun diyor. Keşke babalar biraz daha anlayışlı olabilse... Babaların da eğitimi yok ki çocuklarını eğitsin. Sadece kız çocuk oldukları için, kadın oldukları için ağır baskılara maruz kalıyorlar.
Tüm kız babalarına seslenmek istiyorum. Lütfen kızlarınızı böyle cahilliğe mahkum etmeyin. Bırakın sizi başarılarıyla gururlandırsınlar. Size bol bol torun vermesi bir başarı değildir.

Bir ülkede çok farklı uçlar olması çok tuhaf değil mi? Bir yanda ipodu bozuldu diye üzülen varken bir yanda yediği dayaktan dolayı yüzünün morarmasına üzülen var. Bu düzen böyle yürümemeli. Şımarık bir gençlik değil istediğim. Sadece bilinçli gençler...

Son dönemlerde eğitim alanında düzenlenen kampanyalar ilgimi çekmeye başladı bu gözlemleri yaptıktan sonra. Ne kadar doğru bir yere parmak bastıklarını anladım. İlk hedef aileyi bilgiyle donatmak ki çocukları için gelecek düşünsünler. Lütfen hepimiz elimizden geleni yapalım. Bunlar en başta kendimiz için. Ülkemizde görmek istemediğimiz manzaralar belki de bu sayede tükenir. Ne dersiniz?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

GERÇEKTEN KARDEŞ GÜZEL BİR KONUYU DİLE GETİRMİŞSİNİZ AMA ÇOCUKLAR ZATEN ALACAĞI BİLGİYİ ALIYORLAR YETERKİ BİZ BÜYÜKLER ONLARA YANLIŞLARI EMPOZE ETMEYELİM ÇÜNKÜ ONLAR SAF VE TEMİZ VARLIKLARDIR. EVET BU ÜLKEDE ÇOK EKSİKLİKLER VAR. FABRİKADAN ÇOK CEZAEVİ YAPILIYORSA OKULDAN ÇOK CEZAEVİ YAPILIYORSA BİZ BIRAKIN BİR ARPA BOYU YOL GİTMEYİ YERİMİZDE SAYAR DURURUZ

can dostum 
 27.01.2009 21:06
 

Evet değindiğiniz konu gerçekten toplumumuzun kanayan yarası olmaya hala devam etmekte ve varolan polikita/projelerle önlenmesi zor gözükmektedir.Ülkemizde işaret ettiğiniz noktadan çok daha düşük sosyo-ekonomik düzeyde olan gruplar da mevcut.Eğitimin kesinlikle bir nihai çözüm olduğuna katılmakla birlikte çözüm odaklı yakşaım çerçevesinden baktığımızda uygulamaya geçme aşamasında desteksiz kacaktır.Eğitim(aile,grup,toplum düzeyinde),sosyal refah hizmetleri(aile danışma,çocuk refahı,yaşı refahı vb..)ve de gelir dağılımının eşit şekilde uygulandığı takdirde işaret ettiğiniz problem ve buna benzer bir çok sosyal sorun kendiliğinden çözülmüş olacaktır. Sağlık ve İnsan Hizmetleri profesyonelleri başta olmak üzere tüm bireyler sosyal sorumluluklarının bilincinde olmalı,çabaları entekkelt paylaşımların ötesinde daha somut çalışmalar yapılmalıdır.

shu.murat 
 04.12.2008 17:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 407
Kayıt tarihi
: 24.09.08
 
 

Kendi hakkında konuşmayı beceremeyen biriyim ben. Ama kısaca bahsedeyim biraz. 1987 yılı Kocaeli doğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster