Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Aralık '17

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
122
 

Eğitim Kalitesinde Nijerya'nın Gerisinde Olmamıza Üzülmedim Çünkü Suudi Arabistan’dan İleriymişiz

Eğitim Kalitesinde Nijerya'nın Gerisinde Olmamıza Üzülmedim Çünkü Suudi Arabistan’dan İleriymişiz
 

Başlıktaki çalışma bir yerde gözüme çarptı galiba eski bir araştırma ama yenileri de farklı değil, ilginç bulduğum için bunu aldım.

İnternette yer alan bir başka araştırma ise şöyle:

UNICEF’in çocukların refah koşullarına yönelik perşembe günü açıklanan raporunda Türkiye 41 ülke arasında 36. sırada yer alırken, "Eğitim kalitesi" kategorisinde ise sonuncu oldu.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF’in İtalya'da bulunan Innocenti Araştırma Ofisi, perşembe günü "Geleceği Kurma: Çocuklar ve Zengin Ülkelerde Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri" adlı raporunu açıkladı.  

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, BM araştırmasında aralarında Türkiye'nin yer aldığı ortalama refah düzeyi orta ve yüksek seviyedeki 41 ülkedeki çocukların durumu mercek altına alındı. UNICEF tarafından çocukların yaşam koşullarına yönelik birçok kategoride hazırlanan ülkelerin performans raporuna göre Türkiye genel sıralamada 41 ülke arasında 36. sırada yer aldı.

Toplam dokuz kategoride yapılan araştırmada çocukların koşullarının en iyi olduğu ülke Norveç olarak belirlenirken, Norveç’i Almanya takip etti. Almanya'yı ise sırasıyla Danimarka ve İsveç izledi. Orta ve yüksek refah düzeyine sahip 41 ülke arasında çocuklarının koşulları bakımından en kötü notu ise Şili aldı. Bulgaristan performans listesinde 40'ıncı sırada Romanya’da 39'uncu sırada geldi.(internet)

Şimdi abi bunlar ne ya! Nijerya Arabistan daha iyi bence, hiç değilse bizden geride olanlar var. Nasıl son sırada ya, son sırada ne demek, 41 ülkede 41 ci.

Bu rapor bu yıl hazırlandı. 2017 93 milyar lira MEB bütçesini sonuncu olmak için mi harcadık? Milli eğitimde sonuncu olan bir ülke ve 2023 hedefleri?

Hani biz gelişmiş bir ülke değiliz ama bu sonuç bizim ülkemizin durumuna da uymuyor, biz diğer konularda böyle sonuncu falan değiliz yani. Noldu ki eğitimde böyle tepe üstü çakıldık?

Ülkeden de geri bir eğitim, Allah Allah böyle şey olur mu ya! Hükümetin eğitim politikası çok tartışılıyor ama sonuçta cahil kalalım demiyorlar.

Yani bu sonucu anlamak mümkün değil. Acaba araştırmalar mı doğru değil. AKP ile eğitim biraz geriledi ama bu kadar da değil. Cevabını veremediğim çok büyük bir soru işareti…

 

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hahh hah güldürmeyin beni Kerim Kardeş.Selam ve sevgiler hayırlı yıllar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 30.12.2017 9:42
Cevap :
Gülünecek bir haldeyiz doğru...  30.12.2017 22:16
 

Allah Suudi Arabistan'dan razı olsun. Onların sayesinde "ne mutlu Türküm" diyebiliyoruz. Selamlar ve mutlu yıllar

Matilla 
 29.12.2017 23:25
Cevap :
Çok değişik bir yorum olmuş ironi yapmışsın, düşündürdün beni.Yeni yılın kutlu olsun.  30.12.2017 20:19
 

Birlik ve beraberliği sağlanmamış eğitim ve öğretim özgür,bağımsız ve bilimsel değilse daha da gerilere düşer.Bilgisizlik had safhalara ulaşır.Düşünmeyen,sorgulamayan toplumların yoksulluğu ve köleliği bu yüzdendir.İskandinav ülkeleri bizim bir zamanların köy enstitüleri projesini hayata geçirdiler.Bu yüzden ilk sıralarda yer alıyorlar.Küçücük bir azınlık çoğunluğun bilgisizliğinde çıkar elde ediyor işte Kerim bey kardeşim.Hangi akıl bu gerçeği yok sayar ki?..Selamlar.

Abbas Oğuz 
 29.12.2017 22:09
Cevap :
"İskandinav ülkeleri bizim bir zamanların köy enstitüleri projesini hayata geçirdiler.Bu yüzden ilk sıralarda yer alıyorlar." Bunu bilmiyordum...  30.12.2017 21:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5767
Toplam yorum
: 14530
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 639
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster