Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Eylül '12

 
Kategori
Blog yazarları tartışıyor!
Okunma Sayısı
93
 

Eğitim Öğretim yılı yaklaşırken...

Eğitim öğretim meselemiz devasa bir mesele.

90 senede geldiğimiz noktada düzeni hala değiştirerek devam ediyoruz.

İdeal olanla, dünyanın gelişmiş ülkelerine ile mukayese ettiğimizde eksiklerimiz daha iyi görünüyor.

1924 de, o şartlarda uygulamaya konulan sitemi değiştirmek kolay iş değildir. En başta insan ve maddi kaynak bakımından sıkıntılar hala çözülmüş değildir.

4+4+4 kısmı değişikliktir 1702 sayılı yasa hala yürürlüktedir ve tamamen Osmanlıcadır.. Yeniden ela alınmalı ve tümden yeniden düzenlenmelidir.
Bu nedenle 4+4+4 sitemine geçen ülkemizde var olan sorunlara yenilerinin eklenmesi kaçınılmazdır.

Bundan önce bir milyon öğrenci gelen okullarımız bu sitemle yaklaşık olarak 2.3 milyon öğrenciyi karşılamak durumunda olacaktır.

Haliyle bazı teknik noksanlıklar ortaya çıkacaktır. Sınıfların 60-70 kişi olması uzun ders saatlerinin sebep olduğu dersten geç saatlerde çıkma meselesi vs… Seçmeli derslerden kaynaklan bu sorunlara birde öğretmenlerin durumu eklenince teknik sorunlar fiziki sorunların da önüne geçmektedir.

Sınıfların çok kalabalık olması kaçınılmazdır…

Yukarıda değindim. Ders saatlerinin uzunluğu başka bir büyük sorundur. Gelişmiş ülkeleri dikkate aldığımızda çelişkili bir durum var. Örneğin Finlandiya’da 17 saat, Almanya’da 22 saat eğitim veriliyor.

Ders saatlerinin uzunluğundan kastim 66 aylık öğrencinin dikkat meselesidir. Bilinen gerçek 15 dakikadan sonra bu yaşta çocukların dikkatinin dağılmasıdır.  Yani o yaşta çocuklar daha fazla dersi kaldırmıyor.

AB ye göre ilköğretimde fazla ders saatimiz var, orta öğretim ve lisede  ise AB’den gerideyiz ders saatlerinde. Burada bir çarpıklık olduğu kesindir. Yani ilk öğretimde bizde fazla ders var, ortaokul ve lisede daha arz ders veriyoruz  çocuklarımıza … Bu temel yanlış bizde mi, AB de mi?

Onlar daha çok gelişmiş olduğuna göre sitemimizi sorgulamamız lazımdır diye düşünüyorum.

Bir de Sınıf öğretmenlerinin bu sisteme adaptasyonları ve yeterli sayıda olup olmadıklarına bakmak lazım.

İmkanlarımız sınırlı. Yeterli kadro verilemiyor. Derslik az, öğrenci çok fazla…
Hal böyle olunca 60-70 kişilik sınıflara eğitim öğretim açısından faydalı olmak için kaç öğretmen görevlendirmek gerekiyor. Bana göre o yaştaki öğrencilerin tuvalet ihtiyaçlarına bir öğretmen lazım.

Öğretmenlerin ana okulu formasyonları yok demek yanlış değil her halde. Bu konuda pedagojik formasyonu olmayan öğretmenlerin adaptasyonları kısa sürede yapılabilir mi?… Pedagojik bilgilerini süratle yenilenebilir mi, seminerlerle bu iş kısa sürede çözülebilir mi? Aklıma gelen sorular bunlar.

Eski sitemde bile ücretli öğretmenlere soruna çare arayan ülkemiz yeni sitemdeki öğretmen açığını düzeltmedikten sonra, sınıfları 30 kişiye çekmedikten sonra nasıl başarılı olacak?.

Evet kesinlikle eski sitemin değiştirilmesi lazım ama nasıl?

Ha dedin mi olmuyor ki … Devasa bir öğrenci gurubu ile karşı karşıyayız. Fakat ayırdığımız bütçede ortada. Derslik anlamında ve kadro anlamında buna yetişmemiz şimdilik imkan dışıdır.

Çağa uygun bir eğitim sitemine geçmek için yeterli sayıda öğretmenin görevlendirilmesi, yeterli sayıda dersliğe sahip olunduğu bir ortamın yaratılması bir yana öğretmenlerin bu siteme uygun ders planlarını yetiştirmeleri bile bir büyük sorundur.

Kısada olsa bir kaos yaşanacaktır. Bu açıkça görünüyor.

Çağdaş eğitim sitemine geçiş sancılarını umarım kısa zamanda üzerimizden atarız ve geleceğimiz olan çocuklarımıza daha güzel bir dünya sunarız..

Sevgi ve saygılarımla… 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, eğitim yılı yaklaşırken birbiri ardına müfredat programları açıklanıyor. Bu yıl okullarda sesli eğitim, pardon zikir yapılacak. Selamlar...

Mesut KARİP 
 05.09.2012 16:28
Cevap :
Zinhar çok kötü bir eleştiri....))) benim yazımda öyle bir mesaj yok... teşekkür ederim...selam....  09.09.2012 2:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 446
Toplam yorum
: 475
Toplam mesaj
: 37
Ort. okunma sayısı
: 596
Kayıt tarihi
: 24.06.08
 
 

Rizede yayınlanan ilk renkli gazete ViraHaberin kurucusuyum 5 sene baş yazarlığını yaptım. İLESAM..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster