Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ocak '07

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
791
 

Eğitim şart

Eğitim şart
 

Kuma tartışması ölüm getirdi (Milliyet Gazetesi’nde 7 Ocak tarihli haber)

Biz ne kadar 21. yy’da yaşıyoruz desek de, ülkemizin değişik yerlerindeki insanlar ancak 20.yy’ın ortalarına kadar gelebildiler ve çağ atlamamakta direniyorlar.

Amerika’da bir zamanlar kölelik sistemi vardı. Insanlar bu yüzden acılar çektiler ama buna karşı savaş verdiler. Avrupa’da kilisenin baskısına karşı savaşlar verildi. Insanlar yollara döküldü. Devrimler yaptılar. Rönesans geldi. Uzun yıllar aldı ama sonunda başardılar.

Bize dönersek, asırlarca padişahların yönetiminde yaşadık, tonlarca vergi verdik. Saraylarda yaşanan şaşaa hiç bir zaman halka inemedi. Halk ne dedi, ne yaptı bunu değiştirmek için? Atatürk gelinceye kadar tek söylenen “Padişahım çok yaşa” “Kaderimiz buymuş. Alınyazısı işte, karşı gelinmez.” Nerden gelir bu teslimiyet, kim bizi buna alıştırmıştır? Kim her şeyin Allah’tan geldiğini çocuklarımıza öğretir? Bunları bilemiyorum. Her şey Allah’tan ise zekanın ne önemi var? Allah aklı insana niçin vermiştir. Neden hiç bir şey sorgulanmaz, sadece kabul edilir?

Atatürk, Kurtuluş Savaşının liderliğini yaparken, sanıyor musunuz ki en çok düşmana karşı savaş verdi? Hayır, en çok Türk milletini kendi kaderlerini belirlemek için iknaya uğraştı. Çünkü milletin yarısından çoğu padişaha inanıp, onun her dediğini yapmaya ve ülkeyi yabancı mandasına sokmaya çoktan hazırdı. Kurtuluş savaşı bunlara rağmen, bir avuç kahramanın emeğiyle kazanıldı.

Daha sonra devrimler geldi. Zeki bir insan olan Atatürk, bize Avrupa’da bile olmayan, daha kapsamlı kadın ve insan haklarını getirdi ama bir şeyin farkına varamadı. Biz bu devrimler için savaşmadık, gerekliliğine inanmadık.

Kaç kadın bugün bile haklarının farkında acaba? Amerika’da bir zamanlar var olan kölelik sisteminin aynısı, bugün Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da kadınlar için asırlardır var. Bir başkaldırı, birlik, beraberlik içinde bir savaş görebiliyor muyuz? Bu kadınlar için başkaldıranlar, ülkenin daha iyi ailelerinden gelen, adalet için çaba gösteren diğer kadınlar değil mi?

İşte bu nedenle başarılı olamazlar. Hakkı yenilen kadınlar, bunun bir kader olduğuna inanıp, kendileri bu konuda bir şey yapmazlar ise, biz istediğimiz kadar kendimizi yırtalım, sonuç almak mümkün olmayacaktır.

Biz kendi işimizi Allah’a havale etmeye o kadar alıştık ki, tembelliğin adı kader oldu artık. Her şeyi başkasından beklemeyelim, lütfen biraz gayret, çaba ve en önemlisi de

“Eğitim şart”

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Okulumuz Mardin iline bağlı Nusaybin ilçesinde bulunmaktadır. İlçemizin nüfusu yüz bini geçmiştir. İilçemizin tek lisesi var. Bu lisede dört bin öğrenci öğrenim görmektedir. Sınıflarımız 60 ile 70 öğrenci mevcutludur. Okulumuzda eğitim zor şartlarda yapılmakta, yeni bir lisenin açılması için girişimde bulunduk ama bir sonuç alamadık. Okulumuzda ideal bir eğitim veremiyoruz. Bu sene ÖSS'deki başarımız bu eksikliklerden ötürü düştü. Bunun yanında üç farklı okulun binasını kullanıyoruz. Öğretmenler ve öğrenciler bu konuda çok sıkıntı yaşıyor.Bu konuda duyarlı tüm vatandaşlarımızı ve yetkilileri göreve çağırıyoruz.

firaz dag 
 26.08.2007 12:31
 

Emek verilmeden elde edilenlerin değeri bilinmez. Bu hayatın her alanında ve her yaş için böyle... Bir başka arkadaş için tavsiye etmiştim, Önce Kadınları Vurun. Muhteşem kitap. Özellikle Filistin'in İntifada Kadınlarının Hikayesi benim için ayrı önemlidir. Tavsiye ederim... Sevgiyle...

Barış 
 07.01.2007 20:19
Cevap :
Dogrudur. Bence de once biz kendi haklarimiza sahip cikmaliyiz. Tesekkurler  07.01.2007 22:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 48
Toplam yorum
: 187
Toplam mesaj
: 45
Ort. okunma sayısı
: 2018
Kayıt tarihi
: 26.12.06
 
 

1964 doğumluyum. İşletme Fakültesi'ni bitirdikten sonra Londra'ya yerleştim ve halen burada yaşamakt..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster