Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ocak '15

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
289
 

Eğitim sistemi mi? sistemsizliği mi?

Eğitim sistemi mi? sistemsizliği mi?
 

Eğitim sistemi yasal bir alt yapıya dayanarak oluşturulunca kurulur anlamında bir düşünce pek çok yönlerden eksiklikleri içerisinde barındırır. Bu eksiklik bir anda görülmese bile kurulduğu zannedilen sistemin işleyiş sürecinde ortaya çıkan sorunlar bu eksikliklerin en büyük göstergeleri arasında sayılmalıdır. Sistemdeki sorunların temel kaynakları dikkate alınmaksızın yapılacak tartışmalar ve buna göre çözüm üretme çabaları bataklıktaki sivrisinekleri öldürme çabasından öte bir anlam taşımaz.

Gerçek bir sistem var oluş amacına uygun işlemelidir. Var oluş amacına uygun ürünler vermelidir. Yaşanan sorunlar sistem bütünlüğü içinde çözüme kavuşturulabilmelidir. İstikrar olmalıdır. Öngörülebilirlik olmalıdır. Sistemin içinde yer alanlara yol gösterici olmalıdır. Uzak hedeflerle yakın hedef ve uygulamalar arasında paralellik olmalıdır. Bilimsel gerçeklerle çelişme olmamalıdır. Günübirlik köklü değişmeler olmamalıdır. İşgörenler süreçlerin işleyiş basamaklarını takip edebilmelidir. Parçalar arasında işbirliği olmalıdır. Sistemin parçaları arasında bir bütünlük, tamlık olmalıdır. Belirsizlikler, eksik parçalar veya çıkmaz sokaklar misali kısır döngüler olmamalıdır. Sistemin işleyiş sürecinde takip edilen basamaklar birbirini desteklemelidir. Bir sonraki adımın ne olacağı konusunda herkeste fikir birliği olmalıdır. Sorunlar karşısında çözümsüzlüğün çözüm olarak görülmemesi gerekir. Verimlilik ön planda olmalıdır. Üretilen ürünlerin kalitesi konusunda ölçülebilir kriterlere dayalı değerlendirme ölçütleri bulunmalıdır. Sürekli ve etkin bir değerlendirme, gözden geçirme, sorgulama ve düzenleme süreçleri var olmalıdır ve bunlar işletilmelidir.

Ülkemiz eğitim sistemine bu yönüyle bakıldığında yasal alt yapıya dayanan kurumsal bir işleyişin var olduğunu söylemek mümkün olmakla birlikte bu görünen yapının gerçek anlamda bir sistem bütünlüğü taşıdığını iddia etmeyi güçleştiren birçok göstergelerle yüz yüze gelinmektedir.

Eğitim sistemimiz içinde sistemsizliğin göstergesi niteliğinde o kadar çok alanlar var ki bunların tümünü bu kısa yazı çerçevesine sığdırabilmek pek mümkün görünmüyor. Eğitimin can alıcı parçalarından birisi olan öğretmen üzerinde durularak en büyük ve önemli sorun kaynağını ele alarak giriş niteliğinde bir değerlendirme yapılabilir.

Eğitim sistemine öğretmen olarak girmek için gerekli şartların en başında bu alandaki yükseköğrenim kurumlarından birisini bitirmek ve ardından mesleğe giriş sınavı niteliğindeki eleme sınavında başarılı olmak gerekmektedir. Mesleğe girdiğiniz andan itibaren adeta hayatınız garanti altına alınmış sayılır. Dünyadaki diğer bazı meslektaş gruplarına göre kısmen düşük bir ücret ödemesi yapılsa da ülkedeki ortalama gelir düzeyi açısından çok da kötü olmayan bir meblağ karşılığı adeta kendi isteğinize göre ömrünüzü tamamlamanız mümkündür. Girdiğiniz formal sistem içinde yaptığınız işin niteliği konusunda önemli bir sorgulamaya tabi tutulmaksızın yıllar yılı ücretinizi alarak hayatınızı sürdürebilirsiniz. Yapacağınız işin kalitesi, istendik niteliklerde olup olmadığı konusunda herhangi bir kimsenin çok fazla bir derdinin olacağını düşünmeye gerek yoktur. Göze çarpacak derecede sorun oluşturacak davranış sergilemediğiniz sürece yani durumu idare eder göründüğünüz sürece size hemen hiç kimse ne yapıyorsun, neden yapıyorsun türü sorular sorması pek mümkün değildir. Göze çarpacak derecede sorumsuz olursanız, yasal mevzuat hükümlerini hiçe sayarsanız, kendi başınıza buyruk davranmaya başlarsanız ve bu davranışlar dayanılmaz hale gelirse en fazla hakkınızda yapılacak idari bir sorgulama sonrası belki bir disiplin cezası alır veya en kötü ihtimalle bir başka yere gönderilerek aynı davranışlarınıza, tutumlarınıza orada da devam etmenize bir süre göz yumulur. Oradaki yetkili kişilerin sabır ve anlayış düzeyine bağlı olarak bir süre de orada durumu idare eder veya edilirsiniz. Aynı olumsuzluklar devam ederse önceki süreçlerin benzeri bir uygulama sonrası yine bir başka yere alınarak adeta kendiliğinizden sistem dışına çıkacağınız günler yıllar yılı beklenir. Bu arada elinizden geçen ve toplumun geleceği adına büyük bir insan gücü sermayesi niteliğindeki öğrencilerin durumları hemen hiç düşünülmez. Her yıl heba edilen genç beyinler, heba edilen maddi ve manevi kaynaklar, sistemin kangrenleşmesine yol açan ve her geçen gün büyüyen sorun yumağı görmezden gelinmeye devam edilir.

Eğitim sistemi içinde öğretmen faktörü ile ilgili söylenenler bu kadar kötü mü diye bir soru akla mutlaka gelecektir. Çok şükür ki öğretmenlerimizin tümü bu kadar kötü durumda değil. Zaten eğitim adına bu ülkede hala bir şeyler yapılabiliyorsa işte o vicdan sahibi öğretmenlerin çabalarının bir sonucu olarak yapılıyor. Hala aldığım para diğer eşdeğerlerime göre az da olsa, kimse benim ne yaptığıma bakmıyorsa da ben o pırıl pırıl çocukları, öğrencileri yetiştirmek için elimden geleni yaparım, üzerime düşen görev ve sorumluluklarımı yerine getiririm diyerek canını dişine takan öğretmenlerin varlığı devam ediyor. Fakat işte tam bu noktada eğitimde sistemsizliğin devasa silüeti karşımıza çıkıyor.

Formal bir yapıda işler insanların vicdanlarına, kişisel anlayışlarına ve duyarlılıklarına terk edilmemesi gerekiyor. İşini gerektiği gibi yapanla yapmayan, bir başka deyişle çalışanla çalışmayan arasındaki ayrımı yapan bir işleyişe, sisteme suya ihtiyaç duyduğumuz kadar büyük ihtiyaç vardır. Oysa eğitim sistemi içinde öğretmen istihdam sistemine bakıldığında çıkmaz sokaklarla karşı karşıya kalındığı görülmektedir. Siyasi, ahlaki, adli nitelikte büyük bir suç işlemediği sürece öğretmenlik becerisi konusunda kişilerin yeterlilik düzeylerine bakılmamaktadır. Sisteme hasbelkader giren birisinin sonraki aşamalardaki iş başarım düzeyi kesinlikle dikkate alınmamaktadır. Yapılan işin, üretilen ürünün istenen niteliklere uygunluğu konusunda herhangi bir kıyaslamaya tabi tutulmamaktadır. Çalışanlar arasında bir değerlendirme, iyileştirme, geliştirme kesinlikle söz konusu değildir. Bu durum yasal alt yapıya dayalı olarak kurulduğu görüntüsü veren ancak gerçekte sistemsizliğin en büyük göstergelerinden sadece birisidir ve bir an önce çözüm bulunması gerekmektedir.

Ali Hikmet DEMİR

ahdemir35@gmail.com

Erdal Ceyhan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

gerçekten ilgi çekici ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Konuyla ilgili farklı bir açıdan kaleme aldığım yazıma http://herhaberbenden.blogspot.com.tr/ bağlantısından ulaşabilirsiniz. Selamlar

Yusuf Fırat Sumer 
 23.02.2015 22:29
 

Sayın Ali Hikmet Demir. Belli ki eğitimin temel sorunlarına vakıfsınız. Ve öyle hissediyorum ki, bunların iyileştirme çareleri de , cüzdanınız da saklıdır. Keşke bu yazınızın sonunda "öğretmen" konusundaki önerilerinizi alabilseydik... Teşekkürler. Saygılar.

Erdal Ceyhan 
 07.01.2015 10:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 143
Toplam yorum
: 45
Toplam mesaj
: 24
Ort. okunma sayısı
: 1171
Kayıt tarihi
: 26.09.08
 
 

Öğretmen olarak başladığım meslek hayatıma yönetim ve denetim konusunda aldığım yeni eğitimler so..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster