Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Aralık '06

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
1014
 

Eğitim sistemimiz hala yerinde sayıyor

Eğitim sistemimiz hala yerinde sayıyor
 

Ülkemizde eğitim sistemimiz düzelmediği sürece, eğitim reformlarının yapılmadığı bir eğitim sistemi, hep “ezbercileğe dayanan bireylerin “ yetiştirilmesi ülkemizdeki iş hayatındaki en büyük sorun olan istihdam sorununuda çözememektedir.. Türkiye’nin geleceği yapılacak Eğitim reformlarından geçmektedir. “Eleşitiren, eleştirilen, problem cözme becerisine sahip, tüm bilgi teknolojilerini kullanma yeteneğine sahip gelişmiş, cağdaş bireyler yetiştirmek zorundayız. Şu andaki eğitim sisteminde okulda öğretilenler, iş hayatına ve toplum yaşamına dönüştürülmesine yardım etmemekte, birey kendini sudan çıkış balığa dönmüş hissetmektedir..

Gençler mesleki beceri ve bilgiden yoksun yetiştirilmekte, halbuki gençlerimiz iyi bir eğitim sisteminde daha küçük yaşlardan geçirilecek testlerle hangi beceri ve yeteneğe daha fazla sahipse o tarafa doğru yönlendirilip ağrlıklı eğitimi yetenekleri doğrultusundaki alan olmalı.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Ürğütü (OECD) yayınladığı 2006 eğitim raporunda, 30 ülkenin eğitim verilerinin değerlendirildiği raporda Türkiye’nin birçok alanda OECD ülkelerinin ortalamasının altında kaldığı görülmektedir.

OECD’ye üye ülkelerde Ünüversite ve yüksek okul mezunları ortalaması yüzde 34, 8 iken bu oran Türkiye’de 10.8 ve Türkiye bu oranla sonuncu sırada. Bir diğer ilginç sonuş ise, Türkiye “15-19” yaş dilimindeki gençler arasında okulu bırakan öğrenci sayısı en yüksek ikinci ülke. Bundan şu sonuç çıkmakta, gençlerin büyük bir kısmı ortaokuldan sonra eğitimlerine devam etmedikleri. Bu da bizde zorunlu eğitimin liseyide kapsaması gerektiğinin ortaa çıktığıdır.

Neticede Türk gençliğinin bir bölümü orta okuldan terk edreken. Bir bölümüde Üniversiteye girmenin hayali ile yaşamaktadır. Bir an önce eğitim reformu yapılmalıdır. Bu ülkemizde istihdamıda büyük ölçüde etkileyeceği bir gerçektir. .

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Okulumuz Mardin iline bağlı Nusaybin ilçesinde bulunmaktadır. İlçemizin nüfusu yüz bini geçmiştir. İilçemizin tek lisesi var. Bu lisede dört bin öğrenci öğrenim görmektedir. Sınıflarımız 60 ile 70 öğrenci mevcutludur. Okulumuzda eğitim zor şartlarda yapılmakta, yeni bir lisenin açılması için girişimde bulunduk ama bir sonuç alamadık. Okulumuzda ideal bir eğitim veremiyoruz. Bu sene ÖSS'deki başarımız bu eksikliklerden ötürü düştü. Bunun yanında üç farklı okulun binasını kullanıyoruz. Öğretmenler ve öğrenciler bu konuda çok sıkıntı yaşıyor.Bu konuda duyarlı tüm vatandaşlarımızı ve yetkilileri göreve çağırıyoruz.

firaz dag 
 26.08.2007 12:35
Cevap :
Gerçekten bu devirde, böyle eğitim, daha doğrusu eğitimsizlik çok kötü, her vatandaşımız doğru sağlıklı eğitim alması en doğal hakkı, devlet acil önlemler almak zorunda..Mardin Nusaybin'den yükselen çığlığa kulak verilmesi gerek..Eğitim bu çağda hala yurdumuzda zor şartlarda yapılıyor, yazık..yazık..  26.08.2007 12:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 319
Toplam yorum
: 951
Toplam mesaj
: 311
Ort. okunma sayısı
: 6329
Kayıt tarihi
: 14.06.06
 
 

25.08.1963 İstanbul doğumluyum. A.Ö.F İşletme mezunuyum. 8 sene profesyonel kalecilik yaptım. (Ey..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster