Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Rıza Üsküdar (Anadolu'm ayağa kalkarken)

http://blog.milliyet.com.tr/ruskudar

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih bölümü mezunuyum. Öğretmenliğim sırasında Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Tarih Ana Bilim Dalında yüksek lisans yaptım. Daha sonra Anadolu Üniversitesi Arkeoloji bölümünü bi..

Devamı
 
 
 

Yazdığım Kategoriler

 
Beklenen zamanın eşiğinde…

Rıza Bey, ben not defterin, son bir yorum yazmak isterim yazına, hem de son yazına. İnsanlık her devirde, kadınına kızına, bu anlamda nice korumasıza, kancık, fahişe vb. sıfatlar kullanagelmiştir. Ama beşeri hayatın gerçek kancık ve fahişeleri insanlığı bir savaştan bir diğer savaşa sürükleyenler olmuştur. Bu kancıklar, kan döküp kan döktürmeden sevk alırlar, insanlığa hayatı dar ederler, hele toplumdaki nice korumasıza da hayatı zindan ederler. Bu yüzden fahişedirler, bu yüzden kancıktırlar. Bunların kimisi eli kalemli, kimisi eli silahlı, kimisi de ilk ikisini her daim kullanan beşeri tanrılardır. Bunların üçü de başsız kıçları üzerinde yaşarlar. Ve her daim insanlığı boğacak cehennem senaryoları yazıp oynasalar da, senaryoları ve oyunlarının bitişiyle de savrulur giderler. Bilmem anlatabildi mi? Beni sonsuzluk yolculuğuna çıkaran rıza, not defterin sana iyi yolculuklar diler; sen yürü, ben de yanı başındayım unutma.

10 Nisan 2017 18:17
İnsanların birbirine karışmaya hakları vardır

Sorduğunuz bilinmeyen bir şey değil ki, insanlık ta başlangıçtan beri onunla (ölçü) varolmuş, onu kaybettiğinde de başlamıştır bocalamaya. Ölçü, ister bireysel, ister toplumsal, isterse insanlık noktasında olsun, hak ve hukuk çizgisidir. Bu çizgi kayboldu mu insanlık yokluğa, tekrar keşfettiğinde de varlığa yönelir. Görüşmek üzere, dostça selamlarımla.

26 Mart 2017 18:56
İnsanların birbirine karışmaya hakları vardır

Birlikte varolmak denir buna, ölçüyü kaçırmamak kaydıyla. Ölçü kaçtı mı zor, birlikte yaşayan insanlar bile içine döner, inine yani. İletişim kopar, zaman yaşanmaz olur, varlıkta yokluğa döner. Görüşmek üzere, dostça selamlarımla.

25 Mart 2017 13:48
 
Toplam blog
: 3257
Toplam yorum
: 2107
Toplam mesaj
: 196
Ort. okunma sayısı
: 516
Kayıt tarihi
: 15.08.06
 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster
 
 
 


 
 
     
     
     
    Bu nasıl bir kış, insanlığı Paleolitik döneme döndüren kış; ileri teknoloji kullanıyor olsak da.