Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih bölümü mezunuyum. Öğretmenliğim sırasında Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Tarih Ana Bilim Dalında yüksek lisans yaptım. Daha sonra Anadolu Üniversitesi Arkeoloji bölümünü bitirdim ve aynı süre zarfında Sosyoloji bölümünde yandal yaptım. Okumayı, araştır..

Devamı
 
 

Yazdığım Kategoriler

 
Hiç...

Çözüm, sorun üzerine sorun üretenin çözülmesidir; Yakınçağ’ın ve ön kabullerinin çözülmesi. Ama bunun farkına varabilmek için, böylesi bir zamanda olmuşların sadece iki gözünü değil, kalbini ve dimağını da uzaklaştırması gerekir çözülenden. Bu an, hiçlik noktasıdır; çözülen zamanda olmuşların, gerçekte olmadıklarını görmeleri... Ve bu nokta itibariyle yeni bir şeyler söylemeye yönelenler, bu yolda çözülenin yerine, yeni bir zaman da inşa ederler. Ama yine de görülmek istenmezler, Yakınçağ’ın bitmişliğinde varolduğunu sananların iradesi, ya da iradesizliği noktasında. Evet, bu nokta aşılacak, dahası bu noktada diretenleri de beklenen zaman aşındıracak. Hiç şüphesiz hiçlik noktasına onlar da gelecekler. Görüşmek üzere, sevgi ve saygılar.

11 Eylül 2018 12:55
Sivas Kongresi ve Tıbbıyeli Hikmet

Mustafa Kemal’in ilerleyen yıllarda Tıbbiyeli Hikmet’i aradığı; ama sorduğu insanların “Hikmet öldü” dediklerini duymuştum. Gerek duyduğum bu bilgi ve gerekse yazınızla doğrulanan bu yaşanmışlıkta Dede Korkut’un ‘Bamsı Beyrek’ hikâyesini getirdi aklıma. Bilirsin, Bamsı Berek’e de uzun yıllar öldü demişler. Bamsı Beyrek bu, zaman içinde nice ruhta yeniden dirilebiliyor ve zulüm de biteviye sürüp gitmiyor. Tıbbiyeli Hikmet’e, ya da Bamsı Beyrek’e öldü diyenlerin tek derdi de yeni dönemin imkânlarından makam, mevki vs. yararlanmak olmamış mıdır? Bu bakışta yeni dönemi sonun başlangıcı gibi bir sürece zorlamadı mı? Görüşmek üzere, sevgi ve saygılar.

02 Eylül 2018 07:18
Sivas Kongresi ve Tıbbıyeli Hikmet

Tıbbiyeli Hikmet’in Sivas Kongresi’ndeki duruşu kadar, vefat ettiği yıl da (1945) bugünlerde nice hikmet barındırıyor içinde. Ne dersin? Yazınız vesilesiyle, başta Tıbbiyeli Hikmet ve Mustafa Kemal olmak üzere Sivas Kongresi’nin tüm delegelerini rahmetle analım, ruhları şad olsun. Görüşmek üzere, sevgi ve saygılar.

01 Eylül 2018 01:51
 
Toplam blog
: 3338
Toplam yorum
: 2161
Toplam mesaj
: 196
Ort. okunma sayısı
: 562
Kayıt tarihi
: 15.08.06
 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster
 
 
 
 
 
     
     
     
    “Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müzesi Kütüphanesi”nin açıldığı 12 Kasım 2011’de bitişi.