Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Rıza Üsküdar (Anadolu'm ayağa kalkarken)

http://blog.milliyet.com.tr/ruskudar

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih bölümü mezunuyum. Öğretmenliğim sırasında Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Tarih Ana Bilim Dalında yüksek lisans yaptım. Daha sonra Anadolu Üniversitesi Arkeoloji bölümünü bi..

Devamı
 
 
 

Yazdığım Kategoriler

 
Eskimiş doğum günleri için...

Gülümse… Ve medeniyetine sahip çık, nihayete kadar sürsün gülümseyişlerin… Eskişehir’den Mersin’e dostça selamlarımla.

24 Mart 2017 14:41
Bir şiir yaratmak!

Şu gün meselesine (Öğretmenler Günü, İnsan Hakları Günü, Kadınlar Günü, vs.) biraz mesafeli olsam da, buluştukları günler oldukça anlamlı. Şiir Günü’nün 21 Mart ile buluşması da buna dâhil. Hele 1999 yılından beri kutlanıyorsa! Şiiriniz de yeniden doğuşa, ya da yeniden inşaya bir atıf sanki. Baharla birlikte taze bir başlangıca. Görüşmek üzere, dostça selamlarımla.

21 Mart 2017 23:46
Karakterim, en büyük engelim oldu hayatta

‘Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır’ ifadesi İslam dininin öne çıkardığı bir ilkedir, günümüzün Müslümanlarıysa, “bazen kurunun yanında yaşta yanabiliyor” demekte. Asırlardır ‘Hukuk’un Üstünlüğü’nü öne çıkaranlarsa, adım adım hukuku yerin dibine batırdı. Söyleme değil, eyleme bakarım, hatta eylemlerle neye, nasıl hizmet edildiğini de sorgularım. Kendini sorgulamayan, sömürdüğünü yerin dibine batırır, böylesi bir eylemle kendisini de bitirdiğini düşünmez; çünkü esaret altındadır. Böylesi bir gerçeği fark etmek engel değil, tam tersine böylelerini engelleyenler engellidir. Zamanın akışına ket vurmaya çalışan engelliler. Hayatı yaşanmaz kılanlar. Vicdanın çalışıyorsa bil ki hak yolundasın, düzenbazların çarkı değildir arayışın. Böylesi insanları kutlarım, onlar toplumlarının yüz akıdır; ama akım, beyazım da demezler. Halktan görünüp halkı, haktan görünüp hakkı ve de hakikati saptırmazlar. Göründükleri gibi olurlar, oldukları gibi de görünürler. Görüşmek üzere, dostça selamlar.

21 Mart 2017 22:55
 
Toplam blog
: 3366
Toplam yorum
: 2097
Toplam mesaj
: 195
Ort. okunma sayısı
: 493
Kayıt tarihi
: 15.08.06
 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster
 
 
 


 
 
     
     
     
    Bir gece yarısı kapınızı, hırlı mı çalsın istersiniz; yoksa hırsız mı?