Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ocak '07

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
687
 

Eğitimcilere Dijital Öneriler – 1

Eğitimcilere Dijital Öneriler – 1
 

Hiçbir çocuk dijital çağın gerisinde kalmamalı diye yola çıkacağım bugün. Eğitimcilerin dijital çağa geçişte çocuklarımızın en büyük esin kaynakları ve kılavuzları olduğu düşüncesiyle bu konuda yapılan ve yapılabilecek yaratıcı uygulamalarla ilgili fikirler vermeye çalışacağım.

Çocukların klavye becerilerini geliştirin - İleride her ne konuda çalışacak olursa olsunlar çocuklarımızın klavyeyi tanıması önemli. Sadece bir şeylere bakarak yazma ile başlayabilecek bu çalışma zamanla kendi yaratıcılıklarınıda ortaya çıkaracaktır.

Çocukların aileleri ile yapılan veli toplantılarında çocuğun internet ve bilgisayar kullanımına ilişkin alışkanlıklarını sorgulayın, çocuğun okulda ve evde doğru yönlendirilmesini sağlamaya çalışın, gerekiyorsa anne ve babaya bu konuda yol gösterin.

Çocukların okul dışında evde kullanabilecekleri DOĞRU ve FAYDALI siteleri önerin, mümkünse yaptıklarını takip edin.

Eğer internete erişim konusunda imkanı olmayan bir yerdeyseniz okula bir bilgisayar ve internet erişimi için yerel destek arayın.

Ders notlarınızı, programınızı internet üzerinden öğrencilerinizle paylaşın, msn vb. araçlarla iletişim kurun, eposta kullanın.

Her öğrencinin, internette, ilgi ve yeteneğine göre kendisine uygun bir şeyler bulmasına yardımcı olun..

Öğrencilerinizle ilgili gelişmeleri internet üzerinden velilere açabilir, onlarlada interaktif olarak iletişime geçebilirsiniz. Böylelikle sınıfınıza bir pencere açmış olursunuz ve veliler sınıfınızı rahatlıkla görebilirler.

Çocukların ders ve aktiviteler anında fotoğraflarını yada videolarını çekin ve internete koyun.

Bir mesaj grubu oluşturarak(yahoogroups vb.) tüm velilerinizi bir grup yapın ve onlara düzenli olarak bilgi mesajları gönderin.

Bir blog açarak günlük olarak sınıfta yaşananları oraya kısaca aktarabilirsiniz.

Sınıfta bir bilgisayar ve adsl bağlantı var ise bir web cam ile sınıfınızın veliler tarafından istenildiğinde canlı olarak görülmesini sağlayabilirsiniz.

Her öğrenci için bilgisayarınızda bir dosya açın ve onunla ilgili bilgileri orada saklayın. Yıl sonunda burada biriken bilgilerden harmanladığınız bir CD’yi "Yıllık" gibi bastırıp sürpriz yaparak dağıtabilirsiniz.

Herhangi bir dokümanın daha sonra hangi çocuğa ait olduğunu kolayca bulabilmek için her dosya ismine o çocuğun ad ve soyadının baş harflerini yazabilirsiniz.

Tüm dosyalarınızı bir CD yada başka bir bilgisayara mutlaka yedekleyin.

Google Earth vb. programları kullanarak çocukları dünya turuna çıkartın. Artık bu sayede Mısır Piramitlerini gerçek uydu görüntüleri ile gösterebilirsiniz. Dünyanın yedi harikasını görmek için tıklayın

Dünyanın başka yöresindeki okullarla iletişime geçerek öğrencilerinizin farklı kültürlerle buluşmasını sağlayabilirsiniz.

Dijital doğmuş olanlar öğrenci profiliniz ise mutlaka bu yazı serisini takip edin.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 578
Toplam yorum
: 604
Toplam mesaj
: 105
Ort. okunma sayısı
: 5291
Kayıt tarihi
: 23.06.06
 
 

Superonline danışmanlık, İktisat Bankası' nda ilk palm bankacılığı uygulaması, 5 yıl Garanti E-Ticar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster