Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ekim '08

 
Kategori
Okullar
Okunma Sayısı
855
 

Eğitimcilere sesleniş

Eğitimcilere, yöneticilere, Milli Eğitim Bakanı, Başbakan hatta Cumhurbaşkanı'na sesleniş...

Bir ecnebinin ya da güzel yazı sahibi birinin bitişik el yazısını gördüğümde ona imrenerek bakarım:

— Ah! Ben de onun gibi yazabilsem, derim. Sonra da onun gibi yazmak için çaba sarf ederim.

Öğretmen okulundayken öğretmenlerimiz bize, “Yazısı güzel olan öğretmenin öğrencilerinin de yazısı güzel olur.” derlerdi. Çok çaba sarf ettim yazımı düzeltmek için. Özene bezene yazarsam çok güzel yazı çıkarırım. Ama işlek, güzel bir el yazısına tam ulaşamadım.

Duygularımızı yazıya dökerken kullandığımız harflerin güzelliği duyguya duygu katmaz mı? Bizleri daha iyi anlatmaz mı? Ya daktilo yazısının soğukluğu ve duygusuzluğu? Sevgilinin gönlünü fethetmenin en güzel yollarından biri düzgün bir kâğıda yazılmış okunaklı, güzel bitişik bir el yazısı değil midir?

Çocuk, kalemi eline aldığında oval ve yuvarlak çizgileri rahatlıkla çizer. Elin anatomisi buna çok uygundur. Yıllarca biz köşeli ve akışkan olmayan çizgileri zorla minicik ellerden yazmasını istedik. Tam eller akışkan olmayan harflere alışmaya başladığı sırada, hadi çocuklar yuvarlak ve akışkan özelliğe sahip bitişik el yazısı yazalım, dedik. Çocuklarımız bocaladılar doğal olarak. Sonuç mu? Ulus olarak eciş bücüş el yazısına sahip olduk. Ne yazan yazdığını okuyabildi ne de biz yazılanları okuyabildik.

Neyse ki sorun geç de olsa fark edildi ve düzeltmek bir önceki hükümetimize nasip oldu. Çocuklarımız bir şekilde bitişik el yazısıyla karşılaştılar. Son dört yıldır bu uygulama devem ediyor.

Uygulamanın ilk öğrencilerinden biri de benim kızım. Güzel yazı için elinden geleni yapıyor. Ancak beni üzen bir gelişme oldu. Kızım 4. sınıfa gidiyor. Dal derslerine giren öğretmenlerden biri çocuklardan temel dik harflerle yazı yazmalarını istemiş. Birden dünyam karardı. Şimdi çocuğum ne yapacak? Öğretmen istedi diye karakteri ve yazılışı öğretilmeyen temel harflerle yazmaya başladı. Sonuç malum. Kafası karışık. Öğretmenimiz bu isteği ile ne yaptığının farkında mı bilemiyorum. Bildiğim şey yazıların yine eciş bücüş hale döneceğidir.

Sayın öğrenci velileri, dal öğretmenlerinden böyle yanlış yapan varsa lütfen onları uyarınız. Sayın sınıf öğretmenleri, sizlerden 3 yıllık emeğinize sahip çıkmanızı istiyorum. Sayın dal öğretmeni arkadaşlarım, sizler yeni uygulamaya uymaya çalışın. Öğrencilerin size uymasını istemeyin. Siz yeniliklere açık olun. Sayın okul idarecileri lütfen bu konuda öğretmenlerinizi uyarınız. Sayın İlçe ve il Milli eğitim Müdürlerim sizler de bu sorumluluğu taşıyanlardansınız. Sayın Kaymakamım ve Sayın Valim bu konuda duyarlı olmanızı diliyorum. Sayın Milli Eğitim Bakanım, Başbakanım, hatta Cumhurbaşkanım sizlere sesleniyorum: Lütfen gerçekleştirdiğiniz bu doğru uygulamanın takipçisi olunuz.

Çocuklarımızın belki şu an yazıları çirkin olabilir. Zaman içinde düzelecektir. Onlara yardım etmek biz büyüklerin görevi değil mi? Lütfen onların kafalarını karıştırmayalım.

Güzel bir el yazısına sahip bir ulus olmanın gururunu yaşayalım, yazımızı güzelleştirelim. El yazısıyla derdimizi anlatmada sorunun "kavuk"ta değil bizde olduğunu unutmayalım.

Hakkı Uysal

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

öğretmenlerimiz elbette kendini geliştirmeli. Ancak bir veli olarak size öncelikli sorum şu çocuğunuz için başta kendi alanında öğrenciye yetkin eğitim veren bir öğretmeni tercih etmez misiniz? El yazısından evvel biz henüz bunu aşamadık. Parmak bastığınız nokta gerçekten güzel ama bir de bu pencereden bakmanızı istedim:) teşekkürler

hande öğretmen 
 11.10.2008 13:39
Cevap :
Evet, yetkin bir öğretmende çocuğum okuması önemli. Böyle bir öğretmen bulma şansı? Her yıl veliler çocuğunu iyi bir öğretmene verebilmek için koşuştururlar. Kaç kişi bunu başarabilir? Sorun öğretmen yetiştiren kurumlarda. Öğretmenlik ruhunu aşılayamıyorlar. Öğretmen de insan mimarı olduğunun farkında değil.Belki mimar olduklarını bilyorlar fakat gereklerini yerine getirmiyorlar. Getirmek istemiyorlar. Bunları tüm öğretmenler böyledir diye yazmıyorum ama durun maalesef bu.  12.10.2008 7:36
 

merhabalar. Ben bu yorumu bir fen ve teknoloji öğretmeni olarak yazıyorum. Çocukların el yazısı uygulamasına geçmeleri gerçekten eğitimde büyük bir yenilik oldu. Ancak ben 5. Sınıflara derse girdiğimde şunu gözlemledim. Öğrenciler, dersin zor içeriğiyle başa çıkmaya çalışırken, el yazıları içinden çıkılmaz bir hal alıyordu. Çünkü öğrenci anlamaya ve konuyu hazmetmeye mi yoksa sadecegüzel yazı yazmaya mı odaklanacağını çözemedi.Taktir edersiniz ki her öğrencinin el yazısı gelişimi birbiriyle aynı olamıyor. Kimi öğrencilerimiz inci gibi bir el yazısı ile gelirken, kimileri kendisinin bile yazdıktan sonra zor okuyabileceği bir yazıyla geliyor. Benim bir branş öğretmeni olarak yıllardır öğretmenlik yapan tecrübeli türkçe öğretmenleri ile de konuşup vardığım karar şudur: Eğer kendilerinin el yazısında yeterince işlek olabileceğini inanıyorlarsa el yazısı yazabilirler. Ama eğer ben zorlanıyorum öğretmenim derlerse düzgün yazı da yazabilirler. Bu önerimi sevinçle karşıladılar.

hande öğretmen 
 11.10.2008 13:37
Cevap :
Bahsettiğiniz sorunu temel harfler kullanılırken de yaşıyorduk. Biraz sabır ve rehberlikle problemin çözüleceğine inanıyorum. Bir de her öğretmenin iyi bir Türkçe olması gerektiğine inanıyorum. Batı dünyası bu sorunu nasıl çözmüş? Bu incelenmeli. Saygılarımla.  12.10.2008 7:41
 

Çok haklısınız. Ancak önce öğretmenlerin güzel el yazısı öğrenmesi gerekmez mi? Sevgi ile kalın...

izmirli doksanyedi 
 06.10.2008 13:15
Cevap :
İşte asıl sorun burada. Bazı öğretmenlerimiz maalesef kendilerini geliştirmek, yenilemek istemiyorlar. Yasa, yönetmelik, genelge dışına çıkmak istemiyorlar. Halbuki öğretmenlik bu değil.  06.10.2008 13:35
 

Nasıl da imrenirim el yazısıyla güzel yazabilenlere. Çok güzel resim yapan biri olmama rağmen yazım pek de güzel değildir. Edebiyat öğretmenim; bir kucak çalı çırpı gibi yazın var derdi. Şuna inanıyorum; tıpkı resim yapmak gibi bir şey güzel yazı yazabilmek. İnsan istese de ancak bir yere kadar düzeltebiliyor.

Tülin Aksoy 
 04.10.2008 21:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 59
Toplam yorum
: 124
Toplam mesaj
: 58
Ort. okunma sayısı
: 891
Kayıt tarihi
: 02.10.08
 
 

1955 Milas doğumluyum. Nüfüs kaydım orada ama "doğduğun yer değil, doyduğun yer" memleketin olurmuş ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster