Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Nisan '08

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
2196
 

Eğitimde dayak olur mu?

Eğitimde dayak olur mu?
 

MEB Müfettişleri okul müdürünün öğrencisini dövmesini terbiye niteliğine benzetmiş. Danıştay 2. Dairesinin 1978 tarihli kararında "öğretmenin öğrencisini dövmesi,disipline yönelik terbiye niteliğindedir" şeklinde açıklamış.
Dayağa kesinlikle karşıyım,bir eğitimci olarak 12 yıllık öğretmenlik hayatımda bir kez bile öğrencilerime vurmadım. Dayağın savunulmasını doğru bulmuyorum.
Okulda dayak yiyen çocuklarımızın çoğu evde yetiştirilmesi zor velilerin çocukları olmaktadır. Bu acı tablo çocuk için üzücü o dayağı eğitilmesi zor bir anne baba ya sahip olduğu için yediği gibi,tüm suç çocuğa kalıyor. Yani dayak yiyor,eğitimsiz anne babanın evdeki acı tablosuyla yaşıyor,okulda huzuru bozan kişi olarak anılıyor. Hepside birbirlerinden acı.

Veliler hatanın nerede olduğunu biliyor mu?Veli eğitimin ihtiyaçlarını bilmek zorundadır.Okulun beklentileri veliye öğretilmelidir.Veli eğitimde en etkili unsur çocuklar %70 veliden etkileniyorlar.Veli eğitime hazır olmadan öğrenci hazır olamaz. Okulun huzurunu bozan çocuklarımız evde genel olarak sorun yaşayan öğrencilerdir.
Dövmeye taraftarı değilim. Okulun huzuru için velilerin eğitimden geçmeleri gerekmektedir. Okulda sorun çıkaran öğrencilerin velileri toplantıya bile çoğunlukla gelmezler.Veliler yanlışların nerelerde yapıldığını öğrenmeden eğitim olmaz.

Çocuk güçsüzse sorunların içerisinde yaşıyorsa daha saldırgan ve kavgacı davranır. Öğretmenler olarak bu davranışları dayağa dönüştürmemeliyiz. Dayak kişinin kendine olan saygısını öldürmektedir. Saygıyı yitiren çocuk dahada saldırgan hale gelecektir.

Okuldaki huzur nasıl sağlanır? velilerin eğitimden geçmeleri ile okulun amacını bilmeyen veli çocuğuna'da öğretemez.

Biz öğretmenler çok sıkıntıdayız bilmediğini bilmeyen veli ve işin içinden çıkamayan çocuklar. Neden uyarıldığını anlamayan veli öğrenciyi tahrik ediyor,çocuk okulda dahada saldıgan davranıyor.
VELİ EĞİTİMİ ÜLKEMİZ İÇİN KAÇINILMAZ BİR İHTİYAÇTIR.

Dayakla hiç bir yere varılamaz,müdürün cezalandırılmasıda çözüm değildir. Neden çocuğunun bu hale geldiğini düşünmek yerine dayağın peşine koşan velilerimiz oldukça sorunlar çözülmez. Tabi ki veli hakkını aramalı ancak önce anlamaya çalışmalı.
Eğitim sisteminde veli eğitim seminerlerinin bir ihtiyaç olduğuna inanıyorum.Bilmediğini bilmemek en büyük eksikliktir.

Evde eğitime önem verildiği çocuğa hissettirilmelidir,evde kitaba verilen önem çocuğa hissettirilmelidir. Bazı şeylerin söylenmesine gerek yoktur hayatınız bunları ortaya koyar eğitimde öyle bir şeydir.
Öğrencinin öğretmenden etkilenme payı %30 geri kalan veli ve çevre oluşturmaktadır. Veliyi eğitimin içine almadıkça başarı düşük olacaktır.
Öğretmenlere öğrenciyi dövme hakkının verilmesini doğru bulmadığım gibi ,Velinin eksiklerini görmemezlikten gelmek,sorunların nedenlerini bildirmeme ve,düzeltmemeyi ,veliyi olduğu gibi kabul etmeyi doğru bulmuyorum. .Amaç eksikleri düzeltmek olmalı eksiklerin acısını çocuktan çıkarmak değil.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

dayak'ın çocuğun üzerindeki bırakacağı izleri gözardı nasıl edebiliyolar yetkililer diye sorarım...dayak çocuğun kişilik gelişiminde özgüveni oluşmamakta,dolayısıyla topluma yararlı birey kazandırılamamaktadır..sevgiler

Mehmet Önkibar 
 17.04.2008 18:36
Cevap :
Çocuk evde eğitiliyor. Veliye düşen görevlerde veliye gösterilmemiş.  18.04.2008 11:19
 

ama dusunun ; bir okula yabanci bir konuk goturuyorsunuz , ogrenciler burada kendi aralarinda belki saka olarak yaptiklari bir davranisi ,( kucuk sopamsi seyi popo arasina durtmek ) yabanci ogrenciye uyguluyorlar . Ben kendim kendi aralarinda bile boyle bir davranisi yapmalarina karsiyim . Ilkogretim mudurlugune kadar goturdum sorunu . Ben veli olarak uyariyorum, ogretmen sessiz ve hatta cocuklarin "Bu amerikan sakasi " demelerine gulumsuyor . Siz olsaniz bu cocuga ne yapardiniz ? Konusmak yarar saglamiyor cunku daha once ayni cocukla ilgili baska sorunlarimiz da olmustu kendi ogluma yonelik , Japonlara benzemedigi icin . Veli mi ? Ilgisiz . Cocukla ilgili sorunlari bana getirmeyin tavri icinde ...Saldim cayira mevlam kayira ornegi gibi . Zorunlu egitim cocuk okuldan atilamiyor . Danismanlar elinden geleni yaptiklarini soyluyorlar ama sonuc kocaman bir SIFIR. Saygilarimla

Nursen 
 16.04.2008 9:02
Cevap :
Çocuk evdeki davranışları yansıtır. Evde o davranış kabul görmezse çocuk o davranışı yapmaz.  16.04.2008 14:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 285
Toplam yorum
: 189
Toplam mesaj
: 66
Ort. okunma sayısı
: 4000
Kayıt tarihi
: 17.07.06
 
 

      Üniversiteyi Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesinde Fizik öğretmenliği bölümünden..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster