Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ağustos '14

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
94
 

Eğitimde doğru model ne olmalı ?

Eğitimde doğru model ne olmalı ?
 

EĞİTİMDE DOĞRU MODEL NE OLMALI?


Çocuğunuz için okul araştırmalarına mı başladınız? Okul tanıtım günlerine katıldınız ve aklınız mı karıştı? Peki siz hangi eğitim modelini aradığınızı biliyor musunuz? Çocuğunuz için en doğru sistem hangisi, biliyor musunuz?

21.yüzyılda eğitimin hedefleri nelerdir? Bu hedefler ışığında şekillenen en doğru ve yararlı yaklaşım nedir ve nasıl yürütülmelidir konusunda biraz kafa yoran, çocuklarının ve hepimizin geleceği için doğru seçimler yaparak geleceğimizi en ideal şekilde şekillendirmek için çaba sarf eden tüm anne babalar ve bu ideali gerçekleştirmek için özveriyle çalışan tüm eğitimciler için günümüz eğitim felsefesinin Progressivist Yaklaşım (İlerlemecilik) olduğu olgusu ortaya çıkıyor.

İlerlemeci anlayış, pragmatik felsefenin eğitime uygulanışıdır. Bu felsefe, eğitimin sürekli bir gelişim içinde olduğu tezini savunur. Bu gelişime ve ihtiyaçlara göre de paradigmalar çerçevesinde eğitimciler yeni yöntemler hazırlamalıdırlar. Geçmişteki yaşantıların gelecekteki davranışların daha doğru, daha iyi ve güzele yönlendirilmesine yardımcı olabilmesi eğitimin temel işlevidir.

 İlerlemeci Anlayışın Temel İlkeleri

1) Eğitim aktif ve çocuğun ilgilerine göre olmalıdır:

Bu anlayışa göre çocuk bir bütündür. Çocuğun tüm özellikleri, yaşantıları ve becerileri bütün olarak değerlendirilir.  Eğitim sistemi de çocuğu merkeze alan bir mantıkta olmalıdır. Eğitim programı çocukların ilgi, kapasite ve özelliklerine uygun şekilde planlanır.

2) Öğretimde problem çözme yöntemi esas alınmalıdır:

İlerlemeci anlayışta, bilgi etkileşim içinde aktif olarak kazandırılır. Bilgiyi alırken de öğrencilerin ilgilerine göre yöntemler belirlenir. Bilginin aktarımı ve kalıcı olmasında da problem çözme yöntemi kullanılır. Problem çözmek için de öğrenciler eski bilgilerini kritik düşünme becerileri ile geliştirirler.

3) Okul, yaşama hazırlık değil yaşamın kendisi olmalıdır:

Okulun öğrencileri hayata hazırladığı söyleminin aksine ilerlemeci anlayış, okulun temel işlevlerinden birinin öğrencileri hayata hazırlamak değil hayatı tamamen okulun içine taşımaktır. Bunun için de hayatta karşılaşılacak durumlara okullarda yer verilir.

4) Öğretmenin görevi yönetmek değil, rehberlik etmek olmalıdır.

Geleneksel anlayıştaki öğretmeni tek otorite olarak gören bakış açısı ilerlemeci anlayışta yerini öğretmenin rehberliğine bırakır. Öğretmen, kendi bilgi ve birikimini öğrencinin faydasına açmakla beraber öğrenciler kendi ihtiyaçları ve ilgileri doğrultusunda öğretmenden faydalanabilir ve yardım isteyebilir. Merkezde yer alan öğrenci olur.

5) Okul, öğrencileri yarıştırmaktan çok işbirliğine yöneltmelidir:

Doğası gereği sosyal bir varlık olan insan, ilerlemeci anlayışa göre işbirliği yaparak öğretime katıldığında daha mutlu ve daha başarılı olacaktır. Yarışmacı bir sistem ise bunu sunmaktan uzaktır. Uygar bir yaşamın gereği de grup yaşantılarının eğitime içkin hale getirilmelidir.

6) Demokratik eğitim ortamı oluşturulmalıdır:

Eğitimin ortamının demokratik olması, ilerlemeyi sağlayacağı için ilerlemeci anlayış demokratik eğitim ortamını destekler. Gelişmek için eğitimde bu demokratik ortam desteklenir ve öğrencilerin fikirlerini serbestçe dile getirmelerine, kendilerine yönetmelerine, faaliyetlerini arkadaşlarıyla birlikte planlamasına izin verilir.

https://www.facebook.com/erakolejleri?fref=ts


https://twitter.com/erakolejleri

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bence eğitimde önemli olan model veya sistem değil aksine çocuklara hangi bilgilerin verildiğidir. Bizim eğitim sistemimizde ise doğru dürüst somut bilgi bile verilmemekte, aksine toplum benimsediği değer yargıları ezberlettirilmektedir. Kısacası biz dinini, örf ve adetlerini seven, büyüklerini sayan, varlığını Türk varlığına armağan eden ezberci, işi boş, sormayı, sorgulamayı bilmeyen diplomalı insanlar yetiştiriyoruz. Sonuç ortada! Eğitim sistemi sürekli çöküyor ve biz sürekli yeni modeller arıyoruz. Düşüncelerinize ve emeğinize saygı duymakla birlikte durum maalesef bundan iberettir. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 08.08.2014 19:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 451
Kayıt tarihi
: 03.10.11
 
 

Geleneksel ve dijital iletişim alanında  GreenPR ' da çalışmaktayım. İlgi alanlarım sürdürüle..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster