Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ocak '07

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
1015
 

Eğitimde esas olan ne yaptığınız değil, ne olduğunuzdur.

Eğitimde esas olan ne yaptığınız değil, ne olduğunuzdur.
 

ABD de bir araştırma yapılıyor. Çocuğun başarısında etkin olan özellikler nelerdir.

-iyi eğtimli ebeveynlere sahip olmak çocuğun başarısını olumlu yönde etkiliyor.

-Anne babanın birlikte yaşamaları çocuğun başarısında etkili değil.

-Ailenin yüksek ekonomik seviyede olması başarıyı etkiliyor.

-Ailenin kısa zaman önce iyi bir semte taşınması başarıyı etkilemiyor.

-Çocuk doğduğunda annenin 30 yaş ve üstünde olması başarıyı etkiliyor.

-Annenin çalışmaması başarıyı etkilemiyor .

-Çocuğun büyüdüğü evde çok miktarda kitap olması çocuğun kitap okumasınıolumlu yönde etkiliyor.

-kitap okumayan anne babanın çocuğa kitap okuması etkili değil.

Burada çocuğunuza kitap okumanın etkisi yok denilmiyor.Eğer siz kitap okumuyorsanız ve çocuğunuza kitap okuyorsanız bunun etkisi yok.Çocuk ne olduğunuzu biliyor.Kitap okmayı siz alışkanlık haline getirmiyorsanız istediğiniz kadar çocuğunuza kitap okuyun etkili değildir.

Çocuk yetiştirmede ne olduğunuz çok önemlidir.

Okuyan eşiyle işbirliği yapan istikrarlı bir aile yapısı çocuk için en uygun ortamdır.Çocuğun bulunduğu ortamı huzurlu pozitif bir aile ortamı haline getirmek çocuğun kendisini güvende hissetmesini sağlayacaktır.Çocuk büyütmede güven en etkili faktörtür.Annenin pozitif düşünceli olması aileyi etkiler.Bayanlara evde olumlu ve pozitif olmalarını tavsiye ediyorum.

İyi bir birey iyi biranne baba dır.İyi birey olup olmadığımızı ve eş olarak seçeceğimiz kişinin iyi birey vasfına uyup ymadığına dikkat etmeliyiz.

Gerek çocuğunuzla,gerek eşinizle saygıyı asla kaybetmeyin.Saygı ve birbirlerinize verdiğiniz önem ailenin ve çocuğun güçlenmesini sağlar.Değer verdiğinizi muhakkak hissettirin.Çocuğun değerli olduğunu bilmesi başarıda çok etkilidir.

Çocuğunuzu anlamaya çalışın.Başarılarını başarısızlıklarının nedenlerini gözlemleyin.Çocuğunuzu başkalarının çocukları ile kıyaslamayın.Çocuğunuzla etkin zaman geçerin.

Kendinden emin,çocuğun davranışına göre davranış değiştirmeyen,çocuğunu tanıyan,kendinin yaşam takliti değil,yaşam kültürü oluşmuş bireyler olun.Bunun başlangıcı"yaşam boyu eğitim"dir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bebeğim şu an 10 aylık ve ben onun fiziksel ve ruhsal açıdan sağlıklı bir birey olması için çalışmaya ara verdim. oğlum en az 3 yaşına gelinceye kadar çalışmayı düşünmüyorum. onun ilklerini yaşamak onun mutluluğunu görmek herşeyden önemli. bir bebeğin ihtiyaçlarını en iyi annesi anlar ve annesi karşılar kanaatindeyim. tabi maddi imkanlar da buna elberiyorsa. tüm annelere tavsiyem eğer maddi açıdan işinizden ayrı kalmanız çok elzem bir durum arzetmiyorsa bebeğinize en az ilk 3 yıl kendiniz bakın. bağınız çok daha kuvvetli olacaktır. saygılar...

NECILE ÖZGÜN KÜLEKCI 
 19.08.2007 0:28
Cevap :
Tavsilerinize katılıyorum.  19.08.2007 13:10
 

ya tüm yazdıklarınız çok güzel de, ancak şu yazılanları daha sonra da okuyup bilgilenmek adına kendi bilgisayarıma kaydetmek istiyorum. bu engellemeyi kaldırsanız daha iyi olmaz mı? saygılar...

NECILE ÖZGÜN KÜLEKCI 
 19.08.2007 0:09
 

merhabalar az önce yazdıklarınızı okudum. çocuğun doğduğu andaki anne yaşının çocuğun başarısında etkisi olduğunu söylemişsiniz. annenin yaşı 30 yaş üstü ise başarıya etkisi olumlu mu oluyor? bilgilendirirseniz memnun olurum. saygılar...

NECILE ÖZGÜN KÜLEKCI 
 19.08.2007 0:06
Cevap :
Anne yaşı 30 yaşının üstündeyse daha bilinçli olacağından anne başarıyı olumlu etkilemektedir.  19.08.2007 13:13
 

sayın yazarın birey olmaktan neyi kast ettiğini anlamak isterim, ayrıca amerikada yapılan araştırmanın tüm dünyaya genelleştirilmesinin mümkün olup olmadığı konusunda düşüncesini öğrenmek isterim. memeleketimizin insanları üzerinde yapılan hiç bir tespit asnketi yok mudur da biz bizim tamamen zıttımız olan bir toplumun anketlerine bakarak çözüm ararız. bu a marka rabanın tamir talimatını kullanark b marka arabayı tamire benzer. lastik çapları farklı, farlar farklı, motor farklı, tek ortak özellikleri araba olmaları.

Oğuzkan Bölükbaşı 
 11.01.2007 9:12
Cevap :
Selam ABD ni örnek vermek benimde hoşuma gitmiyor.TÜRK E göre olanını bulmak önemli.Ancak,araştırma ABD de dünyanın önde gelen üniversitesinin araştırması.Bizde aynı sonucu vermiyebilir.Ancak,yaşam tarzımızı belilemeliyiz.Hayatımıza sevgiyi, saygıyı yerleştirmeliyiz.Birey olmak,iyi yönlerimiz,kötü yönlerimiz,başarı,başarısızlık bizi biz yapan değerleri bilmeliyiz.Kendimizi ifade edebilmek.Ne olduğumuzu ,nereye gittiğimizi bilmeden hareket edemeyiz.  11.01.2007 15:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 285
Toplam yorum
: 189
Toplam mesaj
: 66
Ort. okunma sayısı
: 4000
Kayıt tarihi
: 17.07.06
 
 

      Üniversiteyi Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesinde Fizik öğretmenliği bölümünden..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster