Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ekim '12

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
897
 

Eğitimde etkili ders çalışma yöntemleri

Eğitimde etkili ders çalışma yöntemleri
 

  Öğrenci öncelikle verimli ders çalışma yollarını öğrenmelidirler.Çünkü, zamanlarını boş yere kaybederler.Eğlenerek,gezerek,arkadaşlarla birlikte geçirecekleri zamanları bile verimsizce anlamadan,öğrenmeden geçirirler.

    Çalışma alışkanlıklarını çocuklar ailede ve ev ortamında öğrenirler.Anne ve babanın etkili öğrenme metodlarını bilerek çocuklarına öğretmelidirler.

   Öğrencinin ders çalışırken bir amacı olmalıdır.Amaçsızca yapılan çalışmalar etkili ve verimli olmaz.Öğrencinin planı ve programı olmalıdır.Televizyon karşısında  yapılan çalışmalar verimli değildir.Müzik dinleyerek ders çalışılmaz.

   Öğrencinin çalışırken not tutma alışkanlığı önemlidir.Okulda öğrencinin etkili dinlemesi önemlidir.Derse aktif katılması önemlidir.

  Verimli ders çalışma yöntemi ile çalışmak öğrendiklerimizi kalıcı hale getirir.Öğrencinin çalışma düzenini oluşturmasıda önemlidir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba. Önerileriniz gayet güzel, bir sözüm yok ama somut bir çalışma sistemi getirmiyor. çocuğu dinlemeye motive etmek için ona somut bir hedef koyabilmeniz gerek. Aksi halde zoraki dinlemekle ancak o kadar olabilir. Ben size bir öğretmen arkadaşın yöntemini önereceğim. Biliyorsunuz bu günün neslini bilgisayar ve internetten ayrı düşünemezsiniz. Bu arkadaşta bir oyun programını farklı bir amaca yönlendirerek hem oynayıp hem de ders çalıştırıyor. Sanal para kazanmak için test çözümlerini çözmesi ve öğretmenin değerlendirerek ona bir puan yani sanal para veriyor. Çocukta bu para ile ev alabiliyor, evine eşya dizebiliyor. Ne kadar parası varsa o kadar harcama yapabiliyor. Bu sayede para kazanma, harcama, kullanma gibi becerileri de kazanmış oluyor. Ders çalışma amaç olmaktan çıktığı için çocuk sıkılmıyor. Ne dersiniz güzel değil mi? Esen kalın.

Ahmet Alan 
 08.10.2012 21:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 285
Toplam yorum
: 189
Toplam mesaj
: 66
Ort. okunma sayısı
: 3997
Kayıt tarihi
: 17.07.06
 
 

      Üniversiteyi Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesinde Fizik öğretmenliği bölümünden..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster