Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Kasım '17

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
1734
 

Eğitimde Finlandiya Türkiye Karşılaştırma Saçmalığı

Eğitimde Finlandiya Türkiye Karşılaştırma Saçmalığı
 

Eğitim denilince herkesin dilinde muhteşem Finlandiya eğitim sistemi yer alıyor. Bilen bilmeyen herkes Finlandiya’nın eğitim sisteminin başarısını anlatıp duruyor. Finlandiya’ya özel okullar, devlet yetkilileri gezi düzenliyor ve söz eğitim sistemini inceliyorlar.

Finlandiya’nın nüfusu 5.5 milyondur.

Finlandiya’nın yüzölçümü 338.432 km2’dir.

Finlandiya’da yaklaşık 1 milyon öğrenci vardır.

Türkiye’de 18 milyon öğrenci vardır. Nüfusumuzun yaklaşık dörtte biri öğrencidir.

Finlandiya’nın beşte biri öğrencidir.

Türkiye ve Finlandiya eğitim yönünden karşılaştırılırken öğrenci sayısını dikkate almadan yapılan karşılaştırmalar, kıyaslamalar eksiktir ve yanıltıcıdır. Biz de Finlandiya’nın toplam nüfusunun 3 katından fazla öğrenci vardır.

18 milyon öğrencisi olan bir ülkede Finlandiya gibi bir eğitim sistemini oluşturabilmek ve geliştirebilmek için bugünden başlayarak siyaset üstü bir çaba gerekmektedir.

Zor değildir ama imkansız da değildir.

Öğretmenlerin kalitesini ve aldıkları ücretleri düzenleyerek işe başlanabilir.

Öğretmenlikle alakası olmayanlar milli eğitimden uzaklaştırılabilir.

Öğrencilerde yapılacak ilk iş ise kitap okuma ve okuduğunu anlama alışkanlığını geliştirmek olacaktır. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İstanbul'da Sultanbeyli ile Beşiktaş bile aynı değil, karşılaştırılamazken, Finlandiya ve Türkiye

ilhan Aydın 
 18.11.2017 19:09
Cevap :
Merhabalar, haklısınız, eğitim değişmeli, ezberciliğe dayalı eğitim değişmeli, öğrenciler okullarda ezberlemeyi bırakıp rahat bir şekilde, öz güvenli bir eğitim alt yapısına sahip olmalı. Yoksa Finlandiya modeli der dururuz.   18.11.2017 21:18
 

Nüfusların benzer olması nedeniyle, İngiliz ve Alman eğitim sistemleriyle de karşılaştırma yaparsanız Finlandiya sisteminden pek farkları olmadığını göreceksiniz. Sevgiler.

Ata Kemal Şahin 
 18.11.2017 16:45
Cevap :
Merhaba Ata Bey, Söylediklerinize aynen katılıyorum. Aslında eğitim sistemimizde bilimsel veriler bakanlığın elinde ve ne yapılacağı belli. Sadece yapılmıyor. 5 yıl içinde en iyi öğretmenler belirlenip, en iyi şartlarda maaşları düzenlenip, kaliteli eğitime başlanabilir. öğrencilere ilk 4 yılda, ana okulu ile birlikte 6 yılda Türkçe, okuma alışkanlığı, temel matematik gibi temel kavramlar az laf bol, deney, uygulama, gezi, müze, tiyatro ziyaretleri vb. şeklinde oyun olarak verilebilir. Fransa ve Almanya gibi ülkeler geleceği görüp ülkelerinin çocuklarını sağlam yetiştirme yollarını ararken, biz hala sınav sistemlerini yap boz yapıyoruz. Saygılarımla   18.11.2017 16:56
 

Başlığınız "...karşılaştırma saçmalığı" yazınızın sonuç bölümü "zor fakat imkansız değil ve siyaset üstü çaba gerektirir" saptamalarıyla "bal gibi karşılaştırma yapmışsınız" başlığınız la ters düşen... Bu sorun değil tabi.*** Nüfus ve yüz ölçümü fazla olunca karşılaştırma yapılamaz mı? Kişi başına düşen milli gelir nasıl hesaplanıp karşılaştırma yapılabiliyor? Diyanete ayrılan pay MEB'i çoktan sollamış durumda. Bizi de kandırıp duruyorlar işte...Eğitim sistemi veya eğitim Finlandiya gibi olamaz diyerek. Daha önceki yıllarda da ve devamında"Biz Türküz ve Müslümanız" Finlandiya veya başka bir gelişmiş ülkenin kalıbı bize uymaz diye kalıplayarak. Finlandiya veya başka bir sistem bize de bal gibi oturur. Tek yapacağımız şey "eğitimin bilimsel kalıplara oturtmak" gereğidir. Selamlar.

DurmuşGüler 
 18.11.2017 15:17
Cevap :
Merhaba DermanBey, Burada amacım ülkemizde eğitim nasıl daha iyi olur sorusu üzerine bir şeyler yazabilmek. Sürekli Finlandiya modeli deyip duruluyor. Biz kendi modelimizi Köy Enstitüleri gibi bir sistemle yaratmışız, şimdi model olarak yapıcı olmak yerine yıkıcı olmak üzerine kafa yoruyoruz ya da daha doğrusu yormuyoruz. Dediğiniz gibi eğitim işi ülke için en önemli öncelik bence. Siyasiler ve politikacılar keşke her şeye karışsalar da eğitime karışmasalar. Eğitimimiz düzeliverir. inanın ki siyasilerin elinde bilimsel veriler var ama işlerine gelmediği için milletle dalga geçer gibi oyalayıp, sistemi değiştirip duruyorlar. Amaç üzüm toplamak değil, bağcıyı dövmek. 18 milyon öğrenci potansiyelinin ne kadar yüksek olduğunu biliyorlar ve sistemi bozmak için sürekli uğraşıyorlar. Yoksa ben de sizin gibi düşünüyorum, bir ülkede eğitime ayrılan bütçe akıllıca kullanılmıyorsa o ülkeden gelişme beklemek mümkün değildir. Saygılarımla   18.11.2017 16:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 537
Toplam yorum
: 198
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1866
Kayıt tarihi
: 10.06.10
 
 

Gündemi ve olayları yakından takip etmeye çalışıyorum. Sinema, kitaplar, spor, doğa, siyaset, miz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster