Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Mayıs '13

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
227
 

Eğitimde Yatılılık ve YİBO’lar...

Eğitimde Yatılılık ve YİBO’lar...
 

Bugün sanal âlemde gezinirken, radikal.com tr de bir haber dikkatimi çekti!  Haber “YİBO’lar tarihe karışıyor” başlığını taşıyordu.

Bilindiği üzere, tam adı “Yatılı İlköğretim Bölge Okulu” olan bu kurumlar, ilk olarak 1939 yılında hayatımıza girmişlerdi.

Amaçları: kırsalda, okulu olmayan köy ve mezralarda yaşayan yoksul ailelerin çocuklarını eğiterek, sonraki öğrenime hazırlamaktı...

Günümüze kadar varlığını sürdüren YİBO’lar, süreçte hep ciddi tartışmalara yol açan kötü olaylara konu oldular.

Zaman içinde bu okullarda yapılan incelemelerde, kim bilir kaç kez “ihmal ve istismar” suçları sonuç raporlarına yansımıştır!

Her seferinde yetkililerin kapalı toplantılarda, bu raporların sonuçları üzerine kafa yorarak, çözüm arayışında oldukları da muhakkaktır.  

Ancak özellikle son zamanlarda YİBO’larda yaşanan ve kamuoyuna yansıyan “cinsel taciz ve çocuk istismarı” olayları, bu kurumları yeniden tartışmalı hale getirdi.

Tartışmaları sonlandırmak ve yatılı okullardaki kötü muamelenin boyutlarını saptamak üzere TBMM araştırma komisyonu devreye girdi.

Yapılan incelemelerde, benzer olayların, farklı tarihlerde birçok yatılı okulda yaşandığı, ancak tamamının kamuoyundan gizlendiği görüldü.

* * *

Kırsalı, okulsuzluğu ve yoksulluğu düşündüğümüzde, yatılı okulların eğitimde büyük bir fırsat eşitliğine vesile oldukları bir gerçek.

Öte yandan bu kurumlarda yaşanan ve hiçbir toplumda kabul görmeyen (görmesi imkansız olan) iğrenç uygulama ve olaylar da ortada!

Ayrıca yatılı okulların, aile ortamındaki sevgi ve şefkati (kısmen de olsa dahi) öğrencilerine yansıttıkları söylenemez.

Tüm bunların çocukları kötü etkilediği ve ileri yaşlarda sosyo-psikolojik rahatsızlıklara yol açtığı da bilinmekte.

Her ne kadar habere konu olan kapatılma nedenleri, yukarıda açıklanan durumları tam olarak içermezse bile, kanımca asıl gerekçe bunlardır.

Kendim de geçmişte belli bir süre yatılı okullarda görev yaptım. Koşulları ve yatılı öğrencilerin yaşadığı sıkıntıları az da olsa bilen biriyim.

O nedenle kırsaldaki çocukların ailelerinin yanında, “taşımalı” yardımıyla okuyarak hayata hazırlamalar hem maddi hem de manevi yönden kazancımızdır, diye düşünüyorum.

Dahası başta Başbakan olmak üzere, konuya duyarlılık göstererek, YİBO’ları kapatmayı düşünenleri gönülden destekliyorum.

Çünkü her ne kadar yatılılık bir fırsat gibi görülse dahi, şartları iyi oluşturulmadığı takdirde yol açacağı zararlarının telafisi de hayli zor!

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tamam haklıolabilirsiniz ama istismar ve diğer nahoş olayalar normal okullarda ve yurtlarda fazlasıyla olmuyormu? Yibo larda okumak isteyenler okusun kırsal alanmış, köy de okulu olmayan falan değil.birde yibo lara mesleğinin erbabı ve çocuk sevgisi olan personeller atanmalı genç tecrübeniz personeller de bu işin sağlıklı yüRümeme sebebi. Bizde mantık kapatın gitsin, neden sorunları çözerek daha iyi yiyorlar yapmayalım ? taşımalı işin de ne kadar verim var? Tabi çocuk aile yanında olmalı ama günümüzde aileler yanındaki çocuğuna ne kadar zaman ayırıpta faydalı olabiliyor? Yibolara 1-5 sınıf almayacaksınız geresi isteğe ve zorunlu hallere göre alım yapılmalı. Şartlar eski ve yeniye göre değişiyor ve bu yibolara yansıtılması ki verm alalım. Güncel tv yayınları gençler olumsuz etkilersen bunlara hiç çözüm üretemiyoruz ama kapatma olunca elimizden geleni yapıyoruz. Bence 1 de olsa 10000 de olsa yibolara ayakta kalmalı.

ercan ince 
 28.05.2013 6:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 251
Toplam yorum
: 65
Toplam mesaj
: 30
Ort. okunma sayısı
: 437
Kayıt tarihi
: 29.12.07
 
 

Emekli; Öğretmen, Yönetici ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster