Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Eylül '06

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
4133
 

Eğitimdeki sorunlar ve sıkıntılar

Ülkemizin, düzeltilmeye muhtaç o kadar çok sorunu var ki, bunlardan bir tanesi de "EĞİTİM"dir.

Evet, Sevgili Blog okuyucuları, bugünkü yazımda, çocuğu olan tüm aileleri yakından ilgilendiren yeni ders yılı ve dersane konusuna değinmek istiyorum. Öncelikle, tüm öğrencilerimizin, bu eğitim yılında sağlıklı ve başarılı bir süreç geçirmelerini temenni ediyorum.

Okullar açıldı, Velilerin sıkıntısı da başladı.

Niye mi?Çünkü her yıl, yaklaşık bir milyon öğrencimiz, dersane kapılarında koşuşturmaya başlayacaktır da ondan. Hangi dersane ucuz, hangi dersanenin başarı oranı yüksek, hangi dersanede sınıflar kaçar kişilik v.s, v.s

Yani Türk insanı, bu Ülkede yaşayanlar, şu yapılanları hak ediyor mu? Devlet, okul açmış, ama, gel gelelim, bu okullar öğrencilerin yetişmesine yeterli olmuyor ki. Garibim veliler, aldıkları ya da kazanabildiklerı 6-700 YTL ile bir de dersane peşinde koşuşturacaklar. Sırf, oğlum ya da kızım, OKS'yi, ya da LKS'yi, ya da ÖSS'yi kazanabilsin diye.İş burada bitiyor mu? Hayır ne mümkün. Arkasından da işe girebilmek için bir de KPPS sınavı için bunun dersanesine gitmek gerek. Yahuu inanın "EL İNSAF".

Şu halkımızın büyük çoğunluğu zaten, Hükümetimizin verdiği, %2'lik ya da %3'lük zamlarla yaşam mücadelesi vermeye çalışırken, bir de bütçesinden bu işler için para ayırması, AKP Hükümetini başta Başbakanımız ve MEB'nımız olmak üzere, gerekli yasal düzenlemeleri yapmak asli görevleri olan Sayın Mİlletvekillerini hiç mi rahatsız etmiyor?

Kusura bakmayın AKP HÜkümeti ama, lütfen, biraz Ülke insanını lafla değil uygulamalarınızla yeterince düşünün ve Onlara sahip çıkın.Onların ihtiyaçları doğrultusunda gerekli ve yeterli çalışmaları yapın.Onlar Size, hiç bir Siyasi Partiye nasip olmayacak düzeyde oy vermiş ve İktidar yapmıştır.Onların, çocuklarına yurtdışında, eğitim yaptıracak güçleri yoktur.

TBMM'de, her konuda ki yasal düzenlemeleri yapacak güce sahip olmanız nedeniyle, bu halkın sorunlarına eğiliniz.

Yarın okullar açılacak, Sayın MEB'nımız ve diğer yetkililer hayırlı olsun dileklerini iletecek ve arkasından da binlerce şu Ülkenin gelecekleri olan pırıl pırıl gençlerimiz, 40'kar 50'şer kişilik sınıflarda, öğretmenli ya da öğretmensiz olarak derslerine başlayacaklardır. Sonrasında ise, malum, sıra "DERSANE"lere gelecek.Evet;

Dersaneler gereklimidir? Dersanelerde kimler ders vermektedir?Buralarda ders verenler de öğretmenlerimiz ise, Onlar, niçin Okullarda yeterli eğitimi vermiyor ya da veremiyor? Maaşları mı düşük, geçinemiyorlar mı, kafaları maddi sorunlarla dolu da, dersaneleri 2. bir kazanç kapısı olarak mı görmektedirler?

Öğretmenlerinize, insanca yaşayabilecekleri maaş vererek, çocuklarımızı Devlet okullarında dersanedeki gibi yetiştirmek, yaz tatillerinde de tatil yapmalarına imkan sağlamak, ailelerini de bu çercevede maddi yönden rahatlatmak çok mu zor sevgili AKP hükümeti?

Bunun için dersanelerin kurulumu hakkındaki yanılmıyorsam, 625 sayılı yasada yapacağınız "Dersaneler iptal edilmiştir.Bundan böyle, Dersanelerden isteyenler, özel okul olarak, faaliyetlerine devam edebilecektir" şeklinde ki bir deşiklik yeterli.

Tabii ki, dersane sahipleri de kazançlarından olmasın. Onlarda dersanelerini özel okula dönüştürerek,hem Devletimizin okul ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlasınlar, hem de kazanmaya devam etsinler.

Böyle bir uygulama, Sayın Başbakanımızın "kazan, kazandır" politikasına da uygun düşmüyor mu? Sonuçta, öğretmenlerimiz, iyi bir maaşla kafalarından maddi sorunları atmış olacaklar, öğrencilerimiz, yaz tatillerini dersanesiz geçirmiş olacaklar, Devletimiz yeni yeni dersliklere kavuşmuş olacak, dersane sahipleri ise kazanmaya yine devam edeceklerdir.

Saygılarımla.....

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 407
Toplam yorum
: 524
Toplam mesaj
: 82
Ort. okunma sayısı
: 848
Kayıt tarihi
: 02.07.06
 
 

15.12.1950 Mersin doğumluyum. İzmir Ticari İlimler Mezunuyum. Bir Kamu Kuruluşundan  Şube Müdürü ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster