Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Eylül '07

 
Kategori
Okullar
Okunma Sayısı
413
 

Eğitimden manzaralar

Eğitimden manzaralar
 

Dershanelerin okullara alternatif görülmeye başlandığı bu dönemde bazı velilerimiz çocuklarına yanlış eğitim harcamaları yapıyorlar. Çocuklarına tanımadan dersanelere çok paralar döküyorlar. Örnekler

*Veli aynı zamanda öğretmen. Kızı 4 yıldır üniversiteye giremiyor. Bu yıl tekrar sınava girecekmiş. Burada çocuğun kapasitesinden çok yüksek puan ya da okullar bekleniyor. Yazık değil mi bu gence. Veli halâ "benim kızım zeki bu yıl özel ders de aldıracağım diyor.

*Bir veli bana oğlunun subay olmak istediini söyledi 3 yıl önce. Bende "sizin çocuğunuz belki astsubaylığı eğer çok çalışırsa kazanabilir"dedim. Bu yıl çocuk astsubaylığın teorik sınavını kazanamadı.

*Bir veliye "senin oğlun anadolu lisesine zor kazanır, mesleki liselere gidebilir" dedim. Bu veli oğlunu son 3 yıl dersaneye gönderdi ayrıca oğlunu okul olarak evinin 200 m yakınındaki okula gönderme yerine 2 km uzaktaki okula göndererek 8 yıl servis ve dolmuş parası ödedi. Yetmedi ilkokul kısmında 4 yıl yetiştirme kurslarına para döktü. SONUÇ: Bu yıl çocuk meslek lisesine kayıt yaptırdı.

*Komşum, kızı 6. sınıfta okurken kızına ilkokul öğretmeninden matematik kursu aldırdı. Bu öğretmen aynı zamanda çocuğun ilkokul öğretmeniymiş. Yıl sonunda çocuğun matematikten sınıf geçme notu:2

*Arkadaşımın okulunda bir öğretmen 6. sınıfa başlayacak çocuğuna iyi sınıf arıyor, okul idaresi seçme sınıf yok dediği halde. Çocuk 3 gündür evde oturuyor, annesi iyi sınıfı belirleyecek sonra kaydı yapılacak ve çocuk okula başlayacak. Diğer veliler çocuklarını böyle mi kaydettirdiler? Öğretmen bunu yapar mı?
Bu nedir? Çocuğuna güvenmemektir, çocuktan çok şey beklemektir, öğretmenlere güvenmemektir, çok bencil düşünmektir.
Arkadaşım "bu öğretmenin çocuğu benim sınıfıma düşerse kesinlikle kayırmam, ayırt etmem. Adam arayanların adamı olmam."diyor. Burdan başlamıyor mu zaten. Herhangi bir yere gidince hemen tanıdık arama, hemşehri arama. Bu tip durumlarla çocuklarımıza küçüklükten itibaren torpilsiz iş gördüremiyeceğimizi öğretiyoruz.

Eğitime para harcayalım fakat biraz da eğitimcilerin dediklerine kulak asalım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne yazik ki bizde, aileler cocuklarini egitimcilerden daha iyi tanidigini saniyor. Oysa gunun buyk kismi egitimcilerin gozlemleriyle geciyor bunu kaciriyorlar. Senin cocugun ile baslayan cumlenin, gerisini dinlemiyorlar :( Ukalalik saymazaniz , acaba diyorum velilele konusmanin tarzini mi degistirmek lazim?

Beyhan BiÇKİN KOZANOGLU 
 25.09.2007 17:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 9
Toplam yorum
: 20
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 491
Kayıt tarihi
: 23.10.06
 
 

Öğretmenim,eğitim öğretimde ezber yaptırmayı değil düşündürmeyi ilke edindim.Yalan ve iki yüzlülü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster