Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Mayıs '18

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
48
 

Ego: Kavramın Gerçeği ve Değeri

Ego: Kavramın Gerçeği ve Değeri
 

Ego kavramı oldukça yanlış anlaşılmış bir kavramdır. Günlük kullanımlarda hatta artık birçok ciddi yazıda bile bu kavram anlamından saptırılarak kullanılıyor. Sanki anlamı kibir, üstünlük duygusu veya ukalalıkmış gibi yansıtılıyor.
 
Ego kavramı Freudyen tanımlamasıyla İd ve Süper Ego arasındaki dengeyi ifade eden bir kavramdır. İnsana ait en ilkel dürtüleri ifade eden İd ile insanı toplumsal bir yapıya dahil kılan  sorumluluk sahibi yapan yapı Süper Ego arasındaki dengeyi ise Ego belirler.  Yani bu zorlu dengeyi , çünkü bu denge oldukça güçtür. Bu dengeyi sağlayan şey egodur. Ego ne kadar güçlü olursa o kadar iyidir. Burada bahsedilen güç asla şişiklik ya da kabarıklık değil. Aksine içi dolu, inşa edilmiş ve bilinç tuğlalarıyla örülmüş güçlü bir egodur.
 
Peki güçlü ego nelerden oluşur?
Güçlü bir ego öncelikle doğru bir kimlik tanımı, özgüven, farkındalık ve bilinçli dürtülerden oluşur.
Güçlü ego sahibi olan kişi kendi bireyliğinin farkına varmış ve onu kutsamış olmalıdır. Kendisiyle diğer insanlar arasındaki sınırı doğru koymuş olmalıdır.Bu noktada hem kendi olurken hem de topluma ait sosyal bir varlık olabilir. 
Aksi halde ya kendine aşırı dönüklük ve toplumdan kaçış ya da toplumun içinde sınırlarının ve bilincinin kaybolması gibi iki uç arasında kalmak söz konusudur.
Egodaki zayıflık ya id’e kaymaya ya da süperego’ya saplanmaya sebep olur. Her halukarda insan kendi özüne erişemediği için bütün olamaz ve huzur bulamaz.
 
Egosu gelişmiş, egosal olarak evrilmiş bir kişi ‘fert’ olmuştur. Kendini objektif alana yani dış dünyaya özgürce açabilir yeteneklerini ve ürünlerini sergileyebilir. Beğenilmek isterken eleştirilmekten de korkmaz. Ne beğeni onu kendinden geçirir ne de eleştirilmek onu zıvanadan çıkarır. Her dönütü gerektiği kadar üzerine alır.
 
Sağlıklı ve dengeli olan bir ego kendi kimlik tanımını dilediği gibi yapar. Bunun ölçütünü kimseye bağlamaz. O kendini nasıl hissediyorsa ve ben buyum diyorsa o’dur. O, dediği kimliğe kavuşmak için dış onaya ve takdire muhtaç değildir. Bu yüzden de saldırgan ya da kompleksi davranışlar sergilemez.
 
Egosu gelişmiş ve güçlü olan bir insan haris, hased,kıskanç ve kibirli olmaz, olamaz. Çünkü O kendi ve diğerleri arasındaki krizi çözmüştür. Herkesin kendine ait olduğunun farkındadır. Varlığın biricikliğinin ve herkesin yolunun farklı olduğunun farkındadır. Bu yüzden de insanlarla dışsal unsurlar için uğraşmaz. Kendini kanıtlamak için çatışmaz. Sadece kendini ve sınırlarını korumak için çatışır. 
 
Sağlıklı, güçlü ve dengeli bir ego için en gerekli şey yukarıdakilerden de anlaşılabileceği gibi Bilinç’tir. Bilinç ve farkındalık egonun temelidir. Gerçekten akıllı olan bir insan özgüvenli ve cesurdur. İnsanların şahsını hedef almaz. Onlarla değil kendiyle uğraşır ve kendini inşa eder.
 
Matilla bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 56
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 103
Kayıt tarihi
: 20.03.18
 
 

Ekonomi ve Sosyoloji okudum..ve daha bir sürü şey okudum.. İyi ki de okumuşum. Kendimi bildim bil..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster