Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Mayıs '11

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
1546
 

Ego ile ruh sohbet eder, ben kimim?

RUH- Ben kimim diye hiç sordun mu kendine, neden bu dünyadasın, ne istersin, amacın, hayalin ne? 

EGO- Allah, Allah, soru mu bu şimdi, kim olacağım, ben benim, görmüyor musun? 

RUH- Görüyorum elbette, sen kendini kim olarak görüyorsun onu soruyorum. 

EGO- Ahmet’in oğlu Kerem’im ben, 32 yaşındayım, mühendisim, daha ne olsun?İki çocuğumun babası, eşimin kocasıyım. 

RUH- Ben sana kimin oğlu, kimin babası, kimin eşisin diye sormadım ki, sen kimsin diye sordum. Söylediklerin onların gözünden senin ne olduğun. mühendis, baba, koca, oğul olmak birer etiket sadece, etiketini belirleyen senin özgür iraden mi, başkalarının seni ne olarak gördüğü mü? 

EGO- Öfff, çok sıkıcısın, kafamı karıştırma şimdi, bir sürü işim var, yetiştiremezsem müşterimle aram bozulacak, ödememi geciktirecek. Evde hanım başımın etini yiyecek, çocuklara para yetiştiremezsem üzüleceğim. Ben neyin derdindeyim sen nelerle uğraşıyorsun. 

RUH- Saydıklarının içinde seni duymadım, müşterin, karın, çocukların var, sen yoksun, sen nerdesin sahi?Çocukluğunda da bu yaşamı hayal etmiş miydin, hani “büyüyeyim de bir an önce, mühendis olayım, huysuz müşteriler edinip onlara iş yetiştireyim, kazandığım parayla evlenip karımı ve çocuklarımı mutlu edeyim, çünkü sen bu dediklerini yapmazsan kimsenin sana ihtiyacı kalmayacak ve sen de kimsenin hayatında olmayacaksın.” Yine sen yoksun, ihtiyaçlar var, korkuların var, etiketlerin var, etrafını çeviren ve sana bağımlı insanlar var, ama nedense seni göremiyorum. İşte özellikle de bunun için soruyorum ya sen kimsin diye? 

EGO- Acımı deşme şimdi, çocukken seyyah olmayı düşlerdim hep, pilot olup uçsuz bucaksız göklerde uçmayı, ülkeler görmeyi, yeni insanlar tanımayı, keşifler yapmayı hayal ederdim. Babam mühendis olacaksın diye tutturdu, onun işini devralacaktım, mal mülk sahipsiz kalmayacaktı. Dediği gibi oldu, onun onayladığı ve ailemize uygun bir kızla evlendim, eşim istedi çocuklarımız oldu. İşte böyle bu günlere geldim. Şimdi her şeye sahibim, evim arabam, yazlığım var, varlıklı bir çevrem, arkadaşlarım var, daha ne isteyeyim. 

RUH- Evin, araban, zengin arkadaşların var da hiç “ben varım” demedin farkında mısın, senin en ufak bir hayalin yok yaşam alanında. Babanın senin için planladığı yoldan gidip, onun hayallerini gerçekleştirmişsin, aferin sana, ne kadar gurur duysan azdır kendinle. 

EGO- Sen ne diyorsun anlamıyorum, tüm bunları ben isteyerek seçtim, istemesem yapmazdım zaten.. 

RUH- Mutlu musun peki, neden kaşların çatık, gözlerin korku dolu, hep bir yerlere geç kalmanın telaşında, bir şeyleri kaybedeceğin endişesindesin. Şöyle bir ohhh deyip arkana yaslanıp hayata gardını almadan geçirdiğin tek bir saatin var mı? Gerçekten kendine tümüyle güven duyup, arkana bakmadan, suçluluk duymadan hayattan keyif aldığın bir anını hatırlıyor musun? 

EGO- Elbette benim de keyifli zamanlarım oluyor, şöyle iki kadeh atıp gevşedim mi her şeyi unutuyorum. 

RUH- Alkol olmadan gevşeyemiyorsun, zihnin seni rahat bırakmıyor, hep yapman gerekenler için telaşla, yapamadıkların için suçlulukla boğuşuyorsun. İç huzurun nerede, kendini dinlemiyorsun, arzuların, isteklerin sahte, sana ait değiller. Resim nasıl görünüyor hep ona bakıyorsun, güçlü görünmekten bitap düşüp, suçu hep başkalarına atıyorsun. Bu muydu hayal ettiğin yaşam. Yazık…. 

EGO- Ne yapayım sen söyle o zaman çok bilmiş, nasıl değiştirebilirim koşullarımı, nasıl özgür kalabilirim. Kolay mı sanıyorsun her şeyi bırakıp arkana bakmadan çekip gitmek. Her şey bana bağlı, bana ihtiyacı olan bir sürü insan var. Bol keseden atıyorsun, varsa bildiğin bir şey söyle. Kim mişim ben, ne ister mişim, neler yapabilir mişim? 

RUH- Ben hiçbir şey bilmiyorum, bildiğim tek bir şey varsa o da koskocaman bir hiç. Senin için bu kadar çöpe atılması gereken binlerce gereksiz öğretiyle doluyken benim sana söyleyecek hiçbir şeyim yok. Varlığın yalanlarla, korkularla, olmazsa olmaz sahte güç kaynaklarıyla o kadar dolu ve şişmiş ki, dokunursam patlayacağından korkarım. Kendini her şeyin üstünde görecek kadar da aptalsın. Dilerim çok geç kalmadan kendi varlığını bulmayı başarırsın, yoksa sadece birilerinin babası, oğlu, kocası, arkadaşı olarak tükenip gideceksin. Şimdilik hoşçakal, mutlu olmanı dilerim….. 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ruh ile egonun ayırıcı özelliği nedir sizce?

Erdal Aydın 
 14.05.2011 20:34
Cevap :
Merhaba, Ego hep "ben" der, ruh ise kainatın bir parçası olduğunu sadece bilir, hiç bir şey söylemez, yaşadığını hisseder.  15.05.2011 14:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 40
Toplam yorum
: 54
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 403
Kayıt tarihi
: 14.04.11
 
 

Eğitimim, hayata dair hiç bir şey bilmediğimi anlamama yetecek kadar, Bilgi birikimim, bilgin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster