Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Mayıs '07

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
443
 

Ego

Ego
 

Ben, ben, ben

Ah sevgili egom

Ne kadar da açgözlüsün

Hiç doymak bilmez misin sen!

İnsanlar dünyanın gidişatından memnun olsa gerek

Bu yüzden de dünyanın durumu çok değişmiyor.

Teknolojiye diyecek bir şey yok! Almış başını gidiyor. Her geçen gün hayatımızı kolaylaştıracak yeni bir şeyler icat edilmesine rağmen maalesef insanlık adına fazla bir değişiklikte yok. Materyalist düşünce tarzı biraz daha teknolojiyle birlikte artıyor ama Sevgiden yana bu gidişle sınıfta kalacağız.

İnsanlar bu dünyadan memnun, benzerliklerin değil farklılıkların ön plana çıkarıldığı, anlaşmazlıkların kavga ve savaşla çözümlendiği, güçlünün kazandığı., rekabetin gerekli olduğu bu dünyadan memnun.

Kendilerinden farklı olan her şeyi yanlış ve tehlikeli olarak algılıyor ve dinsel, ekonomik, kültürel farklılıklara anlayış göstermiyor. Çoğu insan var olabilmek için yok etmenin kaçınılmaz olduğuna, başka doğal yol olmadığına ve bu davranış şeklinin insan doğasına uygun, başka bir yolun başarı için gerekli içgüdüyü öldüreceğine inanıyor. NEYİN BAŞARISI? Diye sormuyor.

Ne yazık ki, bizlere yaşam veren gezegenimizin çığlıklarına bile kulaklarımız kapalı, sözlerimiz susturulmuş, gözlerimiz kendi yaşamlarımızı daha da iyi hale getirmekten başka bir şey görmüyor başkalarının acılarına kendi acılarımız kadar duyarlı olabilme konusunda yeteneksizliğimiz acıların sürmesine imkân veriyor. Kısa vadeli kazançların uzun vadeli kayıplar yaratacağını göremeyecek kadar miyobuz.

Tıpkı o üç maymun gibiyiz. Görmüyorum, duymuyorum, konuşmuyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Soruda sualde akıldan çıkar." Mevlana böyle ifade etmiş. İnsanı inandıkları ile çıkarları mı yönlendirir? Evet. İnsan, beklentileri ve zaafları ile mi insandır? Evet. İnsanın bencilliğini önleyen tek değer onun eğitimimidir? Evet. Eğitimini ailesinde ve çevresinden mi alır. Evet. Çevresi ve ailesi bireyin bencil olmasını mı istemektedir? Evet. O halde insanın bencilliğini önleyen nedir? Cevabı olan verebilir. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 27.05.2007 11:03
Cevap :
Bencilliği engelleyen tek değerin insanın eğitimi ise , buna katılmıyorum. Egonun eğitimini kast ettiyseniz bu mümkün olabilir. Ego insanın doğasında mevcut bunu yok sayamayız ama dediğiniz gibi eğiterek dengeyi sağlayabilirsek onu yok edici değilde insanı geliştirmek için kullanabilirsek daha faydalı olaçağı inancındayım. Yorumunuz için teşekkür ederim.  27.05.2007 23:45
 

Yaşadığımız hayat bencilleştirdi insanları. herkes kendi derdini düşünmekten sağa sola bakamaz durumda. Hep ben, önce ben egosu bu yüzden hortladı bu kadar. Kimseye güven kalmayınca egomania çıktı. Sadece ben varım, sadece kendime güvenirim. Bu konuya değindiğiniz çok iyi oldu. Egosunun derecesini ayarlamak isteyenler olabilir belki. Sevgilerle

Gülün içinden 
 25.05.2007 16:53
 

Dünyamızı, güçlüyüm o halde haklıyım mantığı yönetiyor. Dünyamızdaki savaşların, yoksulluğun, kıyımların mantığında bu var. Ekonomik gücü olanın söz söyleme hakkı var maalesef... Sizin de belirttiğiniz gibi bir kavram kargaşası yaşıyoruz aslında. Esenlikler dileğimle.

Erdoğan Şahin 
 25.05.2007 16:37
 

Bizi sarhoş eden, bizi bizden uzaklaştıran teknoloji, çünkü;teknolojiyi biz kullanmıyoruz, teknoloji bizi kullanıyor. Benzerliklerimizi ön plana çıkarmamız bizi farklılıkları ret etmeye yönlendirmekte.Oysaki farklılıkları ön plana çıkarsak hayatın renkleri diye kabul etsek benzerliklerimiz bizi kenetliyecek. Gözlerimiz kör, bunuda iktisat tanımlarıyla anlayabiliriz. Sınırsız ihtiyaçlara karşılık kaynaklar sınırlıdır der, oysaki sınırlı değildir çünkü biz ihtiyaçları kendimiz değil birileri belirlediği için kaynakları sınırlı biliriz. Mesala kırmızı renk herkes tarafından sevilecek denilse ve herkes sevmeye çalışsa kırmızı renk yeterli olmaz oysaki herkesin kırmızıyı sevmesi gerekmez.

alic 
 25.05.2007 15:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 51
Toplam yorum
: 121
Toplam mesaj
: 60
Ort. okunma sayısı
: 946
Kayıt tarihi
: 24.05.07
 
 

Herkes bu evrende bir şekilde var olmaya çalışıyor. Kimi güzelliğiyle, kimi zenginliğiyle, kimi resi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster