Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Eylül '11

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
3439
 

Egolar çöplüğü

Egolar çöplüğü
 

İnsanların kendini konuşarak veya yazarak ifade etmesi iyi bir şey, eğer ki hayatı sadece kendi gördükleri ve bildiklerinden ibaret sanmasalar...

İnsan şişmiş egosu ile aslında kendisini körleştirdiğinin, kendini kendi içine hapsettiğinin farkında mı bilmem ancak yeryüzü şişmiş ve körleşmiş egolar çöplüğüne çoktan dönüşmüş durumda.

EGO; en yalın anlamı ile “BEN” ya da “BENLIK DUYGUSU”.  Adem ile Havva’dan beri var olan kişilik olgusu ya da kişinin ta kendisi.

Düşünmek, hissetmek, diğerleri ile aramızdaki ilişkinin şeklini  biçimlendirmek, algılamak, öz güven, öz savunma gibi pek çok kişisel yapıların toplamı, kişisel bilincin merkezi. Aslında işe yarar bir şey bu EGO…tabii ki doğru yönlendirildiğinde.

Eğer ki insan kendi kifayetsizliğinin tanrısı haline dönüşmüşse kaldır at o EGO’yu…egolar çöplüğüne

Elbette her insan önemli ancak hiçbir insanın varlığı ve diğer insanlar arasındaki konumu, bir diğerinden önemli değil, olmamalı.  Bir diğerinden önemli olmak ancak dünyaya ve topluma kattıkları iyi şeyler ile olabilir, buna sözüm yok. Zaten o önemli  insanlarda ego şişkinliği göremezsin, alçak gönüllüdür ya da önemini hazmetmiştir. Hani “aşmış” deriz böylelerine. Aslında aştıkları egolarıdır.

Bir de sebepsizce kendini çok önemli  bulanlar vardır, kendi egosunun ötesini göremeyecek kadar kör olanlardır bunlar. Her hangi bir konuda elle tutulur, dişe dokunur tek bir söz sarfedemediği halde her konuda ahkam kesebileceğini sanan kifayetsiz muhterislerler de denilebilir böylelerine… . İnsanlık, tarihte en çok bu tip ego şişkinlerinden, dev bencillik kütlelerinden  zarar görmüştür.

Bu ego şişkinleri, buldukları her fırsatta egolarını kusarlar ki rahatlasınlar…çünkü ego temizlenmesi en zor şey, kusmadan şişkin egoyu boşaltamazlar. Kussun ki yeni şişkinlikler için yer açılsın…işte böyle böyle oluşur devasa boyutlardaki egolar çöplükleri,  üstelik geri dönüşümsüz, yığılır da yığılır.

Kahramanımız başlar yeniden ego şişirmeye…kendince doğrularını en üst noktaya yığmaya, buna ters olanları kendi kuralları ile cezalandırmaya. Hiç aklına bile getirmez daha öneceden yaptığı yanlışları ve haksızlıkları. Doymak bilmez,doymadıkça çirkinleşir, saldırganlaşır, terbiyezleşir, abuklaşır, sakilleşir… terkedemez bir türlü egosunu.

Bir insanın egosu bir diğerininki ile karşılaşır ve çatışırsa da işte o zaman kıyamet  kopar. Birbirlerinin egosunu yok edene kadar uğraşırlar. Bir tehlike mi sezdiler, hemen pençeler çıkar. O güne kadar sarfettikleri sevgi ve saygı sözcükleri, bir bakmışsın ki çamura dönüşmüş. Çünkü ego, kendini haklı çıkarmak için sayısız bahaneler üretebilir.

EGO;  iyi yönetilemediğinde tüm mutsuzlukların kaynağı.  Egosunu iyi yönetebilen insan hiç bir zaman çatışmaz. Birileri onunla çatışsa da , o kimseyle çatışma halinde değildir.

EGO’yu iyi yönetebilmek biraz ZEKA gerektiriyor sanırım,  ancak öfke, kin, kibir, nefret öyle etrafımızı kuşatmış ki kimi zaman zekamız bile tüm bu kötü duygulara yenik düşebiliyor.

Evet, kendimizi sevmek, kendimize değer vermek çok güzel, yeter ki  EGO’muz bir diğerine sevgisizliğin dili olmasın, yetersizliğin aracı hiç olmasın.

Bir diğerini anlamaya çalıştıkça ego çöplükleri azalacaktır diye umud ediyorum.

İyi pazarlar…

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu yazınızı okuyunca... konu ile ilgili bildiğim ve tekrar tekrar okunmaktan dört köşe olduğum ve başlı başına şaheser olarak niteleyebileceğim (kendi zamanlarında) iki kitap; Kimya-yı Saadet/Gazali, Marifetname/Erzurumlu Ibr.Hazretleri (A.Selim tercümesi)... Birinci kitabın ilk sayfaları, Marifetname'nin orta kısmına doğru nefis ile olan kısmı... İnsanın beyin ve hislerinin; güç ve dengelerinin velhasıl ruhu ile vücut yapılanmasını anlatan bölümleri; nefsin anlatıldığı kısımlar... derin zeka ve akıl sahibi iseniz apışıp kalmamanız... dimağ ve anlayış zevkinize hitap eder bulursanız da zevkten dört köşe olmanız işten bile değil... Etrafı el yordamı ile tanımaya çalışmak başka elinizden tutup bir bilenin size onu tanıtması ve sizi sizle başbaşa bırakması başka... Marifetname biraz abartılı ama zevklidir... çok yararlanacağınızı zannediyorum. Slmlr.

Veli Özdemir 
 01.01.2013 8:26
Cevap :
Teşekkürler Veli Bey...  01.01.2013 13:19
 

bu tiplere yeteri kadar maruz kalınca insan imana geliyor.. bi aydınlanma yaşıyor ve aslında hepsinin ne kadar eğlenceli olduğunu anlıyor.. (rüyamda recep tayyip'i gördüğümden beridir kafam bi güzel.. adam bana bir de kolye hediye etti, daha ne olsun :/ artık nasıl bi bilinçaltım varsa evlere şenlik.. galiba ondan böyle oldum, yani rte ben ve rüya? artık her şey bana eğlenceli geliyor :))

kahveperisi 
 26.09.2011 22:43
Cevap :
Ooo rüyada em başbakan hem de kolye...kesin egon tavan yapacak:) valla eğlenmekten başka çözümü yok..sevgiler   29.09.2011 8:20
 

Egosu yüksek olanların anlamayacağı, anlasa da kendileriyle ilişki kuramayacakları konular bunlar :-) Çünkü aşırı benmerkezci kişiler bunun olağan birşey olmadığını anlayamazlar. Bildikleri tek şey kendilerinin her konuda ne kadar bilgili, ne kadar haklı, ne kadar (aklınıza gelebilecek diğer şeyler) olduklarıdır. Her durumda adres bildirmek, "o sensin işte" demeniz gerekebilir. O durumda bile kabullenmek istemeyeceklerdir. Tanrı hepimizi bunların şerrinden korusun :-)

Güz Özlemi 
 26.09.2011 13:04
Cevap :
Çok doğru, bir de karşısındakini egosu şişik olmakla suçlarlar:) ben direk olarak "o sensin işte" demekten vazgeçtim, hemen uzaklaşıyorum:)...teşekkürler, sevgiler   26.09.2011 20:32
 

İyi değinmişsiniz Bren bey. Güzel olmuş. Bir katkı olabilmesi babından bence şöyle diyebiliriz; silah, akıllı insanların elinde bulununca herkes için nimet, akılsızların elinde bulununca külfet olur. İnsanı yöneten kontrol mekanizmasına “akıl” deriz. Kişide akıl olunca o egosunu iyi yönetir ve hâkim olur. Akıl da eğitimle gelişir! Gelişir diyorum, nice okumuşlar vardır ki aklı azdır ve egoları hat safhadadır. Nice eğitim almamış insanlar da var ki akılları o denlidir ki, nice eğitimli insanları “cebinden çıkartır” tabiri ile nitelendirebiliriz. Kaleminize sağlık.

FİKİRCİ 
 26.09.2011 12:19
Cevap :
Teşekkürler...bir düzeltme, ben bayanım:). Katkınız değerliydi. İnsan'da akıl olduğu müddetçe ki varsayım olarak öyledir,aklın yolunu takp ederek egolarımızı yönetmek kolay gibi görünse de (mantıken olması gereken de bu) bazıları maalesef aklı ile bilgiyi, bilgi ile fikri birleştirmeyi beceremez. Egosunu çok fazla ön plana almış insanların genelde bilgili ama fikirsiz olduklarını görmüşümdür. Ego insana özgüven sağlar ama akıl bu özgüvenin topluma, çevreye, aileye katkı sağlamasına değil egonun hırçınca kullanılmasına sebep oluyorsa, o akıl da bir işe yaramaz....tekrar teşekkürler, sevgiler   26.09.2011 20:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 476
Toplam yorum
: 2871
Toplam mesaj
: 123
Ort. okunma sayısı
: 2321
Kayıt tarihi
: 10.07.08
 
 

Çok eskidendi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster