Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Eylül '13

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
623
 

Egosu şişik bir müdürle başetmek - 3

Egosu şişik bir müdürle başetmek - 3
 

Yorumsuz...


Bir önceki yazımda zor bir amir karşısında duygusal yerinizi seçmek yani olaylar karşısında nasıl davranacağınıza karar vermek üzerinde yoğunlaşmıştım. Bir kez bunu yapmaya başlarsanız zaman içinde bu yeteneğinizi geliştirecek ve sadece amirinize karşı değil, tüm sosyal yaşamınızda karşılaşabileceğiniz zor insanlara karşı kullanabileceğiniz bir yöntemdir. Karşıdan gelen etkiye göre tepki vermekle olayları yöneten kişi olamazsınız, siz ancak yönetilensinizdir.

Sizi kızdıran olaylar karşısında sakin olup objektif davranabildiğiniz zaman daha fazla şey başarabilirsiniz. Sürüde bir koyun olup yönetilmek mi, sakin olup çözüm aramak mı? Bu tamamen sizin yapacağınız bir seçimdir.

Eğer okuduysanız, bu serinin önceki yazılarında amirinizin egosunu besleyen durumların farkında olmanızı ve ona bu ödülü vermemenin yolundan bahsetmiştim. Gelelim sonraki adımlara;

Algınızı ve bakış açınızı değiştirin

Söylemesi kolay dediğinizi duyar gibiyim. Bunu söylerken kendi egonuzun esiri olmuş olabilir misiniz? Belki sizin egonuz kurban rolünü oynamayı seviyor.

Uyanık ve tarafsız olun ve kendinizi bir yoklayın. Sizin egonuzun kendini tanımladığı form “kurban rolü” olabilir. Bunu yapmak hiç kolay değil biliyorum ama kendinizi dışardan seyrederek duruma bir bakın lütfen.

Kurban rolü egoyu en çok besleyen durumlardan biridir. Çünkü kendini bu şekilde tanımlayarak bir kimlik bulur ve bu mağdur kimlikle çevresinin ilgisini, sempatisini kazanır. Egonun nasıl form kazandığı ve bu formu korumanın ego için ne anlama geldiği konusuna daha önceki yazılarımda değinmiştim. Hele de aynı sebebin ortaya çıkarttığı diğer kurbanlarla bir araya gelme, bu konuyu onlarla da paylaşıp çoğaltma şansı varsa, değmeyin keyfine.

Kendi bilinçlilik durumunuzu başka bir deyişle farkındalığınızı arttırdığınız zaman farkındalığınızın size kazandıracağı gerçek durumlarla yüzleşirsiniz. Bu biraz da kendi hayatınızın sorumluluğunu almanızı gerektirir. Bu sorumluluğu almaya ve değişime hazır mısınız?

Sevgiyle ilerleyin...

Gülay GÜRKAN
Bireysel ve Kurumsal Yaşam Koçu

gly.gurkan@gmail.com

Not: Yazılarımı ve diğer paylaşımlarımı https://www.facebook.com/gly.gurkan adresinden de takip edebilirsiniz.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 37
Toplam yorum
: 15
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1473
Kayıt tarihi
: 04.02.13
 
 

Antalya'dan sevgilerle... Uzun yıllar turizmin çeşitli dallarında, çoğunlukla da profesyonel ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster