Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ekim '09

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
743
 

Eğri oturup doğru konuşalım

Eğri oturup doğru konuşalım
 

Blog yazılarımı takip eden dostlar bilirler, sıkı bir Fenerbahçeliyim. Dün derbi ile ilgili maç yorumumu ve maçın analizini yaptım. Bugün derbi ile ilgili her iki takım taraftarları ve köşe yazarlarınca yazılan yazıları okudum ve derbi ile ilgili tekrar birşeyler yazmak ihtiyacı duydum. Ancak bu kez tartışılan bazı konular ile ilgili açıklama yapmak istiyorum.

Eğri oturup doğru konuşalım;

Fenerbahçe dün gece gol pozisyonu hariç en az üç mutlak gol pozisyonu yakaladı. GS' ın gol hariç net olmayan sadece tek pozisyonu var. GS' lı bazı yazarların iddia ettiği gibi maç GS' ın falan hakkı değildi

Maç öncesi çıkan olaylar, kavgalar Arda' nın motivasyonunu etkiledi, çocuk oynayamadı diyorlar. Arda' nın motivasyonunu bu olaylarlar falan etkilemedi. Arda' nın motivasyonunu etkileyen tek şey yoğun ve samimi olmayan Yönetim ve Taraftar ilgisidir. Yeteneklerini abartıp, Arda' dan ilah yaratmaya çalışıldı. Gaz verilerek, Arda' nın kapasitesinin üzerine çıkması sağlanmak istendi. Evet yetenekli, ancak gerçek ilahlar tek başlarına maçın kaderini değiştirebilir. Örnek Hagi, Alex. Soruyorum, 1. ligde oynadığı süre içinde, Arda kaç kez bir maçın kaderini değiştirmiştir? Eğer Arda Türk futbolunun en büyük yıldızı ise, Dünya Kupasından elenmenin faturası Terim' e kesilmemeli.

Maç başında Baros' un atılması GS' ı %100 etkiledi. Gününde bir Baros, Bilica ve Lugano' yu epey zorlardı. Bu ikilinin sıklıkla ileri çıkmaları ve orta sahaya destek vermeleri mümkün olmazdı. Ayrıca ilk müdahalelerde bu kadar başarılı olamazlardı, çünkü Baros çabuk bir futbolcu. Ancak GS bu yüzden yenilmiş falan değil.

FB' nin ilk golü sayılmadı, ikincisi ofsayt olmasına rağmen sayıldı deniyor. Eğer bu da sayılmasa idi fark etmezdi, FB bu devreyi öyle ya da böyle bir golle kapayacaktı. Görünen köy kılavuz istemez; ilk yarıdaki topla oynama oranları ve oyun içindeki FB baskısı hiç mi dikkatinizi çekmiyor? İlk yarı FB maçı GS' dan daha fazla istedi. GS, ofsayt golü yüzünden falan yenilmiş değil.

Alex' in penaltısı sonrası FB biraz daha baskı kurup öne çıksa, FB bu maçı gol yemeden tamamlardı. Oysa ikinci golden sonra kapanan ve kontraya dayalı oyun oynayan bir FB vardı. Daum korktu, ancak kurnaz ve akılcı bir oyun oynadı. Biraz cesaretli bir hoca ile FB bugün tarihi fark yapardı. Yine de üç puanı güvenli bir şekilde almayı tercih eden Daum' u kutlamak gerek.

Kazım ve Alex daha erken oyundan alınıp, yerlerine Özer ve Semih alınsa, FB bu maçta GS' a tarihi bir fark atabilirdi. Oysa ikinci yarı oyuncu değişiklikleri hatalıydı. Guiza, bu takımın ancak üçüncü forveti olur. Kaçırdığı gol, akıl alacak cinsten değil. Üçüncü golü atmasa, GS' da Aydın ile ikinci golü bulup beraberliği koparsa, bugün Guiza için neler söylenecekti kimbilir.

Keita' nın oyundan atılması, GS' ın beraberliğine veya galibiyetine falan etki etmiş değil. Keita maç başından bu yana kayıptı. Ayrıca, bugüne kadar maçların son 15 dakikasında neler yapmış ki, bu 15 dakikada maçın seyrini değiştirsin? Keita iyi topçu ama ilk 60 dakikada ne yaparsa o. Oyundan düşüp, takıma katkı değil zarar veriyor.

Hakeme gelince. İyi niyetle oyunu oynatmak, devam ettirmek yönünde düdük çaldı. Oturduğu yerden hakemleri eleştiren zevatın geçmiş derbi performansları da ortada. Ben dün hakemi beğendim. Cesur ve yerinde kararlar verdi.

Son söz FB taraftarına. Maçın kazanılmasında en önemli faktör oldular. Takıma büyük güç katıyorlar. Ancak maç öncesi ve sırasında sahaya atılan maddeler, kötü tezahüratlar olmadı. Bunların aynısını Sami Yen' de yapmak için GS taraftarına koz vermiş oldular. Bu saçma didişme artık bitmeli, sadece futbol amaçlanmalı.

Dünkü atmosferde yaşanan fevri olaylar GS' lı futbolcuları korkutup, konsantrasyonlarını kaybetmelerine enden olmuş olabilir, buna katılırım. Ancak profesyonel adam çıkar oynar. Bu parayı bunun için alıyorlar. GS dün atmosfer nedeni ile yenilmiş falan da değil. Maç seyircisiz Bolu' da bir yaylada oynansa, gene FB kazanırdı. Sorun başka yerde.

Son olarak, GS normal şartlarda FB' den daha iyi bir takım, daha iyi futbolcuları var diyen kişilere katılmam mümkün değil. Bence her iki takımın da kadrosu iyi, her iki takımın da kendine göre önemli futbolcuları var. Bence her iki takımın da kadrosu abartılıyor. FB' de, GS' da mevcut kadroları ile Şampiyonlar Liginde şu an mevcut herhangi bir gruptan çıkacak düzeyde değiller. Bir takım en zayıf halkası kadar güçlüdür. Her iki takımın da çok zayıf halkası var.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ancak, artık Gsaraylıların bunları irdelemek yerine "nerde yanlış yaptık" sorusunu kendilerine sormaları gerekir. Ama görüyoruz ki hiçbir varlık gösteremedikleri maçta bile pozisyon hesabı yapmakla uğraşıyorlar. Çok iyi hücum hattı var ancak libero ve defans hattı, belden aşağısı felç dedirtecek kadar kötü. Polemik üretmeyi bırakıp kadro yapısına bir çare bulsunlar. Milka gofretimi yerken sizlere saygılar sunuyorum.

Engin ALTUNISIK 
 31.10.2009 19:47
 

taraf olduğunuz yazdığınız her satırda kendini belli eden tek gerçek. maçı fenerbahçeli olarak izleyip tarafsız olarak birşeyler yazmanızı kimse bekleyemez. ben size maçın yorumunu yapayım bakalım karşı tarafıda dinlemek size bir şey katacakmı. fener in ilk 15 dak baskılı oynamsı bir ev sahibi geleneğidir bu 15 dak gol sesi çıkmayınca oyun dengelenir bu tüm deplasmanlar için geçerlidir. 15 dak. iki posizyon birinin dışardan çevrildiği birinin offside olduğunu hala tartışıyorsanız yazının devamını okumayın. fener için maçın adamı alex değil gelen her topu kontrol edip fenerin yerleşmesini sağlayan kazım dır. gs ataklarını kesen ise fenerin iyi oyunu değil ayhanın aldığı tüm topları ezmesi ve fener kalesine sırtını dönerek saçma geri paslar yapmasıdır. gs offside olan golü yemese 30 dak sonra seyircinin baskısı azalacak 9 yıldır kazanamayan gs nin stresi bu sefer kaybedebilirim olarak fenere dönecekti. carlos yorulduğu için keitayı tuttu ancak keita sinirine yenilip maçı bitirdi

İnan Çeinkaya 
 28.10.2009 11:59
Cevap :
Yorumunuz için teşekkür ederim. Bu tür maçların favorisi olmaz, derbi derbidir. Ancak FB' nin girdiği toplam pozisyon sayısı, takım halinde koşu mesafeleri, top çalma istatistikleri, orta, şut ve isabetli pas istatistikleri maçın FB' nin hakkı olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Şu kaçmasaydı, bu olmasaydı, diyerek maç analizi yapamayız. Kaldı ki, ben Baros' un sakatlığının GS' ı ciddi olarak etkilediğini yazan biriyim. Elbette FB' liyim ve tam obektif olmam mümkün değil, ancak istatistiklere de sırt çeviremem. Saygılar.  30.10.2009 9:11
 

Bertan Bey bu kadar uzun da yazmanıza gerek yoktu. Bir maçta bir takım ezeli rakibinden 10 km fazla koşuyorsa ve 25'e 9 top çalma ile oynuyor ve rakibine pozisyon vermiyor ve kendisi de 3 gol +5 pozisyon buluyorsa bu takım hakkıyla kazanmıştır... Gerisi lafügüzaf... Saygılar...

Ahmet ÇELİKSÜNGÜ 
 27.10.2009 9:34
 

Sayın fenerbahçeli dostum, Arda elbetteki büyük bir oyuncudur ve sen Galatasaray taraftarını onun yetenekleri hakkında samimi konuşmamakla itham edemezsin. Farkındaysan Mehmet Topuza (ki en yüksek bonservis ödediğiniz yerli topçunuz olur kendisi) ödenen fiyatın iki katına yakını bir para ile sayın başkanınız teklif açmıştı Arda gibi bir oyuncu için buna kızdım. Ayrıca tribün terörünü eleştirirken Galatasaray Fener taraftarı diye ayırım yapman, Gs taraftarına koz vermiş olmak deyimi şahsi olarak hoş değil. Sanki onlar zaten yapıyor da bizimkiler niye yaptı gibi bir tutum içinde olmuyor musun? Ha bunları niye yazdım doğru konuşacağız dediğin için. Yoksa taraftar olarak yaklaştığında bunlara gıkımı çıkarmaya hakkım yok. Evet Gs kötü oynadı,Fener maçı isteyen taraftı,evet ilk golde koca bir ofsayt var,evet Alex de hafiften dokundu da dengem kayboldu da diye penaltı için saçmalıyor ama sabaha kadar oynansa ancak beraberlik çıkardı bu maçtan. Çünkü ciddiyeti kavrayamadı Galatasaray

Jag Skrev 
 26.10.2009 15:26
Cevap :
Mustafa Bey, Yazıda belirttiğim GS taraftarında Arda ile ilgili büyük bir beklenti yaratılmış olduğu. Elbette Sayın Aziz Yıldırım ' da ve hatta Milli Takımda bizler de Arda' dan çok fazla şey bekler olduk. Ama bu hatalı. Bence Arda üzerindeki ilgi düzeyi Arda' ya zarar veriyor. Dünya beyefendisi ve oldukça yetenekli bu genç kardeşimize bu kadar sorumluluk ağır gelebilir. Bunu demek istedim. Ha samimiyetten kastım sevgi anlamında değil,i- beklenti anlamında. Yanlış anlattıysam hata benim, kusura bakmayın. Olaylara gelince, evet GS taraftarı geçmişte bu olaylardan çok daha ağırını Sami Yen' de sergiledi. Buna da cevap verecekler. Tribünde maç seyreden biri olduğumdan bu psikolojiyi anllıyorum. Ancak bu konuda tavrım net; kim yaparsa yapsın bu hoş değil. Yazımda da yazdım, bu saçma didişme son bulmalı. Hem FB hem GS taraftarı buna son vermeli. Sadece GS' ı suçluyor falan değilim. Keşke geçen günkü olaylar olmasa idi, bu saçmalıkları tarihe gömmüş olabilirdik. Maça gelince, ofsayt veya pe  27.10.2009 13:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 558
Toplam yorum
: 204
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 578
Kayıt tarihi
: 10.05.07
 
 

İlgi alanları ekonomi, para politikası, siyaset, edebiyat, futbol, Türk ve Ortadoğu Tarihi, AB ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster