Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ağustos '14

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
186
 

Ehemi mühime tercih etmek...

Ehemi mühime tercih etmek...
 

Yıllardır kullandığım , son günlerde dilime iyice dolanan bir söz bugünkü yazı konum.

Çok küçükken babaannemden duymuştum. İlk duyduğumda anlamını bilmediğim için bana komik gelmişti söylenişi. Daha sonra   babaanneme ne demek bu söz diye sorduğumda yaşlı kadıncağız küçük bir çocuğun anlayabileceği şekilde açıklamaya çalıştı dilinin elverdiği ölçüde. Tabii ben gene iyi anlamadım.

 Yıllar sonra   bir gün karşılaştığım bir olayda birden aklıma geldi bu çok anlamlı söz.''Ehemi mühime tercih etmek' diye aklıma kazınan bu sözü ne zaman bu tür bir olayla karşılaşsam hatırlar ve tekrar eder oldum.

 Önce sözlük anlamını açıklayayım bu deyişin. Mühim önemli demek. Ehem ise en önemli demek. bu şekilde en önemlinin önemliye tercihi diye açıklayabiliriz.Sorunlarımızı, isteklerimizi önem sırasına gore  çözmemizi öğütleyen bir deyiş.Kısacası en önemli olaylar en önce halledilecek.

 Aslında müsbet bir bilim olan İktisatta buna benzer bir teori var. İsteklerimizi ve olanaklarımızı sıraya koyarak halletmemiz gerektiğini belirten bir teori.Toplumun en küçük birimi olan aileden , en büyük birimi olan Devlete kadar olanaklar daima sınırlı, ihtiyaçlar daima daha fazladır.Sınırlı olanaklar ile ihtiyaçlarımızı karşılamak için ihtiyaçlarimizi en acil,acil ve daha az acil diye sınıflandırmamız ve buna gore tatmin etmemiz gerekir.Ancak bu şekilde daha rasyonel davranmış oluruz.

  İşte İktisatın en önemli teorilerinden biri ile çakışan Babaannemin sözü benim  uzun yıllardır yaşam düsturum oldu.

  Yaşamımda karşılaştığım en ufak olaydan, en büyük olaya kadar uyguladığım bu görüş bana büyük bir yarar sağladı.

  Ben de çevremde her gördüğüm olayda bu görüşü vurgulamaya çalıştım.

  Siz de çevrenizi dikkatle gözlemleyin. Bir çok kişinin aslında halledilmesi gereken çok daha acil iş varken daha az önemli işlere yöneldiklerini göreceksiniz.

 Aynen ocağı  veya akan musluğu kapatmak amacı ile mutfağa gidip kendine sandöviç hazırlamaya dalan insanın düştüğü tehlike gibi....

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu güzel düstura uymayan çok insanla karşılaştım.Tefrik etmek zeka işidir.Saygı ve selamlarımla.

yılmaz çetingöz 
 27.08.2014 19:24
Cevap :
Çok haklısınız Sayın Yılmaz Bey. bu tefrik sadece zeka işi. Ne yazık ki bu zekaya sahip olmaması veya mevcut zekalarını yok etmeleri için ülkem insanı doğduğu andan itibaren büyük baskı altında, gerek toplumda gerek eğitim hayatında.Saygılarımla  28.08.2014 11:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 825
Toplam yorum
: 1069
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1029
Kayıt tarihi
: 26.04.11
 
 

Ben emekli bir iktisatçıyım. 21 yıldır bir sanatçı annesiyim. Küçük kızım klasik müziğe eğilim gö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster