Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ekim '17

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
69
 

Einstein'in Sevgilileri

Einstein'in Sevgilileri
 

 

Uzun sessizliğin yordu beni.
Bu şiir, sana olan duygularımın,
Beynimin çatı katında
Sapasağlam oturduğunu göstermek için.

Einstein’ in sevgilisine yazdığı şiirlerden biri bu.
Bilim adamı olarak tanıdığımız, büyük fizik bilgini aynı zamanda çapkın bir erkekmiş!
Hem de öyle çapkın bir erkek ki, sevgililerine dokunaklı şiir yazacak kadar romantizmin kıyılarında gezinen, aşık olduğu zaman gözü hiçbir şeyi görmeyen, yazdığı mektuplarla kalbinin kapısını ardına kadar açan, saf bir aşık.

“Eğer A, hayatta başarıyı gösterirse; formül şu şekildedir:

A=x+y+z

Bu formülde (x) çalışmayı (y) de dinlenmeyi gösterir.

Peki (z) neyi gösterir? diye sorduklarında, büyük fizik bilgini formülü şöyle tanımlar:

(z) de çenenizi tutmayı...”

diyen bilim adamı, depresyondaki papağanı 'Bibo' yı, neşelendirmek için tuhaf fıkralar anlatan, saçı sakalı birbirine karışmış dahi insanlardan biriydi.
 

Belki de, O’ nu bu kadar farklı kılan ve yaptığı davranışları toplum kabulleri tarafından, tuhaf olarak nitelendiren; beynindeki bu farklı algılama işleyişiydi.

İlk eşi Mileva Maric' e yazdığı mektuplarda; karısına ‘Dollie’ kendisine de ‘Johnny’ isimlerini takan Einstein, kariyerindeki yükselişle birlikte evliliğinden de uzaklaşmış. 1919' ta biten bu evliliğin öncesinde, Maric' e bir mektubunda, "Her gün üç öğün yemeğimi odama getireceksin ve benden hiçbir şekilde samimiyet beklemeyeceksin" diye şart koşmuştur.

Ardından, Alman kuzeni Elsa Lowenthal' le bir ilişki yaşamıştır. Daha sonra Lowenthal, Einstein' le evlenmiş, ancak fizikçinin kız arkadaşlarına da katlanmak zorunda kalmıştır. 1936' da ikinci eşi ölen Einstein'ın aşk defterinde; Sovyet casus Margarita Konenkova ve Johanna Fantova' nın da isimleri vardır.

İzafiyet Teorisi’ nin fikir babası Albert Einstein’ ın kişisel mektupları; dahinin birçok kadınla evlilik dışı aşk yaşadığını ortaya koyuyor. Kişisel mektuplarını, üvey kızı Margot, Einstein’ın vasiyeti üzerine kamuya açıklamış. 1912-1955 yılları arasında yazılmış, 3.500 sayfayı aşan binlerce mektupta(1400 kadar): Einstein’ in iyi bir aşık, sevecen bir baba ve kötü bir yatırımcı olması ortaya çıkmıştır.

Bu mektuplarda ortaya çıkan gerçek; dahi bilim adamının ondan fazla sevgilisi olduğu ve sadece ikisi ile evlendiğidir. Einstein`ın mektuplarında anlattığı kadınlar arasında, Estella , Ethel , Toni ve Rus casus sevgilisi Margarita`nın yanı sıra, sadece isimlerinin baş harfleri ile tanımladığı M. ve L. var.

Ethel Michanowski de, bu ilişkilerden biri. Ethel Michanowski, Einstein ile 1920’lerin sonları ve 30’ların başlarında bir gönül ilişkisi yaşamış, hatta onu zorunlu göç ettiği İngiltere’ye kadar takip etmiştir. Kendinden on beş yaş küçük olan Ethel; sevecen, cana yakın ve Einstein’ ın kızına karşı oldukça samimi bir insandı.

Einstein, ikinci karısı Elsa ve kızı Margot ile evlilik dışı ilişkilerini “Kadınların benle bu kadar ilgilenmesini, beğenmelerini anlamıyorum” sözleriyle paylaşmıştı. Einstein ikinci karısı Elsa ve üvey kızı Margot’ya birkaç günde bir mektup yazmıştır.

Fizikçi, Margot`a yazdığı bir mektupta: ”M ‘nin benim arkamdan İngiltere`ye geldiği ve ondan sonra beni takip etmesinin kontrolden çıktığı doğrudur. Bu kadınlardan, aslında sadece bayan L’ ye bağlandım. Kendisi tamamen zararsız ve nezihti` diyor. Başka bir mektubunda ise; Margot`tan ‘meraklı gözlerden sakınmak için, yazdığı küçük bir mektubu Margarita`ya iletmesini istiyor.

Yayımlanan mektuplarına göre; Einstein`ın, 1903`de evlendiği ve iki oğlunun annesi olan ilk eşi Mileva Maric ile evliliği bir felaketti. Einstein 1919`da boşandı ve kısa süre sonra kuzeni Elsa ile evlendi. Ünlü fizikçi, kuzeni Elsa`yı, sekreteri Betty Neumann’ la aldattı.

Mektupların açıklığa kavuşturduğu, bir diğer gerçek de: Einstein’ın Nobel Ödülü’ nden gelen parayı, 1929 Büyük Buhran’ ında borsada kaybetmesine çok üzüldüğü. Einstein, 1921 Nobel Ödülü’ nden gelen parayı; eski karısı Mileva’ ya tazminat olarak ödenmesi için bir İsviçre bankasına ayırmış, bu paradan oğulları Hans Albert ve Eduard’ın eğitimleri karşılanmıştı. Einstein, Nobel parasını ABD’ de çeşitli finansal araçlara yatırmış, ancak daha sonra 1929 Buhranı’ nda bu birikimlerini yitirmiştir. Einstein, 1921 yılında Nobel’den 28 bin dolar almıştı!


İzafiyet teorisiyle bilimde büyük bir çığır açan ve 1955 yılında yaşama veda eden Einstein’ ın gizli kalmış aşk hayatı, mektuplarıyla gün ışığına çıktı bu sayede.
Bugüne kadar bildiklerimiz dışında, artık akıllarımızda şöyle bir cümle de olacak:


“Demek, Einstein fiziği olduğu kadar, güzel kadınları da seviyormuş!” 

 

 

Şahin ÖZŞAHİN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

konu einstein olunca aşkın adıda dikkat dağınıklığı olur..bi de zeki erkekler aldatmaz demiyolar mı..dikkatini ne kadar süre muhafaza edebiliyo bi test etmek lazım.. ..en iyisi akıllı olanı..normal zeka neyine yetmiyo...güç meraklısı kadınların derdi zenginlikten kalıcı eser bırakmaya dönüşmüş olabilir..bu kadınları anlamıyorum..

savas barka 
 05.10.2017 14:51
 

10 sevgili olacak gözü hiçbişey görmeyecek kadar aşık olacak.. demek ki gözü sık açılmış... poff..bi erkek çapkınsa aşık olmaz...güzel kadınlar bu adamda ne bulmuş olabilir..

savas barka 
 04.10.2017 6:30
Cevap :
izafiyet teorisini aşk üzerinde realize etmiş belli ki. Işık hızı değişmedikçe duygularla da paradoksal bir bağlantı var demek ki. Peki ne buldular?! 4duvarın dili olsa keşke,)) Teşekkürler, selam sevgiler;)  04.10.2017 19:37
 

Güzel bir yazı, bilmediğim birçok şeyi de öğrenmiş oldum. Teşekkürlerimle esen kalınız.

Şahin ÖZŞAHİN 
 03.10.2017 22:00
Cevap :
Teşekkür ederim, sevgi ve saygılar;)  04.10.2017 15:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 432
Toplam yorum
: 2300
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 5866
Kayıt tarihi
: 08.10.06
 
 

Med cezir içinde kafasına estiği gibi yaşayan bir havva kızı birazcık kağıt kalem aşinalığı olmas..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster