Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Mayıs '12

 
Kategori
Mizah
Okunma Sayısı
291
 

Ekler

Ekler
 

Ekler


Küçükken ben ekler pastasını çoğul sanıyordum şöyle ki: Pastaneye giderdim. “Bir “ek” verir misiniz” derdim. Pastacı tuhaf tuhaf bakardı. Niye öyle baktığını çok yıllar sonra anladım. Ben bir “ek” diye ısrar edip elimle işaret ettikçe adam da verirdi çaresiz. İstediğimi aldığım için de hiç doğrusunu öğrenemedim, ta ki bir gün bir arkadaşımla pastaneye gidip ben ekler isteyip o dondurma isteyinceye kadar. Sonrası malum arkadaşıma yıllarca dalga geçeceği bir malzeme verdim. O da sürekli güldü, eğlendi, arkadaş ortamlarında bahsetti diğer dostları eğlendirdi sağolsun. Ama ben hala tekil hali “ek” olsa adı mantıklı olabilirdi diye düşünürüm.
Aslında bazı kelimeleri kafama göre düzenlediğim ve öyle olduğuna inandığım çok olmuştur. Mesela ortaokulda müzik dersinde öğrenmemiz gereken bir şarkı vardı. Muhtemelen siz de hatırlarsınız. “Ha bu diyar”. Hiç sevmediğim bir türküydü. Sevmememin nedeni anlamıyor olmam da olabilirdi. Bence şarkının adı“habudi yar” dı. Yani “habudi” kelimesi “yar” kelimesini tamlayan bir sıfattı. Ne biliyim "habudi"nin güzel, sevimli, şirin falan filan gibi bir anlamı olmalıydı. Onun da doğrusunu öğrenmem çok acıklı oldu. Bir arkadaşım hazırlanmış dışarı çıkıyordu. Çok güzeldi söylemeden edemeyecektim. Sonra birden ağzımdan kelimeler dökülüverdi. “Çok habudisin!” O kocaman kırpışan anlamsız gözlerle baktı, ben “habudi” nin ne olduğunu anlatmak için çok çabaladım, en sonunda türküden bahsetmek zorunda kaldım. Arkadaşım ciddi bir kız olduğundan o kadar eğlenmedi durumumla, fakat sakin sakin bilgilendirici bir açıklama yapmıştı hiç unutmam. Yine de "habudi" demek güzel demek bence. Aksini söyleyen beri gelsin.

Ay bir de “Neşeli ol ki” şarkısı vardı ki ondan da bahsetmeden geçemeyeceğim. Bana göre şarkının adı “Neşeli Ol ki” idi. Ol ki’nin bir isim olduğundan emindim de hangi ülkeden geldiğini çözememiştim. Sözleri aşağı yukarı şöyleydi:

Neşeli ol ki genç kalasın
Bu dünyadan da zevk alasın
Küçük ol ki çok neşeliydi şarkı da bunu dile getiriyordu da devamında “genç kalasın” diye bitiyordu ya cümle, işte ona pek anlam veremiyordum. Neyse olsundu, pek severek söylüyordum bu şarkıyı. Valla ne yalan söyleyim bunun doğrusunu yetişkin olana kadar hiç öğrenemedim.
Alın işte itiraf ediyorum. Ben bazı kelimeleri farklı algılıyorum. Ama bu bana ne kazandırdı derseniz ona da verecek cevabım var. Kelimelerle oynama yeteneği!. Bazen defekt gibi görünen şeyler avantaja dönüşüyor şu hayatta tıpkı o an için gözümüze çok kötü gibi görünen bir olayın zaman geçtikçe aslında hakkımızda hayırlısı olduğunu farketmemiz gibi. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok enteresan! Ben de bugün bir yaşıma daha girdim. Pasta ismi olduğunu bilmiyordum. Şimdi beni meşgûl eden bir gramer sorusu var. Mâdem ekler tekil, çoğulu eklerler mi olmalı?!?

Ahmet Ekrem ŞABAN 
 10.08.2012 0:00
Cevap :
Ah ben de orada takıldım kaldım işte:))))  10.08.2012 15:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 15
Toplam yorum
: 31
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 665
Kayıt tarihi
: 20.04.12
 
 

Ankara doğumluyum. Yıllardır formlarda meslek alanına tam olarak ne yazacağımı bilemedim. Filolog..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster