Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Nisan '13

 
Kategori
Dilbilim
Okunma Sayısı
69
 

Ekmek içilmez, su yenmez ve şarkı okunmaz

Bütün şarkı söyleyenler, ne iş yaptığını bilmiyor. Onlar ünlü yada ünsüz şarkı okuduklarını söylüyorlar ama aslında şarkı söylenir. Şarkının notalarının okunması mümkün. Ancak şarkı okunması garip ve yanlış ifade. Şimdi akıllarınca müzik eğitimi almış sanatçılar bunu şarkı okuyorum diyrerek ifade etmeye çalışıyor. Ama Türkçede şarkı söyleniyor. Şarkılarda şarkının söylendiği söylenirken neden şarkı okunduğunu sanıyorlar.

Türkçe güzel kullanılmalıdır. Rahmetli büyük sanatçı Zeki Müren böyle yanlışlar yapmaz ve itina ile doğru konuşmayı önemserdi. Onun ölümünden sonra bu yanlışlık başladı. Öyle hale geldiki herkes yanlışı kullanıyor. Herkes şarkı okuyorum diyor. Acaba dil bilimciler uyuyor mu? 

İşi şarkı söylemek olan ve ekmek parasını ( ballı börek şeklinde) şarkı söyleyerek kazanan insanların yaptığı işi yanlış ifade etmesi pek garip. Şarkı okunmaz ama şarkı söylenir ayni ekmeğin içilmeyeceği yada suyun yenmeyeceği gibi şarkı okunmaz. Şarkı söylenir.

Türk Dili güzel ve doğru kullanılacak olursa birileri rahatsızmı olacak? Yada bazıları salt hava atmak adına ben nota biliyorum ve nota okuyorum demek için şarkı okuduğunu söylemesi ne kadar komik. Sevgili dostlar siz şarkı okuduğunuzu söylerken fena halde yanlış yapıyorsunuz. Şarkılar söylenir okunan ise notalardır. Siz önce yaptığınız işi öğrenmelisiniz   

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 246
Toplam yorum
: 23
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 170
Kayıt tarihi
: 08.09.09
 
 

01.04.1956 doğumluyum. İnsanca yaşamın en önemli değer olduguna inanırım. Paylaşmanın önemine ina..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster