Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Nisan '14

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
14677
 

Ekmek nimet, üzerine basarsan günah; patates nimet değil, çiğne gitsin!

Ekmek nimet, üzerine basarsan günah; patates nimet değil, çiğne gitsin!
 

Ekmekten başka nimet yok. Allah size sonsuz nimetler yarattım derken sadece ekmeği kastetmiş.  Siz salatalığa nimet denildiğini duydunuz mu? İyi ama Allah yediğimiz içtiğimiz her şeyi nimet olarak yaratmadı mı; biz neden sadece ekmeğe nimet diyor, sadece ekmeğe saygı gösteriyoruz?

Allah’ın yarattığı ve bizlerin yiyip içtiğimiz diğer şeyler saygıyı hak etmiyor mu? Su olmadan yaşanamıyor, buna rağmen suya bile nimet diyen yok ya! Yerde ekmek görseniz birisi üzerine basar diye alıp kenara koyuyorsunuz. O halde ekmek kutsal. Kuranda ekmeğin diğer nimetlerden ayrıldığını ve kutsal olarak yaratıldığını söyleyen ayet var mı? Kocakarı masalı değil mi? Saygın nimete ise hepsine göstereceksin. Su içmeden durabiliyor musun? Suya niye nimet demiyorsun?

Yani hani sağlıklı bir şey olsa bari. Doktorlar bas bas bağırıyor ekmek yemeyin diye, biz korkumuza yere bile düşüremiyoruz. Ya elbette üzerine basmayalım; diğer yiyecekleri de çiğnemeyelim; ama yani ekmeğin böylesine kutsal addedilmesi mantıksız. Haa bu konuda bir ayet bir hüccet varsa o başka. İnsanların cehaleti E tabi yıllardır kuru ekmekle yarı aç yarı tok yaşayan bu millet ekmeği hâşâ Tanrı gibi görecektir.

Çürüyen ekmekleri bile günah diye atmıyorlar ya, böyle aptalca bir şey görmedim! Kardeşim ekmek pirinç gibi, fasulye, domates gibi sadece bir yiyecektir. Kesilir, bozuksa atılır, öyle özel bir saygınlığı yoktur; ekmeğe basmak da günah falan değildir. Tarlada buğdayı, fırında hamuru çiğniyorsun; o vakit bu da günah. Bırakın böyle ilkellikleri ya!

Bu, yaratanın verdiği nimetleri aşağılamak olmuyor mu? Ekmeğin kutsallığı nereden geliyor? Diğer bütün yiyecek ve içecekleri aynı ekmek gibi tükettiğimiz halde onlar niye bizim için ekmek kadar önemli değil. Bu sadece bizde böyle; dünyada insanlar ekmek bile yemiyor. İnsanların saygısı, anlayışı tamam da sen ekmeğe nimet diyorsun, suya nimet demiyorsun. Nimetse hepsi nimet. Ekmeğe nimet deyip hâşâ neredeyse tapanlara kuru ekmeği vereceksin, al bunla yaşa diyeceksin! Sizin ekmek saygınız değil mi bizi kuru ekmeğe muhtaç bıraktı.

Önce soralım, ekmek tek başına bir insanın yaşaması için yetiyor mu? Başka hiçbir şey yemeyeceksin ama. Sadece ekmek ve su. Ben yaşanmaz diyorum. Ona bakarsan insan sadece et (ya da balık) yiyerek de yaşar ve ilk çağlarda yaşamış da. Ekmek diğer tüm yiyeceklerden ayrılıp Allah tarafından kutsanmış bir yiyecek mi? Ben ekmeğe gösterilen bu saygıyı anlamıyorum. Ekmek kutsalsa su da, patates de, süt de kutsal. Ya boş verin, yiyeceğin içeceğin kutsalı mı olurmuş; saçma sapan şeyler bunlar!

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

doğru ekmeğin kutsallığı islam kaynaklı değildir.ama bin yıllarca insanoğlunun en temel besin maddesinin ekmek olması onu temel nimet haline getirmiştir.bu anlamda da patates ile zaten bir tutulamaz.evet ekmeğe basmak günah değildir belki ama büyük bir saygısızlıktır.insan yaşamının doğrudan içine sızmış olan ve bütün toplumlarda belli bir karşılığı olan bir kutsallıktan bahsediyorum.' nu ninda nezatteni vadar ma-a ekutteni' bu cümle hititçeden çözülen ilk cümledir ve anlamı 'sen şimdi ekmek yiyip su içeceksin' mealindedir.bu anlamda ekmek "kutsal" su "aziz" dir.bunun aslında dinsel kaynağı yoktur belki ama sümerlerden babile asurlarda hitit'e binyılların birikimidir bu kutsallık.yani "insan"a dokunan bir birikimdir.neyin günah neyin olmadığını tartmak yerine biraz da "insan" a dokunsanız derim...kalın sağlıcakla.

oktay su gün 
 27.09.2015 2:30
Cevap :
Görüşlerinize katılmıyorum ama emek vererek kendi düşüncelerinizi özenle yazmışsınız. Ben de saygıyla tek tek okudum. Farklı düşünebiliriz. Ben pek geleneklerin, geçmişten gelen şeylerin fazlaca önemli olduğunu düşünmüyorum. Ekmeğe alıştığımız için öyle, patatese alışsaydık patates yerdik.Bence ikisi de (buğday da patates de) yiyecek. Farkı olduğunu sanmıyorum. Yanlış bir bilinçmiş. Bugün sağlıkçılar ekmeğin zararlı olduğunu söylüyor.  28.09.2015 20:57
 

Hayırlı günler... Yİne çelişkilerimize güzel bir örnek vermişsiniz...Hurafe bizde çok ve inananları çoğaltmak için devlet ve halkca iyi çalışıyoruz... Hurafeciler alim sayılıp akıllılar deli görüldümü o toplum bitmiştir. Ekmek nimetse buşdayı veren TOPRAKTA nimettir doğru bir saptamadır. Öz Türklerde Ekmeğe saygı EMEĞE saygıdan gelirdi... Müslüman Türkler tembelleştikce fakirleştikce EMEK NİMET OLUYOR...ister istemez nimeti veren Allahta olsa ARACI ağalar beyler hocalar oluyor...

Süleyman Akyürek 
 26.04.2014 7:09
Cevap :
Yorumu isimsiz yollasanız sizin olduğunu yine anlardım...  27.04.2014 22:01
 

Korkusuz Kerim. Aşağıda Linkini verdiğim ve bende önemli izler bırakan insan ilişkilerini konu alan bu biçarenin bizzat yaşadığı gerçek olayı vaktiniz müsait olduğunda okumanızı dilerim. Selamlar. http://blog.milliyet.com.tr/gonul--dosta-gitmek-isterse--yollar-engel-olamaz/Blog/?BlogNo=435615

Mehmet Burakgazi 
 23.04.2014 18:57
 

Hakkat ya!

Newyorker 
 23.04.2014 17:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5378
Toplam yorum
: 13906
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 656
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster