Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Haziran '14

 
Kategori
Blog yazarları tartışıyor!
Okunma Sayısı
1180
 

Ekmeleddin İhsanoğlu Cumhurbaşkanlığını kazanır mı?

Ekmeleddin İhsanoğlu Cumhurbaşkanlığını kazanır mı?
 

Ekmeleddin İhsanoğlu


CHP ve MHP'yi tebrik ediyorum ortak akılları bu isimde mi anlaşabilmiş?

Bugün Marmaris'te Marmaris TV'de röportajım oldu. Bana "Ekmeleddin İhsanoğlu CHP ve MHP'nin ortak adayı oldu bu konudaki fikriniz nedir?" diye sordular. CHP ve MHP'nin ortak adayı olan Ekmeleddin İhsanoğlu'nun İKÖ'de gerek Filistin Davasında gerekse diğer sorunlarda bir varlık gösterememiş Genel Sekreter olduğunu seçimleri de kazanıp başarılı olabileceğine inanmadığımı söyledim. Ekmeleddin İhsanoğlu her nekadar İKÖ Genel Sekreteri olsa da Müslümanların genel sorunlaının hangsinde gerçekten bir çözüm üretti ki?

 1-İslam coğrafyasının geneline hakim olan cehalet sorununa eğitim projeleriyle katkı sunabildi mi?

2-Filistin davasında ve Gazze sıkıntıları yaşanırken İsrail ve Filistin taraflarıyla görüşerek hangi proje ortaya koyabildi?

3-İslam coğrafyasında kadın'ın sorunlarına çözüm adına ne yaptı?

4-İslam coğrafyasında gelir adaletsizlikleri ve emek sömürüsünün engellenmesi adına ne yaptı?

5-Suriye ve Kuzey Afrika'da yaşanan dramlarda ne oranda çözüm üretici ve etken oldu? 

Bu soruların hiç birine olumlu yanıt veremeyiz. Şimdi CHP ve MHP Ekmeleddin İhsanoğlu'nu aday göstermiş. Hangi başarısından dolayı?

Cevap yok.

Hangi çabasından dolayı?

Cevap yok.

Tek neden İKÖ Genel sekreteri olarak MHP'nin tabanında adını belki de çoğunun ilk defa şimdi duyduğu ve google'a yazım "Kim la bu adam" diye öğrenmeye kalktığı bir isim. MHP gelenek gerekçesiyle taban oy verecekse yazıklar olsun.

Açık ve net söylüyorum Ekmeleddin İhsanoğlu Cumhurbaşkanı seçilirse bu Türkiye adına felaket olur. İKÖ'de bile Genel Sekreterken hiç bir varlık gösterememeiş karizması ve projesi olmayan sönük bir profil çizen biri Türkiye'ye ne gbi bir vizyon katabilir ki?

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli Ayhan Özcimbit, Bilirsiniz, "Ortadoğu" ve "İslam" ifadelerini kullandığımızda, 7'nci asra geri dönerek, İslam'ın bugüne geliş sürecini; bölgenin batı'ya ne ifade ettiği ile "İpek yolu"nu, Hindistan, Mısır ve özellikle Kuzey Afrika'nın "karışımda etken madde!" derecesini de dikkate almak gerekir. Özetle, 1400 yıl geriye gitmek, ipek yolunu, devamında Sanayi Devrimi'nin gereğini ve gereksinimlerini; Fransızların (Galyalıların) Suriye (Filistin) Sevdasını; İngilizlerin, bir damla petrol için rahatlıkla bir damla kan döktüklerini, Amerika'nın "Musul-Kerkük için her bedel ödenir!" anlayışlarını dikkate alınmadan, yapılan bir değerlendirme, üzerindeki kayıkla okyanusu değerlendirmektir. Suudiler ve Mısırlılar (hatta (X Ülke) İngilizler ve ABD'nin işareti olmadan yerlerinden kalkamazlar. Kalktıklarında (devletçikler)çoçuklar! annenin gözetiminde arka bahçede oynarlar! Seçim ne olur? Halk, Asili (CHP'yi) seçmiyor ki, vekili Ekmeleddin Bey'i seçsin. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 04.07.2014 10:45
Cevap :
Yorum ve görüşlerinizi aktardığınız için teşekkür ederim. Saygılarımla  05.07.2014 6:52
 

Bir yanlış anlama var sanırım. İKÖ bir halifelik gibi devletlerüstü bir kurum değil ki ! Müslüman ülkeleri de Avrupa Birliği yöneticileri gibi demokrasiden paylarını almış, uzlaşma kültürünü benimsemiş kişiler değiller. İKÖ, islam ülkelerinin sorunlara çözüm bulmak üzere kurulmuş bir ulema heyeti değil ki ? İKÖ’nün kuruluş amacı; (1967 Arap-İsrail savaşında El-Aksa Camii gibi kundaklanması gibi), kutsal mekanların korunması, ırk ayrımını ortadan kaldırmak, sosyal-kültürel işbirliği... Sizin bahsettiğiniz sorunlar ise tamamen “yerel sorunlar”. Örneğin; Suudi Arabistan kralı, Kabe çevresindeki Osmanlı kalesini yıktırdı ve Kabe’nin etrafına bir sürü gökdelen yaptırdı. Hangi güç bunu engelleyebildi ? Koskoca diktatörler, krallar ve karşılarında “yaptırım gücü olmayan” İKÖ adında bir kuruluş ! Bence Ekmeleddin Bey’e haksızlık etmişsiniz. Kanaatimce "Cumhurbaşkanlığı = MHP oyları + CHP oyları + biraz da AKP oyu" formülüne yakın daha uygun bir aday bulunamazdı. Saygılarımla.

Murat Çakmak 
 23.06.2014 15:46
Cevap :
yorum ve eleştiriniz için teşekkürler....  24.06.2014 1:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 722
Toplam yorum
: 418
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 3681
Kayıt tarihi
: 23.01.09
 
 

A.Ü İktisat Fakültesi mezunuyum, daha önce Kazakistan ve Hollanda'da eğitmenlik ve tercümanlık iş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster