Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ocak '13

 
Kategori
Çevre Bilinci
Okunma Sayısı
398
 

Eko İnsan

Eko İnsan
 

Ben insanın doğa ile uyumlu çevreci bilinçle var olmasını sadece yeşil ve temiz bir çevrede yaşama arzumdan dolayı değil; ayrıca, dünyanın yokluğunda bile insan uygarlığının sürdürülebilir yapılmasına yeterli zaman kalması için önemsiyorum. Şöyle ki, her şeyin zaten bir sonu var; ölümün bile… Yani, doğanın kendini yenileyici devinim sistemini sonsuza kadar koruyamayız. Bence bu sonsuzluk doğanın evrimsel gerçekliğine de aykırı olurdu. Ne var ki, dünya doğasının nasılsa bir sonu gelecek umursamazlığıyla varoluş dengesinde zorlamalı bir erken bozulma küçük kıyametlere neden olabilir. Bunu istemeyiz; bu yüzden dünyanın doğal sonuna kadar kendi varoluş dengesi içinde yenilenip dirilmesine yardımcı olmalıyız.
 
Yani, dünyanın sonunu kendi elimizle getirmeyelim. Bu da ancak doğanın varoluş devinimini kollamayı kendine görev sayan küresel insan uygarlığıyla olasıdır. Eko-insan bu uygarlığı hem talep eden hem de yaşantısını doğanın varoluş devinimini bozmayacak biçimde düzenlemeye uğraşan insandır.
 
Doğanın kendi varoluş evrimi içinde doğal yok oluşundan önce, umarım insan uygarlığı evrende bir yerde var olabilmek için yapay yaşam doğasını üretmeyi başarır. Bir gün gelecek dünyayı terk etmek zorunda kalacağız; işte o gün geldiğinde insan başka dünyalarda, hatta uzay gemilerinde yaşamını sürdürmeye yeterli ortamı yaratabilecek bilgi ve beceriye sahip olarak dünyayı terk edebilmelidir. Eh, bu bilgi ve beceriyi de ister istemez dünya üzerindeki doğadan öğrenerek edinmek zorundayız. Bilgisine ve nimetlerine henüz bağımlı olduğumuz doğayı kendi elimizle yok etmek tam bir budalalık olur.
 
Çevreciliğin eğitimsel bilinç edinimiyle küresel bir uygarlık kültürü yapılması gereğinden bile fazlasıyla önemsenmelidir. Sadece ulusal çapta somutlaşan çevre politikaları ulusal çevre mülkiyetini kurtarmaya bile yetmez. Çünkü dünya doğası bir bütündür ve hiçbir ulusal sınırla parçalanamaz.
 
Dünya doğasını insan soyunu yok edecek kadar bozabiliriz de; ancak hayat insanı yeniden yaratmayı umursamadan farklı doğal ortamlar oluşturmaya devam edecektir. Can çivileyici yanıt, “Hayatın yeni doğasında insan olacak mı?” sorusuna verilendir. İnsanı hayatın bir mucizesi sayan aklım, mucizenin ikinci kez oluşabileceğine inanmaz. Zaten tekrarı olası olan hangi şey mucizeden sayılır ki? Endişem bu yüzden sıkıntı basar geleceğin hayaline. Bu nedenle insan uygarlığı aklın bilimini kendine yol yaparak varlık nedeni olan dünya doğasını korumayı geleceğinin sigortası saymalıdır. “Eko-insan” davranışı bu amaca hizmet etme bilinciyle anlam kazanır. Yaşadığımız dünya bizim değerlerimizden başka bir şey değildir. Biz her şeyden önce, en büyük ve pahalıyı, en lüks olanı satın alabildiği için insanın özlük değerinde bir artış olmadığını bilincimize dank ettirmeliyiz…
 
Deniz Kızılçeç çevirisiyle; "Marx'ın Ekolojik-İktisat ve Doğa Üzerine Düşünceler" adlı kitabın tanıtım sözcesinden bir alıntı:
 
*"Marx'a göre insan, doğadaki güzelliğin yasaları doğrultusunda üretmeyi ve tüketmeyi hedeflemelidir ki bu en yüksek idealdir".
 
Bence, insan uygarlığının onuru olabilmenin en bağlayıcı ipucu budur işte. İnsanlık ancak çevreci uygarlıkla kendini yüceltebilir… Çünkü ‘çevre’ kavramı insandan bağımsız bir dış alan bilgisi yapmaz; insanın her tür var-oluş ve var-ediş eylemi ‘çevre’ kavramını somutlaştıran en büyük etkin unsurun ta kendisi olur.
 
Muharrem Soyek

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"İnsanlık soyunun ve insanlık bilgisinin dünyanın üstünde dünyadan önce yok olmayacağı..." Ben de aynını düşünüyorum.

Kerim Korkut 
 26.12.2017 20:05
Cevap :
Gene de tıpkı cehennem korkusu gibi bu yok oluş korkusu da düşünce cahili beyinleri daha çevreci yapmaya teşvik etmesi açısından değerlidir.  27.12.2017 11:30
 

DOĞAYI ÖNEMSEMEK İÇİN İNSANCA YAŞAMA ŞANSI BULMAK GEREK TOPLUMUMUZUN ANCAK YÜZDE 50Sİ İNSANCA YAŞAMA ORTAMINA AŞİNA.DİĞERLERİ SÜRÜ PSİKOLOJİSİYLE YAŞAYAN EKMEK KAVGASINDA YENİK DÜŞMÜŞ ÇOĞUNLUK...EĞİTİMSİZ,DUYARSIZ KALABALIK.....

ahmet kaçar 
 30.01.2013 13:00
Cevap :
Haklısınız; eğitim de insan bilincini doğa dostu olarak yönlendirmede etkin bir araç yapılmalı. Bunun yanı sıra insan temel yaşam ihtiyaçlarını giderebilme güvencesi içinde tutulabilmeli. Ancak parasal ve mülksel zenginleşmenin doğa dostu insan davranışı yaratacağı sanısı pek de doğru değildir. Çünkü zenginlik zaten doğal kaynakların tüketimini teşvik eden bir unsurdur. Sonuç olarak, eğitim şart olsa da beslenme, barınma ve sağlık ihtiyaçlarını temel tüketim düzeyinde karşılayabilen herkes doğaya yardımcı olabilecek konumdadır; bunu istemesi ve sevmesi yeterlidir. Sigara içmemek bile doğaya yardımcı bir eylemdir. Tıraş olurken musluk suyunu açık tutmamak da öyledir. Hele de geri dönüşüm malzemesi olacak çöpleri ayrıştırıp hurdacıya karşılıksız verebilen birisi daha da çok yardımcı olmuş olur. Yani, doğaya yardımcı olmak öyle çok da ahım şahım zor bir iş değil. Herkesin gücüne ve konumuna göre yapabileceği bir şeyler illa ki vardır. sevgilerle  02.02.2013 11:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 367
Toplam yorum
: 2809
Toplam mesaj
: 236
Ort. okunma sayısı
: 1681
Kayıt tarihi
: 04.08.08
 
 

Parasız yatılı Darüşşafaka Özel Lisesi'nde iki yılı hazırlık sınıfı olmak üzere yedi buçuk yıl ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster