Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Aralık '12

 
Kategori
Çevre Bilinci
Okunma Sayısı
7120
 

Ekolojik ayak izimizi azaltmak için yapılabilecekler

Ekolojik ayak izimizi azaltmak için yapılabilecekler
 

Ekolojik Ayak İzimizi Azaltalım


Dünyanın karşı karşıya olduğu en büyük çevre sorunlarından biri insanların doğal kaynakları gittikçe daha çok kullanmaları ve tüketmeleridir. Bu sorun genellikle “ekolojik ayak izi” olarak adlandırılır ve insanların dünyanın ekosistemlerinden olan talebinin ölçüsünü ifade eder. Dünyanın nüfusu artıyor ve bu da ortak ayak izinin büyümesine yol açıyor. Kişi başına kaynak tüketiminin artması, sorunu daha da ağırlaştırıyor. Bu noktada kişisel ve kurumsal düzeyde yapılabilecek birçok şey var.

Yapılabileceklerden biri su kullanımını en aza indirmek olmalıdır. Bunun için de eğer müteahhitseniz yapacağınız inşatlarda suyun debisini azaltacak tesisatlar döşeyebilirsiniz. Ya da tesisatı suyun yeniden kullanılmasını sağlayacak şekilde yapabilirsiniz. Yağmur suyunu taban suyuna kazandırmak için geçirgen yüzey miktarını artırmak konusu da hem müteahhitlerin hem de belediyelerin yapabilecekleri arasında. Belediyelerin dikkat etmesi gereken hususlardan bir başkası da park ve bahçelerde sulama gerektirmeyen ya da suya az gereksinim duyan bitkiler kullanmaktır.

Enerji kullanımını azaltmak da yapılacaklar arasında. Aydınlatma, bilgisayar teknolojileri, ısıtma ve klima ev ve işyerlerinde enerji kullanımına yol açan ana unsurlardır. Doğal ışıktan daha fazla yararlanmak için bina tasarımlarını ona göre yapmak ve yapımı konusunda yönlendirici olmak yine belediyelere düşmektedir. Elektrikli malzemeleri, klimaları, aydınlatmayı otomatik olarak kapatan sistemler kullanmak da konutlar ve özellikle büyük işyerleri için (kamu ya da özel) dikkat edilmesi gereken önemli bir noktadır. Çalışanları bilgisayarların kullanılmadığı zamanlarda kapatmaya teşvik etmek, prize takılı olan her cihazın elektrik tüketmeye devam ettiği konusunu hatırlatmak da önemli noktalardır.

Daha az kağıt, daha az şişe suyu, daha az kağıt-plastik bardak, daha az ofis malzemesi ve daha az ambalaj alımı ile hammadde kullanımı azaltılmalıdır. Büyük işletmeler (kamu ve/veya özel) çalışanlarını bireysel düzeyde de daha az ürün kullanmaya ve aynı ürünleri tekrar tekrar kullanmaya teşvik etmelidirler. Bu, tasarruf etmenin yanı sıra hammaddeleri işlemek ve daha sonra atık imhasının bedelini ödemek için harcanılan zamandan da tasarruf etmeyi sağlar.

Petrol bağımlılığını azaltmak da yapılabilecek bir başka şey. Daha az uçak yolculuğu yapmak, yüz yüze görüşmenin zorunlu olmadığı durumlarda telekonferans, video konferans gibi teknoloji olanaklarından yararlanmak, çalışanların tek kişilik araçlar yerine toplu taşıma, bisiklet ya da yürüyüşü tercih etmesini sağlayacak politikalar ve teşvikler belirlemek ve alternatif enerjiye yatırım yapmak da yine kamu ve/veya özel işletmelerin yapabilecekleri arasında.

Yapılabilecek bir başka şey ise atıkları azaltmak. Hiç satın almamak ya da daha az satın almak; daha az hammadde kullanılmasını sağlayacak ve dolayısıyla hammaddeleri satın alma, işleme ve kullanma noktasından taşıma için kullanılacak enerjiyi de azaltacaktır. Sonuçta da toplam maliyeti düşürecektir. Atıkları azaltmak ya da yeniden kullanmak kadar etkili olmasa da geri dönüşüm konusu da atıkları azaltmak noktasında tercih edilecek yöntemlerden biridir.

Binalar, araçlar hep fosil yakıt kullanır ve bu yakıtın kullanımı ozon tabakasını ve hava kalitesini etkileyen emisyonların çoğunu üretir. Hibrid araç kullanımı, kompakt flüoresan ve LED ampul kullanımı, devamlı kullanılabilecek dayanıklı malzemelerin satın alınması, yerel ürünlerin tercih edilmesi; daha az enerji kullanımına ve ekolojik ayak izimizi azaltmaya katkı sağlayacak hususlardır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 87
Toplam yorum
: 30
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 519
Kayıt tarihi
: 02.12.09
 
 

Çevre Bilimi Uzmanı – Peyzaj Mimarıyım. Yüksek lisansımı çevre sorunları ve biyokütle enerjisi üz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster