Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Kasım '11

 
Kategori
Projeler
Okunma Sayısı
636
 

Ekolojik Yaşam Çiftliği Projesi

Ekolojik Yaşam Çiftliği Projesi
 

Tarım Federasyonu Başkanı Hakan Yüksel, Küresel ısınmanın insan üzerindeki olumsuz etkilerini uzun uzun anlatıyor. Aslında anlatılan şey geleceğimiz, hayati konulardı ama insanoğlu tehlikeleri bilse de onu yaşamayınca yani somut olarak görmeyince etkilenmiyor ne yazık ki.

Mesela; depremle ilgili olarak ancak deprem olduktan sonra yüreğimize kor düştükten sonra, evler, canlar telef olunca ahkâm kesip şikâyet etmeye başlarız. Önceden tedbirimizi almayız binalarımız toplu mezar olur sonra da bu düzen neden böyle diye yakınır dururuz.

Yüksel çok önemli konulara parmak basıyordu. Bizde yarı yorgun yarı uykulu dinliyorduk. Oysa konuşmasında; küresel ısınmanın 1 derece ısının artmasının ömrümüzden 5 yıl aldığını söylüyordu. Bu ısı artışı kıyı kesimlerde yağışların artmasına, su dengelerinin bozulmasına ve sel felaketlerine neden olmakla birlikte iç kesimlerde de kuraklığı beraberinde getirmektedir. Hayvanların, bitkilerin çeşitlerinin yok olacağı gerçeğini anlatıyordu hararetle... Biz dinlemeye devam ediyorduk sessizce.

Daha olmadı kanser artacak deniyordu bizde tık yok.

Yer altı sularının yer değiştirmesi ve küresel ısınmanın deprem habercisi olduğunu anlatıyordu. O da yetmedi tahminlere göre küresel ısınma sonucu 2080 yıllarında 2,5 milyon kişi kıyı semtlerinde oluşan sellerden telef olacaktır. Diyordu. Biz yine çaresizce başa gelen çekilir dercesine çaresizce dinliyorduk.

Birden başkan Yüksel, bir projeyi anlatıyor işte o an salon gömüldüğü iç dünyasından nasılsa bir şey yapamayız mantığından sıyrılıp yer yerinden oynuyor bir anda. MUHTEŞEM bir proje “Ekolojik Yaşam Çiftliği Projesi’ ile geceye damgasını vuruyor. Hepimizi bir hareket bir heyecan sarıyor.

Gözlerinizi kapatın diyor ve hayal edin:

“Yemyeşil bir doğanın içinde bir tesis, içinde genç büyüklerimiz, sıcacık bir yuva, tertemiz bir hava, pırıl pırıl bir güneş,

Tesisin çok büyük bir arazisi var, arazi içinde tavuklar, hindileri kümesinde etrafında birkaç genç büyük yemliyor, kümes içi organik yumurta dolu,

Bir başka köşeye bakıyorsunuz, yine genç büyüklerden bir grup bahçede yetiştirdikleri çiçekleri topluyor sevgi sözleriyle onlarla konuşa konuşa…” ve uzunca devam eden bu hayal bizi alıp götürüyor.

Doğa ile iç içe bir yaşam,  Çanakkale’de İLESAM, Tarım Federasyonu, Dünya Yaşlılık Derneği ve Ekolojik Sistemi Koruma Derneği birlikteliğinde “Genç büyüklerimiz ile ekolojik yaşam çiftliklerini kuruyoruz.” Sanırım bu proje çok ses getirecek ve yeni bir pencere açacak yepyeni ufuklara doğru…

İLESAM Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, hem projenin içinde, hem ev sahipliği yapıyor.

Ödül töreni başlıyor. Başbakan Müşaviri Ali Yüksel Plaketini alırken Yunus Emre’den şiirler okuyan konuşması ile salonu mest ediyor.

Projenin diğer gücü; Dünya Yaşlılık Derneği, kurucusu Umut Çınar düşüncelerini şöyle ifade ediyor; Dünyada ve Türkiye’de gün geçtikçe yaşlı nüfus artmakta ve bununla ilgili olarak yapılan düzenlemeler bazı noktalarda yetersiz kalmaktadır. Dünyada bir gün gelip artık genç nüfusa olan ihtiyaç artacak ve belki de geç kalınmış olacaktır.

Biz yaşlı yerine ‘genç büyükler’ demeyi tercih ediyoruz. Çünkü Genç olmak dinamik düşünmekle başlar. Kişi kaç yaşına gelirse gelsin düşüncelerde genç olması demek hayallerinin ve yaşama sevincinin halen devam ettiğini gösterir. Yaş almış olmak aynı zamanda süzülmüş bilginin, yaratıcılığın, muhakeme yeteneğinin de büyüdüğünü, geliştiğini gösterir. Araştırmalar, sağlıklı yaşlıların sağlam zihinsel ve duygusal güçlerini alıkoyarken fiziksel özelliklerinde yalnızca az bir miktarda düşüş gösterdiğini ortaya çıkarıyor. Unutmayalım ki, beyin hücreleri yaşam boyu oluşur.

 Umuyoruz ki, bu proje bir an evvel yaşama geçirilir. Bu projede, genç büyükler ve aynı zamanda evlatlarımızda var. Çocuklarımız, tatillerde bu çiftliklere gidip doğal yaşamdan nasiplerini alabilecekler. Hem büyükleriyle aynı ortamda olacak onların tecrübelerinden faydalanacak hem de ekip, biçerek doğayı yaşayarak, doğal gıdalarla beslenerek çiftliğin sevgisiyle donanacaklar.

 e-mail:belginsatici_turan@hotmail.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 434
Toplam yorum
: 65
Toplam mesaj
: 24
Ort. okunma sayısı
: 494
Kayıt tarihi
: 04.02.09
 
 

Lisansını Anadolu Üniversitesi/ İşletme Bölümü ve Anadolu Üniversitesi/ Sosyoloji Bölümlerinde “O..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster