Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Kasım '08

 
Kategori
Döviz / Altın
Okunma Sayısı
1944
 

Ekonomi nereye gidiyor?

Ekonomi nereye gidiyor?
 

Dövizi temsilen


Küresel krizin ayyuka çıkması ve herkesin anlayacağı bir şekilde tüm dünyayı etkilemesi ile beraber, zaten kırılgan ve sığ olan ülkemizin piyasaları her gün farklı bir görünüme sahip olmaktadır.

Hükümetin en yetkili ismi "kriz bize uğramaz, olsa olsa teğet geçer" gibi bir açıklamayla tüm halkı, esnafı, sanayiciyi, bankacıyı ya kendince idare ediyor, ya başbakanın kendisine yanlış bilgi veriliyor, ya da hükümet kurmayları uzmanlar dahil kimsede olmayan bilgilere sahip ve bu bilgileri yorumluyorlar. Zaman gerçekleri gösterecektir.

Aslında alınabilecek çok önlem olduğu söyleniyor, ama nedense kimse kılını kıpırdatmıyor. Adı üzerinde ÖNLEM. Önlemi alırsınız eğer teğet geçerse zaten problem olmaz ama bizi de derinden etkileyecekse önlenemez yangına dönüşmeden tedbirler alınmış olur.

Anlamadığım bir konu dövizdeki ani hareketler. Bir bakıyorsunuz ortada hiçbir sebep yokken döviz akılalmaz bir oranda artıyor, sonraki gün yine anlaşılmaz bir şekilde döviz düşüşe geçiyor. Döviz piyasasının sığ olmasından kaynaklandığı söylenen bu değişim halkın içinde büyük bir karamsarlık ve korku yaratmaktadır. Merkez bankası bu gibi sığ piyasadan faydalananlara müsade etmemelidir.

Son haftalarda Birleşik Devletlerde ve Fransa da bir fikir değişimi olmuştur. İki büyük ekonomi yöneticileri ekonomi piramidinin en üst basamağı ile ilgilenirken akıllarına en alt basamak olan nihai tüketicilerin para harcamalarının arttırılması gerektiği gelmiştir. Bunu sağlamak için tüketicilere harcama süre kısıtlaması olan, paraya çevrilemeyen çekler dağıtmaya başlamışlardır. Bu çeklerle tasarruf yapılan harcama kalemlerinin tekrar ekonomiye kazandırılması amaçlanmaktadır. Ülkemizde şu an parası olan da olmayan da en yaşamsal kalemlerde dahi tasarrufa gitmekte, bu da üreticileri etkilemektedir.

Her kesimin ortak görüşü hükümetin ARTIK her kesimi kapsayacak nitelikte bir ÖNLEM paketi açıklayarak güven bunalımına giren ülkeyi tekrar güvenli bir liman haline getirmesidir. Bu kriz 2001 krizinden çok farklıdır. 2001 bizim ülkemizin ve yönetimimizin hatalarından kaynaklanmaktaydı. 2001 kriziyle şu anda çok övünülen bankalarımızın neredeyse hepsini yabancılara kaptırdık. IMF li veya IMF siz bize daha ağır bir bedel ödetilmeden bir an önce yetki sahipleri iyi veya kötü bir karar verip ülkenin sahipsiz olmadığını göstermek ve ülkeyi rahatlatmak zorundadır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 11
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 1483
Kayıt tarihi
: 24.07.07
 
 

1981 Pazarcık doğumluyum. Hacettepe bilgisayar mühendisliğinden mezun oldum. Halen bir kamu kurumund..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster