Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Aralık '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
248
 

Ekonomi tıkırında...

Borsa, son üç günde %10'dan fazla değer kazanmış. Dubai Krizi'nden sonra borsanın düşeceğini dolar ve faizin artacağını öne sürmüştüm, yanılmışım. İşsizlik, büyüme, ihracat rakamları aksini söylese de İMKB'nin performansı ekonominin hızla düzeldiğine işaret ediyor. Bugün açıklanan enflasyon verileri ise fiyatların yükseliş yönünde ivme kazandığının kanıtı. Üretimin azaldığı Türkiye'de sebepsiz yere borsa niye yükselir? İMKB'de hisse senetlerine yönelik suni talebin oluşması kar realizasyonunun sonunun ne zaman geleceği sorularını da beraberinde getirmez mi? Öyle ya, bugün yarın istikrarsızlığın yarattığı tıkanma borsaya yansıyacak. Parası olan düşünsün...

Mantıksızlığın arşa vardığı son günlerde terörize edilmiş sosyal hayat, sokak çatışmalarının gölgesinde savaş baltalarını gömdükleri yerden çıkarmaya hazırlananlara yarıyor. Cümle karışık oldu, Türkçesi şu: Başbakan, ABD yolcusu... Yeni Af-Pak Stratejisi, Irak'tan çekilme, İran'a baskı yapma, Kürt ve Ermeni Açılımları, Kıbrıs-AB Süreci gibi konular Washington'da masaya yatırılırken hisse senetlerimizin değer kazanması dünya piyasalarındaki Dubai depreminin göreli zararsızlığına mı yorulmalı? Yoksa Atlantik'in öte yanından hükümete uzanan bir dost eline mi?

Hadi onu geçtik, sadece paranoyaklık amaçlı yazıma devam edeyim. Türkiye'de mevcut olan sıcak para ile yerleşiklere ait taşınır ya da taşınmaz varlıklara yönelen kara para dövize çark ederse neler olur? Böyle kriz günlerinde Mobius ile Soros gibi sıcak para kardeşliği ülkemizi terk etmez mi? Sonrasında Fitch, Standart and Poors ya da Moddy's gibi kuruluşlar notumuzu düşürür. Ama borsa dediklerimin tersini gösteriyor. Ekonomi üretiyor, işsizlik azalıyor, ihracat rakamları olumlu, talep gitgide yükseliyor. Anlayacağınız yanılmak konusunda master derecesine sahibim. Sonu hayrolsun.

www.cnnturk.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 93
Toplam yorum
: 47
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 463
Kayıt tarihi
: 09.06.09
 
 

21-07-1973 tarihinde İstanbul'da doğdum. M.Ü. İletişim Fakültesi Radyo-T.V. Bölümü'nden 1995 yılı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster