Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Mart '19

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
45
 

Ekonomi ve Psikoloji

Hayatın merkezinde insanlar olduğuna göre doğal olarak Ekonominin merkezinde de insanlar bulunmaktadır. İnsanları yöneten psikolojileridir. Parayı yöneten de insan olduğuna göre, ekonomiyi yöneten de insanların psikolojileridir.

Ekonomi bir kaç şirketin veya kişinin hakimiyeti altında olamaz. Toplumun hakimiyeti altındadır. Ekonomi yatırım ve üretim olduğuna göre , bu iki unsur da toplumun ve toplum yaşantısının güven ve yasal ortamı ile çok yakından ilgili olduğundan ekonominin gelişmesi insanların kendilerini güvende hişssetmeleri ilk ve temel şarttır yani psikolojilerinin huzurda ve dengede olması ile alakadar olmasıdır.

Güven ortamının olmadığı veya öyle hissedildiği zaman hem yerel yatırımlar hem de dış yatırımlarda gerilemeler baş gösterir.

" Öyle hissedildiği zaman " diye bir tespit yaptım yukarıdaki cümlemde. Toplumda güven ve inanç tamamen  kaybolmuşsa, aksiyon da , ekonomik faaliyetler çok zayıflar.

Döviz fiyatlarının artması her ne kadar ekonomik faktörlere de bağlıysa,  psikolojik faktörlere de bağlıdır.Bir toplum, kendi yöneticilerine, ülkesinin hukuksal düzenine, ahlakına, demokratik kurallara inanıyor ve güveniyorsa o toplumda ne fiyatlar ne de döviz kurları artacak ortam bulamaz.

Onun için toplumun psikolojini etkileyen en önemli faktör toplumun genel  karakteridir.

Huzurun, kardeşliğin, işbirliğin ve bilinçli vatan severliğin olduğı toplumlarda yani psikolojik toplumsal yapının kurulmuş olduğu toplumlarda, ekonomik krizler olmaz ya da bu nevi krizler çabucak ortadan kalkar.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazıda ekonomik kriz konusuna ayrı bir bakış açısı var ve gerçekten farklı ve yeni bir söylem gibi geldi bana. Bir toplumda ekonomik krizin nedeninin böyle açıklanması bana göre yeni bir durum. Bunların etkisi vardır ama sen doğrudan nedeni demişsin, ilgimi çekti. Üzerinde konuşulması gereken bir konu.

Kerim Korkut 
 30.04.2019 7:13
Cevap :
Bu konuda hareket noktam, bazı mağazaların açılış günlerinde yaptıkları kampanyalar oldu.tv, BEYAZ EŞYA, BİLGİSAYAR GİBİ PAHADA AĞIR ŞEYLERİN, İNDİRİM GÜNLERİNDE İZDİHAM OLUYOR VE İNSANLAR BİRBİRİNİ EZİYOR.PARAN VARSA BUZDOLABINI DEĞİŞTİRİRSİN, UCUZLADI DİYE BUZDOLABINA HÜCUM ETMENİN MANASI NEDİR? HATTA BAZEN GÖRÜYORUM DÖRT BEŞ AYRI EŞYA ALIYORLAR.Bunun sebebi ve insanı zorlayan faktörü tamamen PSİKOLOJİK etki.Söylediğin gibi Aktüel toplantılarında BU KONU tartışılabilir.  30.04.2019 11:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 425
Toplam yorum
: 2146
Toplam mesaj
: 120
Ort. okunma sayısı
: 1001
Kayıt tarihi
: 26.01.10
 
 

1945 yılında Adana'da doğdum. Galatasaray Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster