Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Şubat '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
591
 

Ekonomi

Ekonomi
 

Bir ülkeyi ekonomik anlamda güçsüz hale getirmek için, uluslararası finans dünyasının önerdiği yollardan biri ithalatı ucuzlatan, ihracatı pahalılaştıran politikaların izlenmesidir.

Bu genel politikaların izlenmesi özellikle bizim gibi ülkelere sunulan bir yoldur, ne yazık ki.. Bunun kılıfı da serbest ticaret, konvertibilite, faiz ve döviz gibi bir çok argümandır. Rakamları kullanarak, rakamlara yalan söyletenlerde; "ihracatımız 85 milyar doları aştı, ithalatımız 137 milyar doları buldu, ekonomimiz büyüyor, bu gidişle ihracatımız ithalatımızı geçecek." der durur.

Böyle öngörüleri yaklaşık elli yıldır söyleyenler nedense gerçekleri görmezden geliyorlar. Açık bir gerçek var ki, emek yoğun üretim tarzını tam olarak aşamamış, standart bir üretim tarzını yakalayamamış, markalaşmayı tam olarak gerçekleştirememiş bir ülkede, dünya ile nasıl rekabet edebiliriz ki?

Ekonomi madem o kadar iyi de, niye bu sorunlar aşılamıyor? Salt rakamlara bakarak ekonomiyi ifade edenler, ithalatın yapısına bakmanın önemini göz ardı ediyorlar. İthalatımız içinde ağırlıklı olarak yer alan petrol, doğal gaz ve tüketim malları (elma, muz..) olduğu sürece bu kısır döngü nasıl aşılacak acaba?

Sosyal dengeleri kuramayan, adil paylaşım kriterlerini sağlayamayan, vergide adaleti bir türlü gerçekleştiremeyen Türkiye ekonomisi bu gidişle sadece rakamlardan ibaret kalacak. Alt yapısı zayıf bir ekonomik anlayışta istediğiniz kadar makro göstergeler iyi olsun, gerçek ekonomik göstergeler farklı olacaktır. Sayısal olarak yıllar itibarıyla büyüyen Türkiye ekonomisinden pay alanlar arasındaki uçurum bu yüzden her yıl büyüyor ve yabancıların payı sürekli artıyor.

Sabah gazetesi yazarı sayın Mehmet Barlas "ezberleri bozalım, özgür düşüncenin gereği olan kuşkuyu devreye sokalım." diyor ve ardından ekliyor: "Turgut Özal ezberleri bozan politikacıydı." diye.. Evet o ezberleri bozmuştu, ama galiba o arada bir çok dengeleri de bozmuştu. Nedense bende de böyle bir kuşku var. O yıllardan beri bir türlü toparlanamıyoruz gibi geliyor..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 94
Toplam yorum
: 42
Toplam mesaj
: 27
Ort. okunma sayısı
: 826
Kayıt tarihi
: 23.07.06
 
 

1962 İnegöl/Bursa doğumlu ve İşletme Fak. mezunuyum. Özel bir kursta kurum müdürü olarak görev yapma..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster