Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ağustos '13

 
Kategori
Kültür Turizmi
Okunma Sayısı
22
 

Ekonomi.

Ekonomi.
 

pars babası ile


Bu nasıl başlık?

 Bu nasıl konuya giriş? Merak etmeyin en az bende sizin kadar şaşkınım.

Sabah günlük gazeteleri okurken tabiki herkes gibi önce gazetenin başlıklar ile verdiği haber başlıklarının ilgilendiğim konulara göz atar, daha sonra kimseye çaktırmadan magazin sayfalarına bakıp; bir güzel inceler kim, kimin ile nerede? nasıl ? Tatil yapar ? bilgi dağarcığıma yükledikten sonra insafa gelirim.

Bu benim klasik yaptığım bir şey mi? Tabi ki hayır. Ama gazete okuma kültürü olan herkes bilir ki gazeteyi eline alınca onlara bakmamak ve onları görmemek imkansız gibi bir şeydir.

Manşetin üstüne tutturulur. Bu bir örnek tabiki; Muhteşem Yüzyıl'ın Süleyman'ı nerede nasıl basıldı? Şimdi gel de bakma bu manşetin üztüne yazılı notun devamı olan 16. sahifeye.

Baktım ve gördüm adam çocukları ile tatilde bunları yakalayan ve çeken de magazin muhabiri. Adamı basmış muhteşem bir haber adam eşi ve çocukları ile denizde yazın tadını çıkarıyor.. Eeee benim gibi okuyucularda art niyetli ya acaba kimin ile basıldı diye hemen manşetten önce onu okur. Tabi beklediği haber bu değildir havasını alır.

Her neyse bu sayede de magazin kültürüne yabancı kalmamış oluruz .

Peki beni şaşkına çeviren haber ne idi !  merak edenlere hemen açıklayayım.

Gazetenin en alt köşesinde mercekle aranacak bir yere sıkıştırılmış.

Çin'den kayısı ithal etmeye başlamışız. Nasıl yani Kayısının dünya başkenti Malatya bizi2m ülkemizde ve Türkiyenin %70 kaysı ihtiyacını karşılıyorken 1.Milyar nüfuslu Çinden kayısı ithal ediyormuşuz.. Allah Allah bu nasıl iş yahu diyerek haberin derinlerine indiğimde İran denen Ülkeden de kuru kayısı ithal ettiğimizi öğrenince işte bu başlığı atmak zorunda kaldım.

Samimi olarak sormak geldi içimden Hükümete, Devlete, Sanayiciye, İthalat ve ihracatla uğraşan iş adamlarımıza kardeşim bizim hiç mi sadece ihraç ettiğimiz bir kalem mal yok.

Araştırdım. Şeker ithal. Un İthal. Muz İthal. Tütün İthal.

Domates, biber, patlıcan, fasulye, nohut, mercimek İthal. İthal, ithal, ithal, ithal Ya Allah aşkına bunu biz ürettik ve Dünyadaki en geri kalmış şu ülke bu ürünü sadece bi ihraç ediyoruz diyeceğimiz bir ürün yok mu?

Kafanızı boşuna kurcaladım galiba belki vardır.  Biz bilimiyoruz.

Kalın sağlıcakla.

 

 ibrahim erdem karabulut

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 11
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 106
Kayıt tarihi
: 03.03.12
 
 

Aydın ünüversitesi siyaset akademisi .. Aydın Üniversitesi ULUSAL GÜVENLİK OKUDU.. Kültür ü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster