Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Temmuz '17

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
529
 

Ekonomik adaletsizlik!

Ekonomik adaletsizlik!
 

Ekonomik adaletsizlik!


İnsanlar moral ve korku ile güdülenir. Dünyada üretenlerin üretmeden kazananlardan daha az kazanan insanlar olduğunu düşünürsek bu dünya için pek iyi bir kazanım değil. Paylaşılmış, gasp edilmiş dünyada haklı kazanımlara da saygı göstermek gerekir, esas olan sorun oradan kaynaklı değil çünkü. 

 

Eğer dünyadaki mülkiyet haksızlığını bitirirsek işte o zaman herkes adil bir ortam ve koşulda kendini öldürmeden, köleleşmeden çalışıp üretecek ve kazanacak, oyunun kurallarını güçlüler değil, halklar belirleyecek. 

 

Olay kapitalist sistemin egemenliği üstüne kurulmuş. Sömürüyü ortadan kaldırmayı düşünen insanı ötekileştiriyorlar. Kapitalist sistemin açgözlülüğü ve hırsı sınıflar arasındaki mesafeyi daha çok açarak dünya üzerindeki eşitsizliklerin ve problemlerin temel kaynağı olmuştur. 

 

Eski emperyalist ülke sömürme düzeninin yerini, yeni ve hepimizin kabul ettiği ticaret ve teknolojiye dayalı sömürü düzeni almıştır. Baş rolde Amerika'nın olduğu bu düzende hak değil hep güç karar verir. Dünya kaynaklarını adaletsiz dağıtan bu sistem terörizmin de temel kaynağıdır. Bu çarkın dişlilerinden biri olmamak için özgür iradeyle bize servis edilenleri sorgulamaya ve bunları yapabilmek içinde olup biteni anlayabilecek yeterli bilgi birikimine sahip olmak gerekir. Yoksa dünyanın %90'ı kalan % 10'u rahat ettirmek için çalışmaya devam eder. Çünkü dünyanın temel sorunlarından birisi ekonomik adaletsizliktir.

 

HÜLYA ÇAKICI

Abbas Oğuz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

gücü ele geçirmiş bir avuç azınlığa akıp gidiyor işte dünyanın alınteri.Sistemi öyle kurmuşlar;kırıp döksen de en büyük zararı yine çoğunluk görür.Ekonomik adaletsizliğin tesirini hiç değilse gelecek nesiller görmesin diye daha duyarlı olunabilir...Hayati bir uyarı niteliğindeydi yazınız.Elinize sağlık Hülya hanım.Selam ve saygılarımla.

Abbas Oğuz 
 20.07.2017 23:42
Cevap :
Teşekkür ederim, Abbas bey, saygılar.  21.07.2017 16:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 820
Toplam yorum
: 259
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 546
Kayıt tarihi
: 19.12.15
 
 

Hacettepe Üniversitesi İktisat Fakültesi ve Akdeniz Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Fakültesi ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster