Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Aralık '18

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
123
 

Ekonomik Bakış

Ekonomik Bakış
 

    Ağustos ayında Türkiye bazı ekonomik ve siyasi sebepler ile dip noktasını görmüştür. Yaşanan süreçte nelerin bu krize vermesinden ziyade, o dönemde neler olduğuna bir bakalım derim.

   Türkiye ekonomisi ve sanayisinin ithalata ve özellikle enerjide bağımlı bir ülke  olduğunu daha net gördük. Nereden mi çıkardım? Döviz kurunda ki aşırı yükseliş yurt dışından mal alımlarında azalmaya sebebiyet vermiş ve uzun bir aradan sonra Türkiye dış ticaret fazlası vermiştir. Aynı dönemde petrol fiyatlarında ki düşüşte dış fazla vermede destek ve yardımcı olmuştur. Dövizin yükselmesi birçok sanayi üreticisini durma noktasına getirmiş ve ülkemizin çok köklü firmaları finansal piyasalardan yüksek faizler ile borçlanmak zorunda kalırken, bu yüksek faiz oranları ile borçlanamayanlar ise iflas etmiş bazısı konkordato almak zorunda kalmıştır. Sermaye piyasalarında TL'e olan güvenin azalması, sıcak paranın çıkışını hızlandırmış, bu durumda TCMB 'nin 600 baz puanlık faiz artışı ile sonuçlanmıştır. 
 
   - Küçük bir kısmını paylaştığımız kriz, ülkemiz ekonomisinin geniş bir özetini vermektedir.
 
   Derine inmeden şunu görebiliyoruz ki, güncel  iktisat kurallarının geçerli olduğu dünyamız da; müdahale olmadan kriz çıkar, müdahale ile de krizden çıkılır. Çünkü bu krizlerin çıkışı Türkiye özetinde, tamamen devletin ve TCMB nin almış olduğu yeni kararlar, düzenlemeler ve ekonomik müdahaleler ile aşılmıştır.
 
  Ekonominin menfaatlerinin düşünülerek doğru politikalar ile mevcut krizlerden çıkılması dünde vardı bugünde var ve yarında var olacaktır. Acaba önemli olan yangın çıkmadan mı yangını söndürmek? Doğrusu bu olsa gerek.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 31
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 211
Kayıt tarihi
: 01.12.09
 
 

1984 Elazığ  doğumluyum. Marmara üniveristesi İktisat bölümü mezunuyum. Her türlü alana ilgi duya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster