Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ocak '18

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
5980
 

Ekonomik Kriz Çıkarsa Bakınız Ne Hale Geliriz?

Ekonomik Kriz Çıkarsa Bakınız Ne Hale Geliriz?
 

Serbest Piyasa Ekonomisi modelinin henüz ilk 90'lı yılların başlarında kimin ne kazandığı ve ne şekilde kazandığı belli olmayan ve enflasyonun neredeyse her hafta yükseldiği dönemlerde esnaf arkadaşlarıma şunu söylemeye çalışırdım; 

- Böyle ticaret olmaz. Böyle ticaret yürümez. Bu işin bi sonu gelecek.

'Yok, bu iş böyle devam eder' diyorlardı çoğu komşularım ve ardından uzun zaman geçmeden 94 ekomik krizi yaşadı Türkiye.

Büyük bir ekonomik deprem ve ardından borsa ve dolar tuccarlarında büyük vurgunlar büyük yükselmeler ve ekonomide iç daralmalar yaşandı.

Bir diğer benzerini de 2001 ekonomi krizinde yaşadı bütün toplum.

Gerçi her iki ekonomik kriiz, küresel sermaye tarafından daha çok kazanım elde etmeleri için çıkarılmış olan arz talep dengesini rakamsal değerler üzerinde yapılmış yapay hesapardan oluşturulmuş krizlerdi (yani bizlerin bildiği gibi anayasa kitapcığının fırlatılmasından doğmuş olan kriz değildi)

2008 global ekonomik krizden de çok etkilenmişti Türkiye.

Her ekonomik krizin ardından şunları söyllemeye çalıştım esnaf komşularıma ve beni tanıyanlara; 

- Serbest Piyasa Ekonomisinin geçiş sürecini yaşadığımız bu dönemlerde kaybetmiş olduğumuz ahlaki değerlerimizi tekrar kazanabilmemiz için ekonomik krizler birer fırsattır. Herkes kendini sorgulamalı ve doğru insan ilişkilerinin ortak paydalarını bulmalıdır.

"Sen söyle, sen işit" modunda oldu herkes..

Bugün geçmiş dönemlerdeki ekonomik krizlerdenı konmamış daha görünmeyen kapalı maskeli adı konmamış ekonomik bir kriz yaşanıyor memlekette yakaşık bir yıldır.. 

Adı ne zaman mı konulur?

Operasyondan sonra!

Henüz bitiş tarihini bilmediğimiz Afrin operasyonu sonrasında büyük bir ekonomik krizin kapıda olabileceğini öngörmekteyim (tabi asla gerçekleşmesini istemediğimiz bir durumdur ama operasyonun ekonomik boyutunu ele aldığımızda büyük maliyet olarak karşımıza çıkacaktır)

Ülke bütçesinin üçte ikisinin askeri harcamalarına ayırmakta olan bir ülkenin savaş halindeki harcamalarını siz düşünün.

Küresel sermaye bizim sırtımızdan tekrar kazanmaya devam edeceği görünüyor eğer olası bir ekonomik kriz kapıda olursa.

Fazi tuccarları borsa ve dolar tuccarları tekrar kazanımlarına kazanım katacaklardır. Silah tuccarlarının kazanımlarıysa belki de ikiye üçe katlanabiliir.

Biz biz olalım toplumda küçük esnaftan büyük işletmelere kadar toplumun her kesiminde oluşmuş olan yalan ve diğer ahlaki kirlenmelerimizi düzeltmeye ve olması gereken ahlaki düzeye çekmeye hazırlayalım kendimizi.

Toplumdaki kirlenmişliğin temizlenmesi için başka bir yol yoktur!

Her birey kendini sorgulamalı ve insan sevgisi üzerinde odaklanmalıdır diye düşünüyorum eğer medeni bir toplumu istiyorsak.

İstemiyorsak, (M. Ali Erbil'in her defasında söylediği gibi) Babaeski'ye doğru yolumuz açık olsun..

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, bireylerin kendilerini sorgulamaları gerek ama bundan öteye siyasilerin ortak paydaları tanımlamaları gerek diye düşünüyorum. Gönül hoşluğuyla...

Kadri KANPAK 
 02.02.2018 11:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2316
Toplam yorum
: 1109
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 446
Kayıt tarihi
: 03.07.07
 
 

25.05.1960 doğumlu. Üniversite terk. Müzik, seyahat ve tiyatro sever. Antalya Devlet Tiyatrosu'nd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster