Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Nisan '10

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
233
 

Ekonomik Kriz'in Yankıları ve İşsizler Ordusu

Ekonomik Kriz'in Yankıları ve İşsizler Ordusu
 

Ekonomik kriz her geçen gün kendini biraz daha göstermeye başlıyor buna bağlı olarak işsizlik de her geçen gün daha da yükseliyor. Yapılan araştırmalarsa Türkiye’de krizin ciddi yaralar açmaya başladığını gösteriyor.

İşsizlik bunalımı sonucu intihar sayılarında ki artış işsizliğin ve ekonomik kriz’in en büyük yaralarından biridir.

Bir takım kişiler Türkiye’de ciddi anlamda bir krizin olmadığından bahsedip duruyorlar. Ancak Türkiye’de ki işsiz kalan, aç insanlardan bahsetmeye başladığımız da da ”kriz tüm dünya’da var biz de de olacaktır elbette” şeklinde açıklamalar yaparak geçiştiriyorlar.

Kriz elbette tüm dünya’da var ama buna karşın hiç bir ülkenin işsizlik seviyesi bizim ki kadar düşmemiştir. Azcık insaf Uluslararası Çalışma Örgütü ILO’nun verilerine göre işsizlikte Afrika’dan sonra ki üçüncü ülke konumundayız.

Cumhuriyet tarihinde ilk defa işsizlik bu kadar artış göstermiş ve her 100 kişiden 14'ü artık evine ekmek götüremeyecek duruma gelmiştir.

Öyle ki konuyla ilgili kısa bir süre önce tanık olduğum bir olayı paylaşmak istiyorum, bir iş için bulunduğum yerde işveren tarafından kriz nedeniyle işten çıkartılacağını öğrenen bir çalışan yanımıza gelip ”abi beni işten çıkartmayın ben 200 TL’ye de çalışabilirim evimde bakmam gerekenler var” dedi. Bir an durdum ve işveren kişinin gözlerine baktım o da yüzüyle elimden bir şey gelmiyor ben de zor durumdayım şeklinde bir ima’da bulundu. Ve o an da kahroldum. Birden içim sızladı ve şu hale bak dedim Türkiye’de insanlar ne duruma düşürüldü.

Sevgili dostlar, Türkiye’de ekonomik kriz yok demek kendi kendimizi kandırmaktan başka bir şey değildir. Kriz’i görmek için şöyle çıkıp’da güzel Türkiye’min bir esnafını ziyaret etmek, sokakta ki vatandaşın durumuna bakmak yeterlidir.

Hala kriz teğet geçiyor diyenler varsa? Onlara da eyvallah ama bu kriz onları teğet geçiyordur. Peki ya güzel Türkiye’min insanları için de aynı şeyi söyleyebilecek miyiz?

Cevabı siz verin!

Anıl YÜCEL

anilyucel@hotmail.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 49
Toplam yorum
: 24
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 1916
Kayıt tarihi
: 13.04.09
 
 

Malatya İnönü üniversitesi ve Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi mezunu, Özel Eğitimci-Yazar, çeşit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster