Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Nisan '21

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
33
 

Ekonomik Kriz ve Kalp Krizi

Kriz kelimesi bence doğru kullanılmıyor. Kriz aniden ortaya çıkan ve herşeyi bitiren bir aksiyondur. AYNEN KALP KRİZİ GİBİ.

Kalp krizi, genellikle insanların HAYATA VEDA ETMESİNE  neden olur. Müdahale ne kadar kısa zamanda olursa, kişi hayata veda etmekten o nispette kurtulur. Daha spesifik bir tabirle, kalp krizi insanı öldürmese de, ölümle burun buruna getirir. 

Kriz tabirini, ekonomi için kullanmak benim için doğru bir kullanım değildir.tabirini ekonomi kalp krizi  geçirmiş  gibi beklenmedik bir anda ekonomiyi cansız hale getirmez.. Ekonomi ani bir sıkıntı ile örneğin kur yükselmeleri ile ölümle burun buruna gelmez,canı çekilmez. Ülke olarak,Ekonomik sıkıntının yaklaştığını  uzaktan uzaktan hissederiz ve daha sonra bize yaklaşır ve ülkeyi etkisi altına alır ,fakat ülkeyi öldürmez. öldüremez. Ekonomik krizden ölen hiçbir ülke görülmemiştir.

1929 Krixini, DAMARDAN YAŞAYAN ABD bile krizde yok olmamış ve dünyanın liderliğini elinden hiç  bırakmamıştır, Onun için ekonomik krizi benzetsek benzetsek KALP SPAZMINA  ve AĞIR NEFES DARLIĞINA  benzetebiliriz. Zaten  ekonomik sıkıntılardan bahsederken DAR BOĞAZ kelimesini kullanıyoruz. Yani boğaz daralmıştır ama geçiş vardır. Boğaz kapanmamıştır. Çıkış olanağı YOK OLMAMIŞTIR.

Bizim ekonomimizde de ÇIKIŞ imkanı vardır.  İşsizlik, pahalılık, borç sıkıntımız, döviz darlığı vardır ama nefesimiz kesilmemiştir. Verimli topraklarımız var, köylümüz var,çiftçilerimiz var,sanayimiz var, madenlerimiz var , turizm işletmelerimiz var, müteşebbislerimiz var, yetişmiş insan kadrolarımız var, genç ve dinamik bir nüfusa sahibiz. Bu saydığımız güçler ayağa kalkıp şahlandığı an, hiçbir sıkıntımız kalmaz. Yeter ki Ülke kalkınması için el ele verelim ve seferberlik ilan edelim ve de MÜMKÜNSE HEP BİRLİKTE , EKONOMİK KRİZ YERİNE ,EKONOMİK SIKINTI TABİRİNİ KULLANALIM.

 

 

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok beğendim bu yazını gerçekten, söylediklerine katılıyorum, selamlar.

Kerim Korkut 
 22.04.2021 15:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 450
Toplam yorum
: 2187
Toplam mesaj
: 120
Ort. okunma sayısı
: 990
Kayıt tarihi
: 26.01.10
 
 

1945 yılında Adana'da doğdum. Galatasaray Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster